Gastronomi kineze, tetë stile shumë të shijshme

ha-në-kinë

Kina është një tokë e lashtë dhe një vend i madh, me kilometra dhe kilometra shtrirje, larmi peisazhesh, klimash, kulturash dhe traditash.

Prandaj, është e pamundur të flasësh për një kuzhinë të vetme kineze. Ka shumë, megjithëse vetë kinezët i kanë reduktuar ato në tetë lloje që kanë të bëjnë me rajone të veçanta të vendit. Një udhëtim ndonjë gjë është gjithashtu një udhëtim i zbulimi gastronomikPra, kur të shkoni në Kinë bëhuni gati të provoni një mijë aromë.

Gastronomia kineze

Ushqim kinez

Mund të ndahet në stile dhe përbërës të ndryshëm të gatimit, pasi secili rajon prodhon të vetin. A) Po, Mund të flasim për kuzhinën perëndimore, lindore, jugore, veriore dhe qendrore kineze.

Ndërsa kuzhina e qendrës së vendit është më pikante, ajo e jugut është më e thartë, ajo e lindjes është e lehtë dhe e ëmbël dhe ajo perëndimore ka protagonist absolut qengjin. Ajo veriore është e kripur, më e thjeshtë dhe me më pak perime dhe më shumë grurë.

Precisamente Theshtë kuzhina e Kinës veriore që zakonisht tërheq më shumë perëndimorët. Në Pekin është Rosë e Pekinit, viçi dhe produkte qumështi nga Mongoli i Brendshëm ose bukë pa maja nga pakicat myslimane. Por siç do ta shohim, ajo është larg nga më e mira ose e vetmja.

Tetë kuzhinat tradicionale të Kinës

kuzhinë guangdong

Së pari ne kemi kuzhina guangdong, tipike kantoneze. Isshtë e ëmbël, përmban salca dhe është një nga më të njohurit ndërkombëtarisht. It'sshtë kuzhinë e Hong Kongut dhe provinca Guangdong, me shumë oriz dhe shumë peshk dhe butak, mezi stinë.

Dimsum

Kianderi, uthulla e orizit, anise, salca gocë deti, sheqeri, xhenxhefili ose salca hoisin mbretëron supreme. Ndër pjatat më të njohura të kuzhinës kantoneze janë të njohurat shumë e zbehtë, vezë në avull, mish derri i pjekur ose char siu. Si vijnë kryesisht emigrantët kinezë nga kjo pjesë e vendit Isshtë kuzhina më e njohur kineze në botë.

kuzhina sichuan

Kuzhina Sichuan është shumë pikante dhe me aromë. Ato janë pjatat tipike të Chongqing ose Chengdu, me piper, anise yll, shallots, spec djegës, paste djegës, kanellë, kopër, karafil dhe hudhër. Ka tava të nxehta dhe pikante, pula me erëza ose mish derri me erëza. Isshtë pjekur, i pjekur në skarë dhe i zier me avull, por skuqja është gatimi më popullor.

Kuzhina Jiangsu është kuzhina mbretëruese në Shangai dhe provinca Jiangsu. Ajo ka një reputacion për Kuzhinë Gourmet për teknikat e saj të rafinuara dhe prezantimin e mirë të pjatave. Këtu ka para, kështu që mund ta shihni edhe në kuzhinë.

kuzhinë jiangsu

Isshtë i përbërë nga peshk dhe butak të pazakontë ndër të cilat spikasin perimet e detit. A i njeh ata? Theksi vihet te aromat natyrore, kështu që jo shumë erëza dhe aromat dhe aromat natyrore preferohen. Hani hahet oriz, grurë, lotus, rrënjë bambu dhe shumë barishte.

kuzhina jiangsu

Edhe pse ka skuqje, në të njëjtën pjatë teknikat e ndryshme të gatimit shpesh kombinohen siç janë zierja, avullimi dhe gërshetimi. Nga ana tjetër, ekziston një ndarje e brendshme në gjashtë stile të tjera që lidhen me gjashtë qytete, për shembull stili Nanjing.

zhejiang-merak

Kuzhina Zhejiang mund të reduktohet në bambu, peshk dhe stile të ndryshme gatimi. Isshtë një stil i ngjashëm me atë të mëparshëm sepse gjeografikisht ato janë afër, por është më e thjeshtë dhe më pak të përpunuar. Ideja është të hani të freskët kështu ndonjëherë hahet i gjallë drejtpërdrejt. Diçka si ushqimi japonez, por në Kinë.

derr-dongpo-nga-Zhejiang

Nuk është një kuzhinë pikante ose pikante, është një kuzhinë e bazuar në peshk dhe ushqim deti që lind nga afërsia me Paqësorin. Nuk është një kuzhinë e yndyrshme dhe jo të thartë dhe Hangzhou, Ningbo dhe Shaoxing janë qytetet më të mira për ta provuar. A ju pëlqen ëmbëlsirat kineze? Epo me grurë, oriz dhe fasule kjo kuzhinë bën mrekulli.

kuzhinë fujian

Kuzhina Fujian përmban pjata me përbërës me origjinë detare dhe malore. Ajo ndahet në tre stile, një më e ëmbël, të tjera më pikante. supave dhe zierjeve ato janë specialiteti, të njëjtat janë kërpudhat, bambu dhe barishtet. Pa kalori, shumë lëndë ushqyese dhe një varg mënyrash për të gatuar produktin e marrëdhënies së tij historike me popujt e tjerë.

hunan-kuzhinë

Kuzhina Hunan shërbehet gjithmonë e nxehtë dhe pikante. Mund një nga Sichuan sepse përdorni shumë spec. Shumë varietete të specave dhe agrumeve janë rritur dhe prandaj Pule Portokalli Hunan bëhu gjeni.

anhui-kuzhine

Kuzhina Anhui është kuzhina e Kinës së Maleve të Verdha. Mund të mos jetë shumë e njohur por është e mrekullueshme pasi vjen nga një tokë jo shumë pjellore. Ne mund ta themi atë Isshtë një kuzhinë fshatare e thjeshtë dhe e fuqishme. Bretkosat, breshkat, karkalecat, kërpudhat e egra, bambu, gjethet e çajit, orizi, patatet - gjithçka hyn në supat tuaja dhe gatimet. Mishi i preferuar është mishi i derrit, madje edhe si mbushje e petave.

kuzhinë shandong

Dhe më në fund kemi ardhur në kuzhina e Shangdon, më e kripur dhe krokante. L peshk dhe ushqim deti Ato janë rendi i ditës pasi është një zonë bregdetare. Bëhen peshq deti dhe lumi, butak, petë, kripë dhe uthull dhe pjata të hollë.

Në përgjithësi metoda e gatimit është skuqeni me vaj mirë Caliente por rezultati nuk është vajor. Përdorni hudhër, qepë, xhenxhefil, piper të kuq, lloje të ndryshme të uthullës, domate, patate, patëllxhan, lakër dhe salcë soje.

Rosë e Pekinit

Në rregull, deri më tani tetë kuzhinat e Kinës. Duhet t'i provosh të gjitha, kjo është e sigurt, por nëse nuk mund të udhëtojmë në të gjithë vendin këtu unë do të largohem pjatat që duhet të provoni:

  • Pula Gong Bao: Shtë një pulë nga kuzhina Sichuan të cilën e duan shumë kinezët dhe të huajt: mish pule, chili dhe kikirikë të skuqur.
  • Mish derri i ëmbël dhe i thartë: mishi ka një ngjyrë të bukur të kuqërremtë dhe portokalli dhe shijen… të hollë!
  • Ma Po Tofu: është një pjatë tepër popullore në kuzhinën Chuan me më shumë se njëqind vjet që nga krijimi i saj. Ka një aromë pikante dhe të fortë sepse përmban piper pluhur. Ajo shoqërohet me mish dhe qepë të grirë.
  • dumplings: një klasik sepse janë mbi 1.800 vjeç. Isshtë makarona e mbushur me mish të grirë dhe perime që zihen në avull ose skuqen.
  • Chow mein: Petë kantoneze të ziera që pasi të zihen ziejnë në wok me mish pule, mish derri, mish ose karkaleca plus disa perime.
  • Wontons: Isshtë një pjatë që daton që nga Dinastia Tang dhe është një traditë që t'i hani në solsticin e dimrit. Isshtë një makarona e mbushur në formë trekëndëshi që zihet dhe shërbehet në një supë. Ato ndonjëherë janë të skuqura thellë dhe gjithmonë të mbushura me mish derri të grirë ose karkaleca.
  • Rosa e Pekinit: Mos harroni ta provoni në një restorant klasik në kryeqytetin kinez. Mishi është i freskët dhe zakonisht shërbehet me petulla dhe salcë fasule të ëmbël ose me salcë soje dhe hudhër të shtypur.
  • Rrotullat e pranverës: është një pjatë kantoneze, një rrotull brumi i mbushur me perime ose mish, i ëmbël ose i kripur, që skuqet.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*