E gjithë aroma dhe ngjyra, kjo është gastronomia e shijshme peruan

rsz_ceviche

ceviche

Gastronomia peruan konsiderohet si një nga më të ndryshmet në botë pasi është rezultat i bashkimit të përbërësve dhe kulturave të ndryshme si spanjollët, italianët, afrikanët, japonezët apo kinezët, të cilave natyrisht duhet t’u shtojmë Inkën. Shumëllojshmëria e pjatave të saj lindi me keqgjigjenizim dhe u rrit ndërsa emigrantët nga Evropa, Azia dhe Afrika mbërritën në portin e Callao.

Por, çfarë qëndron pas bumit në gastronominë peruan? Për ta kuptuar atë, duhet të shijoni kulturën, historinë, traditat dhe shijet e lidhura me kuzhinën lokale. Nga cevicat më të thjeshta te propozimet më të sofistikuara nga restorantet e njohura.

Shumë kohë para se të ekzistonin kufijtë, Peru ishte skena ku shumë prej ushqimeve që janë aktualisht pjesë e dietës së vendeve të panumërta janë rritur.

Në Peru ka mijëra lloje të patateve dhe patateve të ëmbla, aq sa domatet dhe misri, si dhe gjashtëqind lloje frutash vendas në këtë tokë. Një qilar i tillë ka dhënë një propozim gastronomik unik, të larmishëm dhe shumë interesant.

Brenda kuzhinës peruan ne mund të dallojmë: kuzhinën andeane (e cila ende mban pjata të bëra me përbërës para-Inca), kuzhina bregdetare (daton nga epoka nën-mbretërore) dhe kuzhina e Amazonës (aq e gjerë sa është e panjohur) .

Kuzhina andane

rsz_pachamanca

Pachamanca

Qytetërimi Inca mbretëroi në Amerikën e Jugut sipas dëshmive të pushtuesve të tillë si Francisco Pizarro dhe kronistëve të kohës. Fuqia e tij ishte absolute dhe vendbanimi kryesor i Incas ishte në Cuzco, kjo është arsyeja pse Peru luan një rol themelor në këtë lloj gastronomie në lidhje me vendet si Kolumbia, Ekuadori ose Bolivia.

Malësitë e Perusë janë sinonim i shumëllojshmërisë dhe kuzhina andane ka me shuplakë, supa, mish dhe ëmbëlsira të shkëlqyera të bëra nga misri, qumështi dhe frutat. Produktet e saj kanë vlera të larta ushqyese dhe banorët e lashtë të Perusë dinin se si t'i kombinonin ato për të krijuar aromë të pasur pa humbur vetitë e tyre natyrore. Për ta arritur këtë, furrat me dru dhe tenxheret prej balte janë pjesë e mençurisë së Inkave për të ruajtur lëndët ushqyese në ushqim.

Mishrat, drithërat, zhardhokët dhe barishtet janë baza e traditës së tij gastronomike dhe me këta përbërës bëhen gatime të forta si pachamanca, pataca, puka pikante, chochoca dhe chairo ndër shumë të tjera. 

Dmbëlsirat karakterizohen nga përdorimi i misrit, qumështit dhe disa frutave nga lartësitë. Bie në sy chapana, djathi me mjaltë, kokadat, manjarblanco dhe pelte (ëmbëlsirat e manaferrës dhe manaferrës). Sa për pijet alkoolike, pijet alkoolike, verërat dhe musht janë më të tregtuarit së bashku me chicha misri.

Kuzhina bregdetare

Supë me karkaleca

Supë me karkaleca

Lidhur me kuzhinën peruane bregdetare, ajo përbëhet nga një shumëllojshmëri e pjatave dhe specieve, midis të cilave janë kuzhina detare dhe kuzhina kreole.

Karakteristikat kryesore të kuzhinës bregdetare janë përzierja e përbërësve, larmia e tyre dhe paraqitja me ngjyra e pjatave. Çdo rajon bregdetar e përshtat kuzhinën e tij me produktet e ofruara nga ujërat e tij të kripura dhe të ëmbla (ndër të cilat janë kryesisht lumi Amazon dhe deti i tij Tititaca).

Klima e ngrohtë e bregdetit peruan të veriut ofron shijen e kërkuar të vizitorëve tanë një larmi ushqimesh deti dhe peshqish që kënaqin qiellzën tuaj. Një mënyrë e shijshme për të shijuar shijet e larmishme të ceviches, një pjatë me bazë peshku të papërpunuar, e aromatizuar me një lëng gëlqereje dhe salcë koriandër që është pjata më e njohur në vend ndërkombëtarisht.

Pjata të tjera dallohen si copa e karkalecave, një pjatë tipike nga departamenti i Arequipa i bërë me peshk, karkaleca, patate, qumësht dhe djegës. Në Peru ka shumë varietete të gjel sheqerësh si gjel sheqeri, gjel sheqeri Zapallo ose gjel sheqeri Olluquito.

Sa për ëmbëlsirat, kuzhina bregdetare ka më shumë se 250 lloje të ëmbëlsirave tradicionale kryesisht të origjinës në qytetet bregdetare që nga koha e Mbretërisë së Perusë, të tilla si psherëtima a la Lima, picarones, nougat ose mazamorra vjollcë, ndër të tjera .

Kuzhina e Amazonës

Barbecue Picuro përmes Made in Tingo María

Barbecue Picuro përmes Made in Tingo María

Kuzhina e Amazonës së Perusë na mirëpret me pjatat e saj ekzotike. Baza e tij janë produkte të marra direkt nga natyra si zemrat e palmës, bananes, orizit, peshkut ose shpendëve. Sidoqoftë, konsumohen mish të tjerë si qengji ose mishi i derrit.

Disa nga pjatat më të famshme të kuzhinës peruanase të Amazonës janë takoja, juanet, asado de picuro, apichado ose patarashca. Sa i përket supave, spikasin inchicapi (mishi i pulës i zier me kikirikë, koriandër dhe jukë) dhe lëngu i karaçasë (i bërë me peshk dhe i ngrënë me banane dhe koriandër).

Për sa i përket pijeve, bien në sy lëngje të freskëta frutash si aguajina dhe kokona, si dhe pije të tjera si masato, chuchuhuasi, uvachado dhe chapo, të përgatitura me banane ose qumësht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*