Gent

Imazhi | Pixabay

E vendosur në veriperëndim të Belgjikës, Gent është një nga qytetet më befasuese në Flanders, pavarësisht se është gjithmonë në hijen e Bruges. Megjithëse historia e saj ka pika të përbashkëta me qytetin fqinj, që nga shekulli XIX Gent ka pasur një rol industrial që la gjurmët e tij në pamjen e qytetit.

Në këtë mënyrë, në vitet 80 të shekullit XNUMX, ajo iu nënshtrua një restaurimi të madh në përpjekje për të tërhequr turizmin siç bëri tashmë Bruges: zonat industriale u pastruan, kanalet u pastruan dhe ndërtesat u pastruan.

Sot Gent është një qytet i përkushtuar ndaj universitetit të tij, i cili e ka bërë atë një nga vendet më të gjalla në Evropën Veriore. Dhe është se gati 20% e popullsisë së saj janë studentë.

Nëse po planifikoni një turne në Belgjikë, një udhëtim në Ghent ose ndoshta dëshironi të shkoni për të studiuar atje për një kohë, këtu janë pikat kryesore.

Historia e Gentëve

Qyteti i lindjes së Perandorit Charles V, Gent ka numrin më të madh të ndërtesave historike në Flanders dhe është më i madh se Bruges fqinjë. Vendndodhja e tij e privilegjuar lejon që ajo të jetë vetëm gjysmë ore me tren nga Brukseli dhe Bruges.

Gent konsiderohet të jetë themeluar kur Baudouin I i Flanders ndërtoi një kështjellë në shekullin e XNUMX-të për të mbrojtur abacitë e Shën Pjetrit dhe Shën Bavo nga sulmet e Vikingëve.

Gjatë shekujve të XNUMX-të dhe XNUMX-të, Gent u bë një qendër e rëndësishme tregtare, kryesisht duke tregtuar lesh me vendet angleze. Më vonë, drejt shekullit të XNUMX-të, Gent do të vuante problemet e vazhdueshme midis katolikëve dhe protestantëve.

Tashmë në shekullin e XNUMX-të, mbreti William I themeloi Universitetin e Gentit dhe ndërtoi kanalin Ghent Terneuzen. Kështu qyteti vazhdoi të zgjerohej si një qendër e madhe industriale dhe numri i banorëve u trefishua.

Imazhi | Pixabay

Çfarë të shohësh në Ghent?

Katedralja e Gentit

U deshën tre shekuj për t'u ndërtuar dhe ia detyroi emrin e tij Shën Bavo, shenjt mbrojtës i Gentit. Ajo u ndërtua në rrënojat e një kishe të vjetër prej druri romane (Kapelën e San Juan Bautista) gjurmët e së cilës ende mund të shihen në kriptën e katedrales.

Jeta e Perandorit Charles V është e lidhur ngushtë me historinë e kësaj katedrale, pasi përveç se u pagëzua në të, ai kontribuoi financiarisht në ndërtimin e saj duke dhuruar shumë para.

Katedralja e Gentit është e famshme për strehimin e shumë thesareve artistike (një altar mermeri barok, një minber lisi shkëmbor, mauzole të peshkopëve dhe një nga kryeveprat e Rubens "Hyrja në Manastirin e Shën Bavo").

Por pa dyshim, më i popullarizuari prej tyre është "Adhurimi i Qengjit Mistik" nga Hubert dhe Juan van Eyck, që daton nga viti 1432. Për ta parë ka një çmim prej 4 eurosh.

Imazhi | Pixabay

Kalaja e Gentit

Kalaja e Gentit është një nga fortesat më të ruajtura në kontinent. Ndërtimi i tij filloi në shekullin e XNUMX-të dhe u përdor si vendbanim për Kontet e Flanders dhe si një kështjellë mbrojtëse deri në shekullin e XNUMX-të.

Megjithatë gjatë gjithë historisë së tij ajo ka pasur përdorime të tjera të tilla si nenexhiku dhe burgu. Në shekullin e XNUMX-të u shndërrua në një fabrikë tekstili, e cila kontribuoi në degradimin e saj progresiv. Kjo çoi në faktin se në shekullin e XNUMX-të kalaja duhej rehabilituar gjerësisht kur qeveria e bleu atë.

Sot mund të vizitoni disa dhoma të kalasë dhe Kullës së Homazheve, nga të cilat keni pamje të bukur të Gentit.

Stadhuis

Ashtu si me bashkinë e Bruges, bashkia e Gentit gjithashtu tërheq vëmendjen. Përveç rëndësisë administrative, ajo shquhet edhe për arkitekturën e saj: njëra nga fasadat tregon një stil gotik të ndezur të vonë nga fillimi i shekullit të XNUMX-të ndërsa tjetra tregon një stil të Rilindjes të frymëzuar nga pallatet italiane.

Imazhi | Pixabay

Belfort

Marrja e pamjeve ajrore të Gentit është diçka që nuk mund ta humbisni. Nga Kulla e Belfortit, me më shumë se 90 metra dhe e kurorëzuar nga moti i një dragoi, mund të shihni të gjithë horizontin e qytetit.

Isshtë shpallur një Trashëgimi Botërore nga Unesco. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të si një kullë vrojtimi dhe për të ruajtur privilegjet komunale të qytetit.

Brenda Kullës Belfort ka disa dhoma ekspozite me modele të kullës, dragonj të tjerë që kurorëzuan kullën ose këmbanën e famshme Roland, e cila paralajmëronte ardhjen e armiqve. Hyrja në Belfort ka një çmim prej 6 eurosh.

Kisha e San Nicolás

Isshtë një nga emblemat e Gentit. Ajo u ngrit në shekullin e XNUMX-të në mbetjet e një tempulli tjetër që pësoi një zjarr. Falë kontributeve të tregtarëve të pasur të qytetit ai mund të rindërtohej, prandaj u emërua për nder të Shën Nikollës, shenjt mbrojtës i tregtarëve.

Në fakt, ajo është e vendosur shumë afër Korenmarkt, tregut ku esnafet e ndryshme të qytetit bënë biznesin e tyre.

Me rastin e ngritjes së Protestantizmit në shekullin e XNUMX-të, pikturat dhe skulpturat brenda kishës së San Nicolás u shkatërruan. Për t’i mbyllur të gjitha, Revolucioni Francez dhe dy luftërat botërore gati sa nuk e shkatërruan atë plotësisht. Restaurimi i tij duhej të kryhej në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të.

Korenmarkt

Siç thamë, Korenmarkt është sheshi ku zhvillohej tregu i qytetit. Sot është një nga vendet më të gjalla në Ghent falë tarracave dhe kafeneve të saj.

Në Korenmarkt, dy ndërtesa dallohen mbi të tjerat: Kisha e lartpërmendur e San Nicolás dhe ndërtesa e Zyrës Postare, e cila ndërthur stilet Gotike dhe Rilindjes në arkitekturën e saj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*