Guanajuato, qyteti i Diego Rivera

Guanajuato, qyteti i Diego Rivera

Guanjuato, qyteti i Diego Rivera, është gjithashtu një nga shtetet që përbëjnë Meksikë. Është në qendrën veriore të vendit, ka pasur një rol të rëndësishëm në historinë dhe ekonominë kombëtare, ka shumë thesare kulturore, prandaj tërheq vizitorë nga e gjithë bota, dhe është Trashëgimia Botërore.

Guanajuato Është destinacioni më i vizituar kolonial në vend dhe ju mund të merrni frymë nga Meksika autentike këtu. Le të njihemi me Guanajuaton!

Guanajuato

Guanajuato, qytet kolonial

Emri rrjedh nga fjala Purépecha quanazhuato, Kastilianizuar në Guanajuato në shekullin e 1546-të, kur tokat iu dhanë nga nënmbreti Rodrigo Vázquez për shërbimet e tij gjatë pushtimit. Lindi si qytet në vitin XNUMX dhe u quajt Minierat Mbretërore të Guanajuato sepse ishin zbuluar venat e pasura prej argjendi.

Guanajuato Ai u bë qytet në 1741, ndërsa u rrit dhe u bë pjesë e një zinxhiri vendbanimesh bujqësore me bagëti të shumta që furnizonin eksploruesit, por nuk duhet të harrojmë shfrytëzimin e minierave të argjendit, që shumë shpejt u bënë baza e ekonomisë së mëkëmbësit. Më vonë, natyrisht, nuk ishte imun ndaj problemeve që solli në Amerikë pushtimi spanjoll nga Bonaparti dhe kriza në të gjithë metropolin.

Dhe më pas, sigurisht, jeta e Guanajuato shkoi paralelisht me jetën e egër politike kombëtare, pavarësinë, qeveritë e reja, ndërhyrjen amerikane në vend, ndërhyrjen franceze, kapitullin Porfirio Díaz, Revolucionin Meksikan, të gjithë të 20-tën shekulli dhe situata aktuale me trafikun e drogës.

Çfarë duhet të shihni në Guanajuato

Alley of the Kiss, në Guanajuato

Guanajuato është një qytet për të gjithë, për udhëtarë të vetëm, për çifte, familje, fëmijë... Vendet dhe shijet kombinohen për t'ju bërë të kaloni një kohë vërtet të mirë, kështu që le të fillojmë tani me gjithçka që mund të shihni në Guanajuato, qyteti i Diego Rivera .

Thirrja Puthje rrugicë Është i famshëm për sa vijon: thuhet se kur një çift e viziton dhe puthet në shkallën e tretë, ata do të kenë lumturi të jashtëzakonshme për shtatë vjet. Nëse çifti nuk e bën dhe kalon nga këtu pa u puthur, do të jetë anasjelltas, shtatë vite fat shumë, shumë të keq. Mos harro! Ju e gjeni atë prapa Plaza de los Ángeles dhe gjithmonë mund të pyesësh për historinë romantike që fsheh vendi.

Rruga e mashtrimit

Një tjetër rrugë e njohur është Rruga e mashtrimit, një rrugë që thuhet është i përhumbur pra eksplorohet ditën dhe jo natën. Duket se këtu qarkullon fantazma e një njeriu të quajtur Martin, i cili humbi pasurinë dhe kreu vetëvrasje. Fantazma vjen e shkon në këtë rrugë ku dikur kishte një kazino. Përtej historisë, është një rrugë shumë e bukur.

Monument për Pípila, në Guanajuato

Siç janë edhe Rruga Sopeña dhe Rruga e nëndheshme, i cili kujton ditët e qytetit minerar me sistemin e tij kompleks të tuneleve dhe kalimeve nëntokësore. Ai Monument i Pipilës Është një vend për nder të Juan José de los Reyes Martínez, Pípila.

Rruga e nëndheshme, në Guanajuato

Ky njeri, më 28 shtator 1810, gjatë betejës së parë të Luftës së Pavarësisë, i vuri zjarrin derës së Alhóndiga de Granaditas në një akt vërtet heroik. DHE Nga atje lart pamjet e qytetit janë të mrekullueshme.. Mund të ngjiteni në këmbë ose mund ta merrni Teleferiku Guanjuato, e cila është shumë argëtuese dhe ofron pamje të mrekullueshme gjatë rrugës.

El muzeu i mumjes Ajo strehon një grup trupash të mumifikuar në mënyrë natyrale që u zbuluan rastësisht pas zhvarrosjes së varreve të varrezave Santa Paula. Ata do të jenë një njëqind mumie që mund të shihen pas xhamit që i mbron nga koha. Cila është historia e mumjeve Guanajuato? Ndërmjet viteve 1870 dhe 1950, qeveria vendore vendosi një taksë për varrimin në varrezat lokale, dhe nëse familja nuk e paguante atë pas tre vjetësh, trupi zhvarrosej.

Muzeu i Mumjeve, në Guanajuato

Dheu këtu është shumë i thatë, dhe kështu, trupat ishin në gjendje shumë të mirë pas zhvarrosjes. Kjo është, pothuajse mumifikuar. Në kohën kur kjo taksë pushoi së mbledhuri, rreth vitit 1958, kishte tashmë njëqind mumie, kështu që u vendos të krijohej një muze. Ai që të gjithë e vizitojnë në ditët e sotme, vetëm disa hapa nga qendra e qytetit, në esplanadën e Panteonit Bashkiak.

Kur folëm në fillim për tokat dhe zgjerimin e spanjollëve, thamë se bagëtitë që për arsye topografike nuk ishin të leverdishme për t'u lënë në Mexico City dhe rrethinat e tij u zhvendosën këtu. Kështu është prona, dhe mes tyre sot mundesh vizitoni ish Hacienda San Gabriel de Barrera, në periferi të qendrës së qytetit, sot i konvertuar në muzeu.

Hacienda San Gabriel de Barrera, në Guanajuato

Kjo haciendë është një dritare drejt së shkuarës, me kopshte të bukura dhe dhoma ndenjeje ende të mobiluara me objekte dhe mobilje evropiane, gjë që flet për pasurinë e familjes që jetonte këtu. Ka edhe një kopsht anglez dhe mund të qëndroni për çaj.

Dhe më në fund arrijmë në Diego Rivera. Në fund të fundit artikulli ynë i sotëm quhet Guanajuato, qyteti i Diego Rivera. Rivera ishte një artist shumë i famshëm meksikan, muralist dhe piktor KubistAi lindi pikërisht këtu më 8 dhjetor 1886. Burri i famshëm i artistes jo më pak të famshme Frida Khalo, megjithëse jeta e Rivera ishte shumë e pasur shumë kohë përpara se të takonte gruan e tij të fundit.

Muzeu i Shtëpisë Diego Rivera

La Muzeu i Shtëpisë Diego Rivera Është shtëpia ku ka lindur artisti dhe kaloi fëmijërinë e tij. Vëllai i tij binjak vdiq këtu, kur të dy ishin mezi një vjeç dhe ai i mbijetoi rakitit. Shtëpia është e vogël dhe strehon disa nga veprat e Rivera-s, padyshim që është një nga atraksionet kryesore të qytetit. Ajo hapet nga e marta deri të shtunën nga ora 10:7 deri në orën 10:3 dhe të dielave hapet nga ora 30:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX. Hyrja e përgjithshme kushton XNUMX pesos meksikane. Është në Rruga Pocitos, 47, në qendër.

Muzeu i Shtëpisë Diego Rivera

Brenda do të shihni një rekreacion i dhomave sipas zakonit të kohës, dhoma e gjumit e prindërve, tezja e artistit që jetonte me ta, dhoma e ngrënies dhe studioja. Në dhomën e nudove dhe vizatimeve ka një autoportret, nudo të Frida Khalo dhe Dolores Olmedo gjithashtu. Ka më shumë portrete, litografi, bojëra uji, bojëra, skica paraprake të Muralit të Historisë së Teatrit, vizatime me laps, foto të veprave të tij... Pesë dhoma, gjithsej.

Bazilika e Zojës së Guanajuato

La Bazilika e Zojës së Guanajuato Është një nga kishat më të mira në qytet. Është një tempull i madh, i verdhë, me një brendësi po aq të bukur. Ketu eshte skulptura e virgjëreshës më të vjetër që ka mbërritur në Amerikë, gdhendur në Andaluzi. Katolikët e Granadës e fshehën atë nga arabët dhe shumë më vonë iu dha Karlit V, dhe djali i tij, Filipi II, ia dha Guanajuatos në 1557 në shenjë mirënjohjeje për pasuritë që qyteti dërgoi në Spanjë.

Altari i Bazilikës së Zojës së Guanajuato

Virgjëresha është një vepër arti në dru kedri polikromi dhe i zier me përmasa një metër e gjysmë: Është Virgjëresha me Fëmijën Jezus dhe është në një piedestal të fortë argjendi që u shtua në Guanajuato. Çdo 8 gusht është festa e tyre. Kisha u ndërtua midis viteve 1671 dhe 1696 në stilin barok dhe neoklasik. Pikërisht ngjitur është e bukura Sheshi i Paqes, me kafenetë e saj përreth dhe ndërtesat e saj simpatike, koloniale.

El  Tempulli i San Diegos Është kisha e dytë më e fotografuar në Guanajuato, me kupolën e saj të bukur të kuqe dhe të saj stil churriqueresque në fasadë Ky stil është i zakonshëm në arkitekturën koloniale meksikane të qyteteve minerare. Tempullin mund ta gjeni pranë Teatrit Juarez. Dhe çfarë mund të themi për këtë ndërtesë tjetër të famshme?

Teatri Juarez, në Guanajuato

El Teatri Juarez Është ndërtuar në shekullin e 19-të dhe ende funksionon si i tillë, duke qenë një nga mjediset e Festivalit Ndërkombëtar Cervantino, një ngjarje vjetore e muzikës, artit dhe teatrit që zhvillohet në mes të tetorit. Pastaj vjen dita e të vdekurve, pra Tetori dhe nëntori do të thoja se janë dy muaj shumë të mirë për të vizituar Guanajuato.

Universiteti i Guanajuato

Një tempull tjetër për t'u vizituar është Tempulli i San Franciskos, e bukur brenda dhe jashte, ne ngjyre portokalli, me portal shume te dekoruar dhe nje ore ne qender. Të Universiteti i Guanajuato Është një tjetër ndërtesë mbresëlënëse, mbresëlënëse, me hyrjen kryesore me 133 shkallë që të çojnë te dera. Vende të tjera për të parë dhe fotografuar këtë institucion të lashtë janë Patio e Kolegjit të Vjetër Jezuit të Santísima Trinidad, Biblioteka Armando Olivares Carrillo ose Mesón de San Antonio.

El Tregu Hidalgo Është një vend tradicional që funksionon në qendër të qytetit dhe është vendi më i mirë për të vëzhgoni, kaloni dhe bëni blerje të ndryshme. Ka një kat të sipërm dhe shesin suvenire, ushqime, produkte të freskëta të lira dhe shumë më tepër.

Tregu Hidalgo, në Guanajuato

Së fundi, ecni nëpër Guanajuato Është diçka që do t'ju lejojë të zbuloni qoshet e saj, sheshet e saj të fshehura, rrugicat e saj. Ju me siguri do të kaloni nëpër Plaza San Roque, Plazuela de San Fernando, me artistët që pikturojnë dhe baret, restorantet dhe kafenetë e saj, të Sheshi i Los Anxhelosit, pranë Callejón del Beso, me muzikantët e saj, dhe Kopshti i Unionit, i vendosur pikërisht përballë Tempullit të San Diegos, një shesh i vogël në formë trekëndëshi me kafene, bare dhe më shumë restorante.

Ju mundeni lidhni Mexico City me Guanajuato me autobus, në një udhëtim rreth katër orë e gjysmë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*