Ishulli Coco

Ishulli Coco

Me siguri keni dëgjuar për Ishulli Coco kur ju informon për udhëtimet në Kostarikë. Megjithatë, kjo hapësirë ​​e mrekullueshme natyrore ndodhet larg territorit kontinental të atij vendi, konkretisht, rreth pesëqind e tridhjetë kilometra nga brigjet e tij.

Përveç kësaj, ishulli Cocos është jashtë qarqeve tradicionale turistike të cilët vizitojnë kombin e "Jetë e pastër", një slogan që ka bërë një pasuri në mbarë botën. Jo më kot është park kombëtar i shpallur Trashëgimia Botërore në të cilat nuk do të gjeni hotele apo ambiente të tjera pushimi. Megjithatë, në kushte të caktuara, ju mund vizitoni atë dhe shijoni peizazhet e tij mbresëlënëse. Prandaj, ne do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për ishullin Cocos.

Një histori pak

Plazhi Chatham

Plazhi Chatham, ishulli Cocos

Kjo enklavë e bukur natyrore u zbulua në 1526 nga një marinar spanjoll Juan Cabezas. Megjithatë, ajo nuk duket e regjistruar në një hartë deri në pesëmbëdhjetë vjet më vonë. Tashmë që në ato kohëra të hershme ajo shërbeu si strehë për piratët që shkatërroi brigjet e Paqësorit. Kjo ka shkaktuar të shumta legjendat dhe histori kurioze.

Thuhet se korsarë mitikë si p.sh Henri Morgan o William Thompson. Por, mbi të gjitha, se aty fshehën thesaret e tyre William Davis o "Shpata e përgjakur" Nice. Dhe duhet të ketë një të vërtetë në të gjithë këtë. Sepse, tashmë në 1889, gjermani u vendos në ishull August Gissler, i cili do të vinte të shërbente si gjenerallejtënant i të njëjtit.

Por, mbi të gjitha, ai i kushtoi tetëmbëdhjetë vjet të jetës së tij kërkimit të tokës për thesare të fshehura. Ai nuk i gjeti kurrë, por një tjetër kërkues ishte më me fat, sipas legjendës. Quhej John Keating dhe ai ishte një biznesmen i pasur. Askush nuk e dinte origjinën e pasurisë së tij derisa, tashmë në shtratin e vdekjes, ai vetë rrëfeu se ajo vinte nga zbulimi i një prej thesareve të ishullit Cocos. Në rastin e tij, ai do të kishte përfunduar në të pas një mbytjeje anijeje dhe, me sa duket, ishte më me fat se Gissler.

Dhe gjithashtu shumë të tjerë. Sepse janë numëruar deri në pesëqind ekspedita që mbërritën në ishull në kërkim të pasurive të tij të supozuara pa i gjetur ato. Në çdo rast, aktualisht, ishulli Cocos është sot, siç ju thamë, një nga të shumtët Parqet kombëtare të Kosta Rikës. Dhe gjithashtu një zonë ligatinore me rëndësi ndërkombëtare nga Konventa Ramsar.

E gjithë kjo do t'ju japë një ide për rëndësi të madhe mjedisore të këtij vendi. Por, më vonë do të thellohemi në të. Tani do t'ju tregojmë se si të arrini atje.

Ku është ishulli Cocos dhe si të arrini atje

Ishulli Manuelita

Ishulli Manuelita, pranë ishullit Cocos

Isla del Coco është e plotë Océano Pacífico, rreth tridhjetë e gjashtë orë larg nga kontinenti Kosta Rika. Konkretisht, është në lartësinë e gadishulli nikoja, një tjetër mrekulli natyrore plot hapësira të mbrojtura për të cilën do të flasim. Si një pjesë e saj, i përket krahinës së Puntarenas.

Pikërisht, kryeqyteti i saj, me të njëjtin emër, është baza nga e cila nisen varkat që arrijnë në ishullin, i cili ka një sipërfaqe prej vetëm njëzet e katër kilometrash katrorë. Në pjesën veriore të saj është e bukura gjiri i vaferës, ku janë shtëpitë e rojeve të parkut natyror.

Kjo është pikërisht një nga zonat më të bukura të ishullit. Por, nëse e vizitoni, duhet të shihni edhe të tjerë si plazh chatam ose, tashmë në det, të ashtuquajturat Moais, një grup shkëmbinjsh që ngrihen nga uji dhe Ishulli Manuelita, shumë më i madh. Por, në përgjithësi, kudo në ishull ju ofron një peizazh të mrekullueshëm. Nuk mund të mos përmendim të shumtën e tij ujëvarat dhe të ashtuquajturat Pyll me re.

Së fundi, më kurioze janë mbishkrimet e bëra nga piratët dhe urë mbi lumin gjenial, projektuar nga artisti nga Kosta Rika Panço dhe e ndërtuar me mbeturina nga deti. Por, mbi të gjitha, duhet të flasim me ju për florën dhe faunën e saj.

Flora dhe fauna e ishullit Cocos

Pyll me re

Pyll me re, një nga mrekullitë e ishullit Cocos

Ishulli ka një numër të madh të speciet endemike, pra ato gjenden vetëm në të. Por, mbi të gjitha, ajo shquhet për të shumëllojshmëri biologjike. Për sa i përket florës, janë kataloguar 235 lloje bimësh, prej të cilave 70 janë, saktësisht, endemike. Dhe, sa i përket faunës, ajo ka një numër të madh të insekteve, zogjve dhe madje edhe hardhucave dhe merimangave, shumë prej të cilave janë gjithashtu unike për të.

Por, nëse popullsia e saj tokësore është e rëndësishme, ndoshta popullsia detare është edhe më e rëndësishme. Një nga arsyet kryesore pse vizitorët nga e gjithë bota vijnë në ishull është jeta e tij e mrekullueshme nën det. Ndër speciet që mund të shihni gjatë zhytjes janë peshkaqenë me çekiç ose balenë, rrezet gjigante manta ose delfinët.

Por do të gjeni gjithashtu pothuajse njëqind lloje molusqesh dhe rreth gjashtëdhjetë krustace. Po kështu, ka shumë shpella dhe formacione koralesh Kanë bukuri të madhe. Kohët më të rekomanduara për të bërë zhytje me skuba në zonë janë midis janarit dhe marsit dhe nga shtatori në tetor. Moti me diell dominon dhe ujërat janë më të kthjellët.

Me pak fjalë, ishulli Cocos është një vend i mrekullueshëm që ofron peizazhe spektakolare dhe përbën një rezervë të jashtëzakonshme natyrore që ne duhet ta mbrojmë. Por, nëse e vizitoni, ka edhe shumë faqe të tjera që mund t'i shihni. Ne do t'ju tregojmë disa prej tyre.

Gadishulli Nicoya

të pasmet lëkure

Parku Detar Las Baulas, në Gadishullin Nicoya

Kjo mrekulli tjetër e natyrës ndodhet pikërisht përballë ishullit Cocos. Në fakt, një pjesë e saj i përket krahinës së Puntarenas, nga kryeqyteti i të cilit, siç ju thamë, varkat nisen për në ishull. Është një territor i gjerë prej më shumë se pesë mijë kilometra katrorë në të cilin ka një bimësi të bollshme tropikale.

Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, në këtë gadishull do të gjeni plazhe mbresëlënëse, kepe dhe gjire, gjire me shkëmbinj të mëdhenj dhe lumenj të fuqishëm. Por mbi të gjitha do të shihni parqe kombëtare si ato të Barra Honda, Diría ose bregdeti i Las Baulas.

E para prej tyre, prej gati tre mijë e treqind hektarësh, shquhet për sistemin e saj të shpellave, disa prej të cilave ende nuk janë eksploruar. Në fakt, ju mund të vizitoni vetëm dy: La Cuevita dhe La Terciopelo. Për sa i përket vegjetacionit, ai është një pyll tropikal i thatë. Nga ana tjetër, Diriá, me një sipërfaqe prej gati njëzet e tetë kilometrash katrorë, kombinon zonat po aq të thata me ato të tjera të lagështa.

Së fundi, Las Baulas përfshin vende aq mbresëlënëse sa plazhet e Carbón, Ventanas dhe Langosta; rizoforë si ato të San Franciskos dhe Tamarindos ose kodra si Moro dhe Hermoso. Megjithatë, vlera e tij më e madhe ekologjike qëndron në faktin se është një vend foleje për breshkë lëkure, i cili konsiderohet më i madhi në botë dhe rrezikon zhdukjen.

Nga ana tjetër, i gjithë gadishulli Nicoya është i ndarë në rezerva biologjike dhe strehimore të kafshëve të egra. Ndër të parët janë ato të Cabo Blanco, Nicolás Wessberg apo Mata Redonda. Dhe, në lidhje me këtë të fundit, strehimoret e Curú, Werner Sauter ose Ostional.

Qytete të lidhura me ishullin Cocos

Tamarind

gjiri i tamarindos

Por ju gjithashtu mund të vizitoni qytete të bukura në Kosta Rika që lidhen me këtë ishull. Disa janë qytete të vogla si të bukurat Tamarind o Porto Cortés. Në raste të tjera, ato janë popullata pak më të mëdha si ajo vetë. Nikoja, Santa Cruz, Flokë të bardhë, Jako o Quepos. Dhe herë të tjera janë qytete autentike si ato që do t'ju tregojmë dhe që, përveç kësaj, janë kryeqytetet përkatëse të provincave të Puntarenas dhe Guanacaste.

Liberi

Katedralja Liberiane

Katedralja e Konceptimit të Papërlyer, në Liberi

Kryeqyteti i kësaj krahine të fundit, është një qytet me gati shtatëdhjetë mijë banorë. Në fakt, më parë quhej Guanacaste. Është gati dyqind e njëzet kilometra në veriperëndim të San José dhe ka aeroportin e dytë ndërkombëtar në vend. Prandaj, ka shumë të ngjarë që ju ta arrini atë në udhëtimin tuaj në ishullin Cocos.

Kjo e ka bërë atë një nga qytetet më të vizituara në vend nga turizmi. Në të, ju keni një trashëgimi të bukur të shtëpitë koloniale. Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të vizitoni impozantin e saj katedralja e konceptimit të papërlyer, me linja moderne, edhe pse kolosale.

Ju gjithashtu duhet të shihni Vetmia e Agonisë, i cili ishte i pari i ndërtuar në qytet dhe i cili strehon një muze të artit fetar. Por, mbi të gjitha, mos ndaloni së ecuri përreth rrugë e vërtetë, me mozaikët e saj, që përbëjnë një rrugëtim të tërë nëpër histori.

Puntarenas

Shtëpi koloniale në Puntarenas

Casa Fait, stili kolonial, në Puntarenas

Ju gjithashtu duhet të kaloni nëpër këtë qytet, kryeqytet i provincës homonime, sepse varkat për në ishullin Cocos nisen prej tij. Është disi më i vogël se ai i mëparshmi, pasi ka rreth dyzet mijë banorë, por po aq i bukur. Po kështu është shumë i përgatitur për turizëm. pikërisht, në turistët ecin ka hotele dhe restorante të shumta.

Por, përveç kësaj, ju keni shumë vende interesante në Puntarenas. Një nga monumentet e tij më të bukur është Katedralja e Zojës së Malit Karmel, me fasadën e saj të veçantë të ekspozuar prej guri, e cila u ndërtua në vitin 1902. The Kisha e Zemrës së Shenjtë të Jezusit, godinat e kapitenerisë dhe doganat e vjetra të portit, si dhe Shtëpia e Kulturës, ku strehohen Muze historik.

Nga ana tjetër, mos ndaloni së ecuri përreth rrugë tregtare, qendra nervore e qytetit dhe gjithashtu me shtëpi koloniale, dhe sheshet e Los Caites dhe Los Baños. Në këtë të fundit mund të shihni edhe auditorin muzikor kurioz të guaskë akustike. Dhe së fundi, vizitoni Parku Detar i Paqësorit, një akuarium që organizon aktivitete lozonjare për fëmijët.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që ju duhet të dini rreth Ishulli Coco. Guxoni të udhëtoni drejt saj. Por mbi të gjitha zbuloni Kostarikë, toka e “Pura Vidës”, e cila vërshon nga bukuria, historia dhe mirësia e banorëve të saj në pjesë të barabarta.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*