Ishulli Christina

Imazhi | Wikipedia

Isla Cristina është një nga destinacionet më të njohura turistike në bregdetin Huelva, i vendosur disa kilometra nga Portugalia dhe vetëm 60 kilometra nga qyteti i Huelva.

Ajo u themelua si një koloni e vogël peshkimi pas tërmetit të Lisbonës në 1755 dhe nuk ka humbur asnjë jote të traditës së saj të detarisë pavarësisht nga zhvillimi i turizmit. Natyra është një nga atraksionet kryesore turistike të Isla Cristina, jo vetëm për atmosferën e mirë që thithet në plazhet e saj, por për peisazhet e saj me vlera të mëdha siç është Parku Natyror i Marismas de Isla Cristina.

Plazhet Isla Cristina

Plazhet e Isla Cristina kanë dymbëdhjetë kilometra rërë të lara nga Oqeani Atlantik. 10 plazhet e tij përmbushin sistemet e cilësisë që garantojnë gjendjen e mirë të ujit dhe janë plotësisht të pajisura.

Disa nga këto plazhe janë shumë të njohura si Playa de la Casita Azul, La Central, La del Hoyo ose El Cantil. Të tjerët si Icona Pesmar, Cruce de la Redondela, Punta del Caimán, Urbasur dhe Santana janë më të qetë. Duhet të përmenden posaçërisht plazhet e Parque Litoral dhe Isla de las Gaviotas për bukurinë e tyre të madhe.

Islas Cristina këneton

Spektakli i larmisë ornitologjike zhvillohet në kënetat e Isla Cristina, një zonë prej më shumë se dy mijë hektarë që u shpall një Zonë Natyrale në 1989. Shtë një kompleks kënetash të shoqëruara me grykëderdhjet e lumenjve Guadiana dhe Carreras, të cilët janë shumë të ndikuar nga baticat e Atlantikut.

Moçalet e Isla Cristina mund të eksplorohen si në këmbë ashtu edhe me biçikletë pasi ka shtigje të shënuara. Në këtë mënyrë ata do të kenë mundësinë të vëzhgojnë zogj sedentarë siç janë zogu i vogël, zogu i bagëtive dhe mallarja. Gjithashtu zogj shtegtarë që shumohen në këtë hapësirë ​​siç janë çafka e purpurt, lejleku i bardhë dhe avocet i zakonshëm.

Imazhi | Pixabay

Mulli i baticave

Pranë kënetave të Isla Cristina, mulli Mareas u ndërtua në mes të shekullit të XNUMX-të. Aktualisht ajo strehon Qendrën e Interpretimit të Njeriut dhe Marshit, një hapësirë ​​për të mësuar gjithçka që rrethon natyrën e këtyre kënetave.

Imazhi | RTVE

Tregu i peshkut Isla Cristina

Në fillim të postimit po i referoheshim origjinës detare të Isla Cristina. Tregu i tij i peshkut është një nga më të rëndësishmit në Spanjë dhe në të mund të shihni mbërritjen e anijeve pas një dite intensive të peshkimit, si dhe shkarkimin e mallit dhe të merrni pjesë në një nga ankandet e peshkut. Atmosfera është spektakolare dhe ata madje organizojnë turne udhëzuese për grupe.

Kisha e Zojës së Dhembjeve

Për shkak se kisha e mëparshme u shkatërrua gjatë Luftës Civile, ky tempull u ndërtua në vitet 1940 në rrugën Gran Vía. Fasada e saj është e bardhë dhe në brendësi të saj ruhen vepra të shumta arti, siç është gdhendja e Virgen de la Soledad, e cila daton nga fundi i shekullit të 1788-të, ajo e Rruzares që është shenjt mbrojtëse e Isla Cristina që nga viti XNUMX dhe imazhi i Nuestra Señora del Carmen, shenjt mbrojtës i marinarëve.

Si të shkoni në Isla Cristina?

Isla Cristina mund të arrihet vetëm me rrugë, me makinë ose me autobus, domethënë me rrugë, pasi nuk ka stacion treni ose aeroport. Sidoqoftë, qyteti i Huelva është vetëm 60 kilometra larg dhe ka një stacion treni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*