Kështu bëhet orizi autentik kuban

Dëshironi një pjatë të mirë me oriz kuban?

Dëshironi një pjatë të mirë me oriz kuban?

Si mund të ishte ndryshe dhe pas pranimit të madh që hyrja kushtuar Oriz në stilin Kubë, një pjatë që, siç thashë, është pak më ndryshe nga ajo që njohim si të tillë në Spanjë, e bërë me oriz të bardhë, vezë të skuqura dhe salcë domate sipër, kjo pjatë ka përbërës të tjerë që e bëjnë atë një mundësi të shkëlqyeshme gastronomike për darkë. ha

Këto përbërës janë të nevojshëm për të bërë këtë pjatë për katër persona:

  • 150gr oriz për person
  • 1 banane, 1 gotë ujë dhe 1 vezë për person
  • 2 thelpinj hudhre
  • Vaj ulliri
  • 1 gotë domate të skuqur
  • Majdanoz dhe kripë

Ne do të fillojmë duke vendosur 1 gotë ujë për secilin person me një shi të vajit, një thelpinj hudhër dhe një degëz majdanoz dhe kripë. Kur të fillojë të vlojë, shtoni orizin dhe lëreni për një çerek orë, megjithëse koha e gatimit gjithmonë do të varet nga lloji i orizit; dhe do të trazojmë herë pas here që të mos bëhet masë.

Kur orizi të ketë mbaruar, do ta kullojmë, do ta shpëlajmë dhe do ta lëmë të kullojë. Nga ana tjetër, në një tigan do të shtojmë pak vaj dhe do të shtojmë bananet e prera për shije dhe do t’i lëmë të skuqen dhe më vonë do të përgatisim vezën e skuqur.

Pasi veza të jetë bërë, orizi shërbehet në një pjatë si një krevat fëmijësh dhe bananet vendosen sipër, të prera mirë për së gjati, të prerë në feta ose të prera në feta, është indiferente, dhe në njërën anë veza dhe hidhni një lugë gjelle bujare ose salcë domate të skuqur, mundësisht të bërë në shtëpi dhe jeni gati për të ngrënë. Të bëftë mirë!

Më shumë informacion: Kuzhinat e botës në Actualidadviajes

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*