Kajro, takon 'nënën e botës'

Kajro në verë

Kajro është një nga qytetet më të populluara në botë me pothuajse 17 milion fqinjë. Me nofkën 'nëna e botës' dhe 'ajo fituese', është porta hyrëse e vendit të faraonëve dhe kryeqyteti i padiskutueshëm i botës arabe.

Ky qytet i tepruar, ku e reja dhe e vjetra bashkëjetojnë në mënyrë të përsosur, është një nga ato qytete që nuk pranon rrugën e mesme dhe nuk lë kurrë indiferentë askënd. Ka kaq shumë mrekulli në të sa që turistët mund të mbingarkohen nëse nuk planifikojnë paraprakisht vendet që do të vizitojnë.

Me rastin e inaugurimit të ardhshëm të Muzeut të Madh Egjiptian në 2018, ne po ecim rrugëve të Kajros për të lënë veten të rrëmbyer nga misteri dhe magjia e këtij kryeqyteti të Afrikës së Veriut.

Qendra e Kajros

Duke ecur nëpër rrugët e qendrës së qytetit mund të gjejmë dyqane dhe ndërtesa të bukura koloniale që flasin për shkëlqimin para revolucionit të vitit 1952.

Ne mund ta fillojmë turneun duke vizituar Citadel, një fortifikim mesjetar islamik i ndërtuar në kodrën Mokkattam. Mbrojtjet e saj u ngritën në shekullin e 85-të për të ndaluar kryqtarët dhe për një kohë ishte selia e qeverisë. Shumë nga reformat që u kryen janë për shkak të Saladino el Grande, siç është rasti i burimit të thellë XNUMX metra që mund të shihet sot.

Më vonë turqit ndërtuan një xhami dhe ndërtesa të tjera që aktualisht përmbajnë katër muze: Muzeun Ushtarak Egjiptian, Muzeun e Policisë Egjiptiane, Muzeun e Transportit dhe Muzeun e Pallatit Al-Gawhara.

Muzeu i Kajros

Para hapjes së Muzeut të Madh Egjiptian në 2018, vizita e Muzeut Egjiptian në Sheshin Tahrir është një aktivitet i pashmangshëm. Ajo ka koleksionin më të madh të antikiteteve egjiptiane në planet me më shumë se 120.000 copë, megjithëse jo të gjitha janë të ekspozuara për arsye të hapësirës.

Një tjetër vend shumë interesant për t’u vizituar është lagjja e krishterë e Kajros. Koptët përfaqësojnë midis 10% dhe 15% të popullsisë egjiptiane. Mund të arrihet me metro dhe duhet të zbrisni në stacionin Mari Girgis. Duke u larguar do të gjejmë rrënojat e një muri romak dhe disa kishave që datojnë nga XNUMX deri në Mesjetë. Disa nga më të njohurit janë Kisha e Varur, San Sergio, Santa Bárbara ose San Jorge.

Rrethuar nga kisha do të gjejmë sinagogën Ben Ezra, e cila duket si një tempull më i krishterë pasi ishte më parë një famulli koptike. Në pamundësi për të paguar taksat, një hebre i pasur e bleu atë dhe e shndërroi atë në një sinagogë.

Ne e përfundojmë këtë rrugë fetare në Kajron Islamike, në lagjen El Azhar ose El Ghouri. Ky është një lloj muzeu i hapur i kulturës myslimane. Në të mund të gjejmë xhaminë Ibn Tulun, nga shekulli i XNUMX-të pas Krishtit, dhe muzeun Gayer-Anderson të ndërtuar në shtëpinë e një tregtari të vjetër Osman nga shekulli i XNUMX-të.

Pranë lagjes islame është parku El Azhar, i ndërtuar në një pjesë të "qytetit të të vdekurve" që ka pamje të bukur panoramike dhe ku mund të bëni një piknik në brigjet e një liqeni në këtë qytet të nxehtë, ku nuk bie shumë shi dy ditë në vit.

Asgjë më mirë sesa të përfundosh këtë vizitë në qendër të Kajros sesa të heqësh dorë nga dy pastiçeritë që janë një institucion në zemër të Egjiptit: El Abd (25, Tal'at Harb), me ëmbëlsirat tipike egjiptiane dhe Groppi (Tal ' në Sheshin Harb), me më shumë produkte të stilit evropian.

Më shumë atraksione turistike për të parë në Kajro

Piramidat e gizës

Kompleksi Piramidat Giza

E vendosur 18 kilometra nga Kajro në pllajën e Gizës, Piramidat e Gizës janë një nga monumentet më të vjetra në botë. Ndërtimi i tij filloi rreth 2.500 vjet para Krishtit, më i madhi dhe më i famshmi ishte ai i Keopsit (140 metra i lartë me 230 metra bazë). Ata ndiqen nga ato të Khafre dhe Menkaure.

Përkundër asaj që shumë mendojnë, këto piramida nuk janë ndërtuar nga skllevërit por nga skuadrat e punëtorëve të mirë-organizuar dhe të paguar, siç kanë treguar gërmimet e ndryshme.

Gjatë vizitës në pllajën e Gizës ju mund të përfitoni nga rasti për të udhëtuar me deve, me avantazhin që çmimet aktualisht janë fiksuar dhe nuk do të jetë e nevojshme të bëni pazar.

Muzeu Koptik

I vendosur brenda një fortese antike romake në Babiloni, Muzeu Koptik është një nga atraksionet më interesante turistike në Kajro pasi shfaq art nga epoka e krishterë midis 300 dhe 1000 pas Krishtit.

Muzeu Koptik u themelua në vitin 1910 dhe ka rreth 16.000 pjesë të ekspozuara në 12 seksione të ndryshme dhe në rend kronologjik. Midis tyre ka pëlhura, papirus me tekste të Ungjijve, fildish dhe dru të gdhendur, etj.

Pallati Manial

Në veri të ishullit të Rodah është Pallati Manial, i cili ishte rezidenca e Princit Mohamed Ali Tawfiq në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Ky pallat ka një përzierje të stileve persiane, siriane dhe marokene, të cilat pasqyrohen në pesë ndërtesat që përbëjnë pallatin. Qëllimi i princit ishte të paguante haraç për artet islamike.

Kopshtet e pallatit përbëhen nga bimë nga cepa të ndryshëm të planetit dhe shpërndahen me shumë delikatesë në tokë.

Xhamia- Medreseja e Sulltan Hasanit

Xhamia-medreseja e Sulltan Hasanit u ndërtua midis 1356 dhe 1363, duke qenë një nga shembujt më të mirë të stilit Mamluk në Kajro. Konsiderohet si pjesa më e mirë e arkitekturës që nga fillimi i kësaj periudhe e bërë me blloqe të mëdha guri.

Kur kaloni hyrjen, duhet të kaloni nëpër një pasazh që të çon në një oborr të rrethuar me mure imponuese dhe katër dhoma ku mësohet Islami Sunni. Vende të tjera në xhami-medresenë që ia vlen të vizitohen janë dhoma e mauzoleumit të sulltanit dhe manastiri me një dysheme mozaiku, dizajni i të cilit është spektakolar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*