Kaledonia e Re, një cep i vogël i botës

Më pëlqen të shoh hartën e botës dhe të gjej toka për të cilat ndoshta kam dëgjuar, por nuk jam i sigurt se ku ndodhen saktësisht. Kjo është, unë e di se ku janë, por në hartë zbuloj saktësisht se ku janë, afër asaj që kombet e tjerë dhe imagjinoj peisazhet e tyre, klimat e tyre, kulturën e tyre.

Do të doja të kisha para për të udhëtuar kudo që të doja, pa marrë parasysh se sa larg apo e vështirë është të marrësh, edhe pse tani që e mendoj nuk ka destinacione të pamundura edhe nëse ke vetëm një çantë shpine. E rëndësishme është dëshira. Sot fati ynë është Kaledonia e Re, në Oqeanin Paqësor dhe jo shumë larg Australisë.

nueva Caledonia

 

Shtë një ishull që është në juglindje të Oqeanit Paqësor dhe i përket Francës. Ata e ndajnë atë përreth 1200 kilometra nga Australia dhe është pjesë e arkipelagut e njohur si Melanasia. Ishulli ka rreth 18.500 kilometra katrorë dhe është i banuar nga pothuajse 270 mijë njerëz, përfshirë pasardhësit e evropianëve, kanakët, popujt polinezianë dhe madje edhe Afrikën dhe Azinë Juglindore.

Kryeqyteti është Noumèa. Ishulli u pa nga James Cook në 1774, një kapiten dhe eksplorues anglez i cili gjithashtu erdhi në Australi dhe Zelandën e Re në udhëtimet e tij. Ai e quajti atë Kaledonia sepse një pjesë e gjeografisë së tij i kujtoi Skocinë, por ishulli u bë pronë e Francës në 1853.

Ka ndodhur të jetë koloni penale të shumta pas trazirave në Paris në fund të shekullit të XNUMX-të. Rreth të njëjtën kohë, anglezët dhe francezët sollën dhe banorët nga ishujt e afërt për të punuar në plantacione dhe pas zbulimit të nikelit këta skllevër modernë përfunduan në miniera. njerëzit origjinal, KanakAta u mbajtën në rezerva dhe kishte disa revolta.

Nëse kësaj i shtojmë sëmundjet e sjella nga Kontinenti i Vjetër, Kanakët shpejt ishin pakicë. Tashmë në shekullin e XNUMX-të ishulli u bë një bazë për amerikanët dhe pas Luftës së Dytë Botërore u bë zyrtarisht një Territori francez përtej detit.

Lidhur me peisazhet e saj Kaledonia e Re ishte pjesë e super kontinentit Gondwana dhe shumë besojnë se ajo u nda nga Australia rreth 66 milion vjet më parë. Ekziston një varg malor qendror me maja 1600 metra, savane të mëdha, kullota, shumë bimësi dhe madje një zonë të thatë dhe shkëmbinj madhështorë që shkojnë në ujëra. Variadito.

Klima është tropikale me një sezon të lagësht nga nëntori deri në mars, rreth 30 ° C, dhe një sezon të thatë midis qershorit dhe gushtit me maksimumin prej 23 ° C. Midis dhjetorit dhe prillit është sezoni i cikloneve.

Çfarë të vizitoni në Kaledoninë e Re

Ju mund ta ndani ishullin në pesë rajone / destinacione: kryeqyteti Nouméa, bregu perëndimor, bregu lindor, jugu dhe ishujt. Le të fillojmë me kapital i themeluar nga francezët në shekullin e XNUMX-të. Shtë një qytet që është në bregdet dhe ka disa gjire me plazhe të shkëlqyera. Shikoni një lagunë ku evropianët e parë u ankoruan në 1853. Ka dy ishuj që mund të arrihen brenda vetëm disa minutash, si kalimi i një mëngjesi.

Qyteti është shumë multikulturor dhe ka muze, galeri, kinema dhe një zonë koloniale me shtëpi të vjetra që ia vlen të vizitohen. Ka rreth 100 banorë dhe ju mund të shijoni plazhet e tij, por edhe baret, restorantet dhe dyqanet e tij. Madje ka edhe dy kazino. Mos harroni të vizitoni Akuariumi i Lagunës, parqet, Kopshtin zoologjik, panairet e Coconut Plaza dhe nëse ju pëlqen të ecni atje është Rruga e Nouville për në Fort Tereka.

Ne vazhdojmë me Bregdeti perëndim: ka peisazhe të larmishme kështu që ka nga plantacione në zonat që duken si hëna. Cowboys punojnë në plantacione që do t'ju kujtojnë Perëndimin e Egër Amerikan, por kur i afroheni brigjeve peizazhi bëhet tropikal, me mangrova dhe shumë bimësi të kushtueshme.

Këtu është një formacion i çuditshëm natyror që u zhvillua brenda në pyll. Ka një formë zemre dhe është në Voh. Meqenëse u fotografua nga një djalë i quajtur Yann Arthus-Bertrand në 1990, ajo u bë e njohur në të gjithë botën: Coeur de Voh. Për të zbuluar më shumë, ekziston Muzeu Eko në zonë. Ka shumë qytete në bregun perëndimor të Kaledonisë së Re dhe kështu, ekziston trashëgimi kulturore edhe në Veri Petrografë Montfaoué dhe në qeramikën antike të gjetur në zonë, sot thesare kombëtare.

UNESCO ka nderuar lagunën e bregdetit perëndimor me titullin e Trashëgimia Botërore. Isshtë një nga zonat më të bukura të ishullit sepse ka një gumë koralore lente, që shkon nga Bourail në Moindou dhe është e mbushur me disa ishuj të bukur si Ishulli Ténia, vetëm një orë me makinë nga kryeqyteti dhe një udhëtim 20 minuta me anije nga bregu i Boulouparis. është një vend për të bërë banja dielli, periskop, për të notuar dhe për të shijuar.

Rreth këtu mund të vizitoni gjithashtu minierën e bakrit Pilou që operonte midis 1884 dhe 1931 dhe kajak përmes ujërave të lumi Fayard. Vargmali qendror i ishullit e ndan atë në dy, pjesën perëndimore dhe atë Bregu Lindor: ky bregdet është i ekspozuar ndaj erërave më të forta dhe është më i lagësht kështu peisazhet e saj janë më ekzuberante. Shkon nga Pouebo në Ponerihouen, duke vrapuar midis maleve dhe detit.

Disa qytete janë në këtë rrugë dhe nën ujin e detit ka një florë dhe faunë të mrekullueshme, me pasuri të madhe: stingrays, kuaj deti, korale, anemonet. Ka ishuj dhe ishuj dhe shumë bukuri të egra.

El Madhe në jug Isshtë një rajon i përbërë nga dy komuna, Mont-Doré dhe Yaté dhe karakterizohet nga tre ngjyra të ndryshme: pyje me shi me zarzavatet e saj, shëmtim me blusin e saj dhe të saj Tokë e kuqe. Këtu është parku më i madh kombëtar në vend, Parku Krahinor Rio Azul, e shkëlqyeshme për të ecur, kajak dhe shumë më tepër. Ajo gjithashtu ka Ujëvarat e Madeleine dhe një shteg botanik shumë i bukur. E njëjta gjë ndodh me Rezerva N'Dua nga pikat e favorshme të të cilave mund të shihni balenat kurrizore që riprodhohen midis qershorit dhe shtatorit.

Jugu i Madh ka gjithçka nëse natyra është gjëja juaj, është si i gjithë ishulli i përqendruar në një sektor. Por ne e thamë në fillim se ka edhe të tillë ishuj dhe ishuj të tjerë: në total janë pesë: Maré, Tiga, Lifou, Ishulli i Pishave dhe Ouvéa. Secili ka profilin e vet. Ouvéa ka një plazh spektakolar të bardhë 25 kilometra të gjatë me pëllëmbët e kokosit dhe vendet e shkëlqyera të zhytjes.

Lifou gjithashtu ka plazhe, shkëmbinj të lartë, pyje dhe shpella. Isshtë shumë kontrastuese dhe vizita juaj rekomandohet shumë. Maré është më e thyer dhe ishulli Pinos është një tjetër bukuri parajsore.

Informacion praktik për të vizituar Kaledoninë e Re

Ishulli ka monedhën e vet, Franca e Paqësorit që përdoret gjithashtu në Tahiti, CFP ose XPF. Nuk është pjesë e Marrëveshjes SchenghenEdhe pse në përgjithësi nuk keni nevojë për Visa, duhet të kontrolloni nëse vendi juaj është në listë. Dhe nëse nuk jeni francez, duhet të jeni në gjendje të kontrolloni se ku do të qëndroni. Ju nuk duhet të vaksinoheni në mënyrë specifike kundër asgjëje por ata rekomandojnë që të keni vaksinat Hepatyis A dhe B.

A ka malarje? Jo, por ka mushkonja midis nëntorit dhe prillit, atëherë ato zhduken, prandaj merrni ilaç kundër ilaçeve dhe sigurohuni që të funksionojë në zonat tropikale pasi mushkonjat janë super të fuqishme këtu. Ata rekomandojnë të keni kujdes me peshkun e freskët dhe jo shumë tjetër.

Edhe pse klima është tropikale, Kaledonia e Re ka stinët e saj dhe nëse shkoni midis tetorit dhe majit është shumë e nxehtë dhe midis qershorit dhe shtatorit bëhet më e freskët dhe me erë, kështu që këshillohet të sillni një pallto. Lidhur me transportin, kryeqyteti ka një aeroport ndërkombëtar dhe më pas mënyra më e përshtatshme për të lëvizur është me makinë, në autobusë lokalë dhe në rastin e lëvizjes në ishuj të tjerë në varkë ose aeroplan. Brenda kryeqytetit, mund të ecësh shumë herë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*