Kanali i Panamasë

Imazhi | Pixabay

Me shumë vështirësi në ndërtimin e tij, Kanali i Panamasë është një vepër e inxhinierisë faraonike që lidh Detin Karaibe me Oqeanin Paqësor. Ndërtimi i tij në 1881 ka kushtëzuar zhvillimin e vendit që nga ajo kohë dhe duke u bërë një qendër komunikimi me shumë rëndësi në tregtinë globale duke pasur parasysh pozicionin e saj strategjik.

Të shkosh në Panama dhe të mos vizitosh kanalin është si të shkosh në Francë dhe të mos shohësh Kullën Eifel. Ka dy mënyra për ta vizituar atë: nga vetë kanali, lundrimi ose nga këndvështrimet e tij. Unë do t'ju tregoj të gjitha detajet.

Nga pikëpamjet e bravave

Mënyra kryesore për të parë Kanalin e Panamasë është nga këndvështrimet e bravave të saj. Janë tre: Miraflores, Agua Clara dhe Pedro Miguel.

Bllokohet Miraflores

Vizita më e rekomanduar dhe tipike është në Qendrën e Vizitorëve Miraflores pasi është më e lehtë për të hyrë dhe më e afërta nga Qyteti i Panamasë. Qendra ka disa atraksione, por të gjithë duan të ngjiten në një nga tre nivelet e këndvështrimit nga ku mund të shihni Kanalin e Panamasë dhe anijet e mëdha përmes sistemit të kyçjes.

Të shohësh portat të hapen dhe të mbyllen dhe uji që ikën është mbresëlënëse. Sidoqoftë, nuk është e vetmja gjë për të bërë në Miraflores Visitor Center pasi ekziston edhe një ekspozitë që tregon historinë dhe funksionimin e Kanalit të Panamasë, rolin e tij në tregtinë ndërkombëtare dhe biodiversitetin e zonës. Përveç kësaj, ekziston një dhomë ku shfaqet një film (në spanjisht dhe anglisht) për historinë e kanalit.

Në total, vizita mund të zgjasë rreth 2 orë, por ju mund të shikoni anijet që kalojnë derisa të mbyllet Qendra e Vizitorëve ose të qëndroni për të ngrënë në një nga dy restorantet ose lokalin.

Kur vizitoni Qendrën e Vizitorëve Miraflores duhet të keni parasysh se në mëngjes anijet kalojnë nga Paqësori në Atlantik dhe pasdite anasjelltas. Kjo do të thotë që anijet nuk kalojnë në mesditë dhe nuk ka asnjë aktivitet në flokët, kështu që ju mund të gjeni kohë për të parë filmin dokumentar ose për të vizituar sallat e ekspozitës.

Imazhi | Pixabay

Pedro Miguel Locks

Rreth 5 kilometra në veriperëndim të bravave Miraflores ndodhen flokët Pedro Miguel. Meqenëse ata nuk kanë ndonjë infrastrukturë që vizitori të shohë anijet duke kaluar nëpër porta, nuk ka asnjë kosto. Shihet nga prapa një gardhi në nivelin e detit dhe meqenëse ka stola dhe shitës ambulantë, shumë njerëz e shfrytëzojnë rastin të ulen dhe të pushojnë ndërsa shikojnë anijet e mëdha që kalojnë.

Bllokimi i pastër i ujit

Më larg nga Qyteti i Panamasë janë flokët dhe Qendra e Vizitorëve Agua Clara, posaçërisht në veri të Liqenit Gatun pranë qytetit Panaman të Colón, një orë me makinë nga Qyteti i Panamasë.

Në vitin 2017, bravat Agua Clara u përuruan dhe janë pjesë e zgjerimit të kanalit, qëllimi i së cilës është që anije edhe më të mëdha të mund të kalojnë se ato që lundrojnë në kanalin origjinal. Nga i gjithë kanali i zgjeruar, ata janë flokët e vetëm që mund të vizitohen. Flokët Agua Clara janë vendi më i mirë për të parë Kanalin e Panamasë nëse keni mbërritur në vend me një dalje në det në portin e Colón ose nëse jeni të interesuar të vizitoni atë zonë të Panamasë.

Lundroni në Kanalin e Panamasë

Imazhi | Pixabay

Përtej këndvështrimeve ka një mënyrë tjetër për të njohur Kanalin e Panamasë: lundroni në anije të përgatitura për turizëm. Shtë një përvojë mahnitëse, si njohja nga brenda e kësaj pune spektakolare inxhinierike. Ka kompani të ndryshme që kryejnë aktivitetin dhe disa madje ofrojnë mëngjes dhe drekë në anije.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*