Kanion bakri, kanione mahnitëse në Meksikë

Meksikë ka vende të mrekullueshme, historike ose arkeologjike dhe natyrore, dhe Kanioni i bakrit janë një shembull i kësaj të fundit. Një peizazh befasues që mbase ende nuk e njihni, kështu që nëse Meksika është në listën tuaj të destinacioneve të udhëtimit, shtojeni këtë vend piramidave, muzeve dhe plazheve.

Këto kanione të freskëta janë në gjendje të Chihuahua, në veriperëndim të vendit dhe në kufi me Shtetet e Bashkuara. Këto toka janë të thyer dhe midis pyjeve halore, specie tropikale dhe madje edhe reshjet e rastit të borës ka një sistemi i kanionit më i madh dhe më mbresëlënës sesa Grand Canyon i Kolorados.

Kanioni i bakrit

Njihet gjithashtu si Kanioni i bakrit dhe nuk është asgjë më shumë se një zinxhir i mrekullueshëm me disa gryka që ata janë në Sierra Tarahumara, siç thamë, në shtetin Chihuahua. Megjithëse të gjithë e njohim Grand Canyon të Colorado në Shtetet e Bashkuara, ai është më i madh, katër herë më i gjatë dhe gati dy herë më i thellë. E besoni? Mbresëlënëse!

Kanioni i Bakrit ata kanë 60 mijë kilometra katrorë dhe megjithëse nuk janë aq të njohur sa fqinji i tyre, ata janë shumë të përgatitur mirë për të pritur turistë dhe ka shumë aktivitete që ne mund të bëjmë atje për të marrë më të mirën prej tyre.

Këto lugina, këto kanione, Ata janë shtëpia stërgjyshore e njerëzve Tarahumaras, kozmogonia e së cilës flet për faktin se këto tipare gjeografike u formuan kur u krijua bota, kur gurët ishin akoma të lëngshëm, domethënë më shumë se 20 milion vjet më parë. Një mrekulli. Pse quhen Kanion bakri? Sepse në një luginë ka miniera bakri. E vërteta është se në të vërtetë nuk ka një luginë të vetme, por disa dhe më të rëndësishmet janë ato të Urique, la Sinforosa, Batopilas, Candameña, Chínipas dhe El Gigante.

El Gigante është një shkëmb gjigant 885 metra i lartë, në Candameña ka dy ujëvara të bukura, më të lartat në vend, në La Sinforosa ka edhe disa ujëvara të bukura dhe të famshme, përveçse është vendi ku komunitetet vendase dhe Urique jetojnë, për shembull, është kanioni më i thellë në Meksikë me gati 1900 metra të thellë.

Turizmi në Kanionin e Bakrit

Duhet thënë se për fat të mirë përmes tyre kalon një tren dhe është rruga e detyrueshme. Treni shkon me emrin e «El Chepe» edhe pse është treni Chihuahua në Paqësor, një linjë që lidh disa qytete me bregdetin e Paqësorit dhe udhëton në total rreth 673 kilometra duke kaluar pikërisht grykat e famshme. Ajo daton nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe ka pikënisjen e saj në qytetin e Chihuahua. Pastaj ndalet në Cuauhtèmoc, San Juanito, Creel, Divisadero, Témoris, El Fuerte dhe Los Mochis, ndër të tjera.

Treni kalon nëpër tunele të shkurtra dhe të gjata, 86 gjithsej, dhe 37 ura të paharrueshme. Rruga është e bukur dhe kalimi nëpër gryka është një kartolinë. Treni udhëton për në Los Mochis përmes luginave dhe e bën këtë në një periudhë prej 17 orësh. Nëse nuk doni të udhëtoni aq shumë, mund të bëni një stacion të vetëm dhe të ktheheni. Sigurisht që mund ta përdorni trenin për tu afruar më shumë në kanione por gjithashtu mund të arrihet me makinë ose autobus Nga Chihuahua, do të duhet rreth pesë orë, ose fluturoni me helikopter për të shijuar pamjet.

 

 

 

Përveç trenit, nuk duhet të harrojmë teleferikun. Eshte ai teleferiku më i gjatë në Meksikë dhe pamjet që ofron udhëtimi i vogël janë mahnitëse. Udhëtime gati tre kilometra në një lartësi prej 40 metrash dhe mbart rreth 500 persona në orë. Relativelyshtë relativisht e re pasi u përurua në vitin 2010. Të tjerët pamje përrallore I keni nga restoranti dhe këndvështrimi që ndodhet në Parkun Barrancas, në një lartësi të mirë.

Windows kudo dhe një sektor me dysheme transparente ato janë tërheqja kryesore. Për të ngrënë, pirë dhe për të marrë fotografi pothuajse nga brenda reve. Në këtë pikë, me vlerë metafora, unë supozoj se të qenit kaq i lartë nuk ju shkakton frikë ose marramendje, kështu që nëse kështu, atëherë mund të regjistroheni për Zip Rider, diçka e ngjashme me një zip line edhe pse me një parzmore më të madhe në të cilën pasagjeri mund të ulet, shumë më komod.

Kalorësi Zip i Kanionit të Bakrit është i shkëlqyeshëm dhe ju kaloni nëpër dy kilometra e gjysmë udhëtim. Ju fluturoni! Ju keni udhëtuar tashmë me tren, keni marrë një udhëtim me teleferik, keni pirë një kafe në këndvështrim, keni fluturuar me hipur në zip dhe ... ishte radha e Via Ferrata duke ofruar një orë e gjysmë turne duke u ngjitur në mure shkëmbore dhe duke u rrëzuar poshtë. Ti guxon?

Këto janë aktivitetet më të mira që një turist mund të bëjë në Kanionin e Bakrit, por ka më shumë atraksione. Para se të flisnim për ujëvarat dhe vërtet grykat fshehin ujëvara përrallore si ato Ujëvara Cusarare, ujëvara Basaseachi ose Guri Fluturues, për shembull. Këto dy ujëvarat e fundit janë 270 dhe 500 metra të larta dhe janë brenda Parkut Kombëtar Cascada de Basaseachi.

Emri, sipas një legjende, rrjedh nga emri i vajzës së bukur të një mbreti i cili u imponoi aq shumë kushte të fejuarve të tij sa që ajo bëri vetëvrasje duke u hedhur në boshllëk, me një zemër të thyer. Në këto vizita natyrore mund të shtoni një shëtitje kulturore në misionet Tarahumara, bëj ne ecim, largohemi nga kampiapo edhe shijoni ca kalërim. Ka udhëtime me biçikletë malore, ekskursione peshkim, transportim tungjesh në ujë të bardhë, ngjitje në shkëmb dhe për më shumë… të qetë, shikimin e zogjve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*