Katedralja e Seviljes

Imazhi | Kanali Jugor

Shpallur një Trashëgimi Botërore, së bashku me Real Alcázar dhe Archivo de Indias, Katedralja e Seviljes është tempulli më i madh gotik në botë sot dhe ai me sipërfaqen më të madhe pas Shën Pjetrit në Vatikan dhe Shën Palit në Londër.

Ajo e ka zanafillën në një xhami dhe në të janë varrosur personalitete të tilla të shquara si Christopher Columbus, Mbreti Fernando III i Shenjtë ose Alfonso X i Urti. Tjetra, ne hyjmë në muret e Katedrales së Seviljes për të njohur më mirë këtë vend të mrekullueshëm kaq të dashur për qytetarët.

histori

Ajo e ka zanafillën në një xhami, të cilën Kalifi Abu Yuqub Yusuf urdhëroi të ndërtohej në fund të shekullit të XNUMX-të, minarja e saj ishte një nga ikonat e qytetit: e famshmja Giralda.

Vite më vonë, kur mbreti Fernando III el Santo pushtoi Seviljen për krishterimin, tempulli mysliman u bë Kisha e Santa María dhe Katedralja e qytetit dhe urdhëroi ndërtimin e një kishëz mbretërore në të cilën do të varroset.

Më vonë, si Katedralja e Seviljes ashtu edhe Giralda iu nënshtruan shumë modifikimeve për ta kthyer këtë tempull në atë që ekziston sot.

Imazhi | Gadishulli Iberik

Pjesa e jashtme e Katedrales së Seviljes

Naturalshtë e natyrshme që një tempull me përmasa kaq të mëdha ka më shumë se një qasje. Katedralja e Seviljes nuk ka më shumë dhe as më pak se dhjetë dyer.

Dera më e frekuentuar e Katedrales është Puerta del Príncipe ose San Cristóbal, e cila mbikëqyr Plaza del Triunfo dhe përmes së cilës hyjnë vizitorët. Tre të tjerë përballen me Avenida de la Constitución. Puerta del Bautismo dhe Puerta del Nacimiento janë ndër më të vjetrat në tempull, dhe Puerta de la Asunción është porta kryesore e tempullit.

Dyert e Campanillas dhe Palos hapen në Plaza Virgen de los Reyes. Kjo e fundit që ndodhet pranë Giraldës, është vendi ku largohen të gjitha vëllazëritë e Javës së Shenjtë në Sevilje.

Patio de los Naranjos mbikëqyr Puerta del Lagarto, Puerta de la Concepción dhe Puerta del Sagrario. E fundit prej tyre është Puerta del Perdón që mbikëqyr rrugën Alemanes. Shtë më e vjetra pasi është e vetmja që ruhet nga xhamia Almohad.

Imazhi | Katedralja e Seviljes

Brendësia e Katedrales

Ne thamë që aktualisht Katedralja e Seviljes është tempulli më i madh gotik në botë, por e vërteta është se ky tempull nuk ka një plan kryq latin si pjesa tjetër e kishave gotike, por më tepër një katror, ​​siç ishte ngritur më maja e një xhamie të vjetër.

Nga ana tjetër, Katedralja e Seviljes ka shumë dyer, por as në kishëzat dhe altarët nuk është e shkurtër. Një nga hapësirat më magjepsëse është Kapelja Mbretërore që u urdhërua të ndërtohej nga Mbreti Ferdinand III i Shenjtë, i cili gjithashtu është varrosur atje së bashku me gruan e tij Beatrice të Suabisë, Alfonso X i Urtë ose Pedro I Mizor, ndër të tjera. Një tjetër prej varreve që mund të shihet brenda është ai i Christopher Columbus.

Në Lartën e Epërme të tempullit ndodhet Altarpiece Kryesore, e cila është më e madhja në të ashtuquajturin krishterim. Një vepër arti spektakolare e bërë prej druri polikrom me sipërfaqe gati 400 metra katrorë që mund të shihet e rrethuar nga një gardh i madh.

Imazhi | Katedralja e Seviljes

Kulmet e katedrales

Kulmet e Katedrales së Seviljes janë shumë të popullarizuara sepse për disa vjet janë organizuar turne me guidë në mënyrë që vizitorët të mund të shohin pamje panoramike unike të qytetit, Giralda dhe vetë tempullit. Alsoshtë gjithashtu një mënyrë shumë e ndryshme për të zbuluar se si është ndërtuar dhe për të parë dritaret e tij me xham të njomur.

Vizita zgjat gati një orë e gjysmë. Biletat mund të blihen si në arkë ashtu edhe në faqen e internetit të monumentit. Çmimi i vizitave në çati është rreth 15 euro dhe përfshin hyrjen falas në Giralda dhe Katedralen.

Hyrja në Katedrale

Katedralja e Seviljes ofron lloje të ndryshme të vizitave. Katedralja, Giralda dhe El Salvador mund të vizitohen së bashku. Ose vizitoni kulmet e katedrales ose thjesht El Salvador.
Sidoqoftë, gjatë turit kulturor ka zona në të cilat nuk lejohet hyrja. I tillë është rasti i Kapelës Mbretërore, i hapur vetëm për adhurim.

Orët e Katedrales

Katedralja është e hapur nga ora 11.00 e mëngjesit deri në 15.30 pasdite të hënën. Nga e marta në të shtunë, është e hapur nga ora 11.00:17.00 deri në 14.30:18.00 pasdite dhe nga XNUMX:XNUMX pasdite deri në XNUMX:XNUMX pasdite të dielave.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*