Katowice

Katowice

Katowice është një qytet polak ndodhet në të njohur si Silesia e Epërme. Ky qytet është kryeqyteti i Voivodeship Silesian, i cili ka qenë si një provincë brenda Republikës së Polonisë. Shtë një qytet me rëndësi të madhe për strukturën e tij industriale dhe financiare. Shtë një qytet interesant dhe kulturor, mjaft aktual në të cilin shquhen ndërtesat e tij moderne.

Ne do të shohim gjithçka ka interes në qytetin polak të Katowice, një qendër industriale që sot ofron një vizion urban dhe kulturor për ata që e vizitojnë atë. Duke qenë një qytet i rëndësishëm industrial, ai shfaqet si një qytet i ri, shumë i zhvilluar që nga shekulli i XNUMX-të.

Muzeu Silesian

Muzeu Katowice

Ky muze është i lidhur me historinë e industrisë dhe minierave në këtë qytet, pasi është një nga faktorët kryesorë të rritjes. Ajo është e vendosur në miniera e vjetër e Warszawa, një hapësirë ​​shumë e madhe afër qendrës së qytetit. Ndërtesa të ndryshme prej xhami mund të shihen duke dalë nga toka, por një pjesë e muzeut është nëntokë, për t'i dhënë haraç atyre objekteve të minierave. Megjithëse muzeu u krijua në fillim të shekullit XX, por u ndërpre në Luftërat Botërore për t'u rivendosur në vitet tetëdhjetë, megjithëse vendndodhja aktuale u dha në 2015. Ky muze befason me arkitekturën e tij moderne të përzier me disa ndërtesa të vjetra. Kur vizitojmë këtë muze mund të shohim hapësira të ndryshme. Në sallën kryesore mund të gjeni një ekspozitë të historisë së qytetit dhe ka një turne interaktiv. Ju mund të shihni argëtime të shtëpive të vjetra, të minatorëve që shkojnë për të punuar ose të ish-Polonisë socialiste. Në këtë muze gjejmë gjithashtu një pjesë të veprave të artit kombëtar dhe ndërkombëtar.

Qendra Katowice

Katowice

Ky qytet u njoh si i tillë në shekullin e XNUMX-të. Nuk është një qytet i vjetër sa Krakow ose Varshava, kështu që nuk mund të presim një qendër të stilit mesjetar. Por në qendër të saj gjejmë gjëra po aq interesante. Ne mund të shohim disa bukuroshe Ndërtesa të shekullit të XNUMX-të në rrugët e saj dhe shkoni nëpër Sheshin e Tregut, ku gjejmë një hapësirë ​​me ndërtesa moderne dhe disa nga epoka socialiste. Ne gjithashtu mund të shohim stacionin qendror të trenit, një ndërtesë moderne nga e cila gjithashtu kemi lidhje me shumë vende të tjera. Në Calle Santa María do të gjejmë kafene dhe restorante në ndërtesa klasike, një vend që konsiderohet thelbësor në qytet.

Nikiszowiec

Pranë Parkut Pyjor Katowice është kjo pjesë e qytetit. Shtë një nga lagjet më autentike në qytet dhe padyshim që ia vlen të shihet, si Ajo u ndërtua në fillim të shekullit të XNUMX-të për familjet e punëtorëve të minierave dhe industrive që mbizotëronin në këtë qytet. E gjithë kjo na tregon për historinë e qytetit dhe prosperitetin e vjetër industrial. Përdorimi intensiv i tullave në ndërtesa është i mrekullueshëm, diçka që i jep harmoni tërësisë. Mund të shohim shumë shtëpi komode dhe gjithashtu një kishë në të njëjtën tullë të kuqërremtë. Ka edhe disa vende, restorante dhe kafene për të na çuar me qetësi gjatë udhëtimit në këtë lagje të veçantë historike.

Parqet e Katovicës

Parku Katowice

Ashtu si në shumë qytete të tjera, në Katovicë mund të gjejmë disa parqe në të cilat mund të shëtisim dhe të shijojmë pak natyrë në mes të qytetit. Në Parku i Kryengritjes Silesian gjejmë një monument për këtë fakt historik. Parku Silesian është një vend ideal për të shkuar me familjen. Përveç kësaj, Parku Kosciuszko bie në sy, vendi i përsosur për tu shkëputur me 72 hektarë pemë. Një park që ishte projektuar në stilin anglez.

Vizitoni kishën e Santa María

lagja e Santa María ose Mariacka e cila është një rrugë e mrekullueshme për këmbësorë me restorante dhe bare, ju do të gjeni këtë kishë. Wasshtë ndërtuar në stilin neo-gotik në shekullin e XNUMX-të dhe shquhet për këmbanën e saj të gjatë. Nëse vizitojmë brendësinë e saj mund të shohim disa piktura nga artistë të kohës dhe dritare me njolla. Isshtë një kishë që është pjesë e historisë së qytetit, pasi është ndërtuar nga emigrantët që erdhën në qytet për të punuar në industrinë e minierave.

Muzetë e tjerë në Katowice

Megjithëse ju kemi thënë tashmë për muzeun e tij kryesor, në qytet mund të gjeni të tjerë që janë me interes. Në Muzeun Historik të Katovicës mund të mësojmë më shumë se si lindi ky qytet dhe origjina e tij. Ndodhet në një ndërtesë të bukur nga fillimi i shekullit XX. Ne gjithashtu mund të vizitojmë Muzeu Historik Origjinal i Informatikës dhe Informatikës, ku mund të shijoni kompjuterët dhe të shihni se si ishte gjithçka që nga fillimi. Ky është një muze ideal për të shkuar me fëmijë, pasi ata do të shohin që llogaritja ishte shumë e ndryshme vetëm disa vjet më parë. Më në fund mund të shihni Muzeun e Historisë së Kitarës, me më shumë se njëqind kitarë të sjella nga e gjithë bota.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*