Kodra e gotës

Statujat e Jezusit shumëzohen në të gjithë botën Perëndimore dhe të Krishterë dhe kur ato ngrihen në majë të maleve ose kodrave ato bëhen destinacione të njohura. Nëse mund të mendoni vetëm për Krishtin Shëlbues të Rio de Janeiro, Brazil, sot kam një të ngjashëm për ju por në Meksikë: Kodra e gotës.

Në majë të kësaj kodre meksikane është statuja monumentale e Krishti i Malit Pra, nëse një ditë shkoni në një udhëtim në Meksikë dhe doni të dini diçka më shumë sesa plazhet e saj të ëndrrave ose vendet e saj të vlefshme arkeologjike, si të bëni këtë ekskursion? Këtu ju lëmë informacion rreth kodrës, statujës së saj, si të shkojmë atje dhe këshilla të tjera.

Kodra e gotës

Shtë një kodër që është në shtetin e Guanajato, një nga shtetet që përbëjnë Meksikën dhe që ndodhet në zonën qendrore veriore të vendit. Ky shtet ka qenë shumë i rëndësishëm në evolucionin historik politik meksikan pasi është djepi i pavarësisë kombëtare, këtu janë përcaktuar fazat e fundit të Revolucionit Meksikan dhe gjithashtu është një zonë e pasur me miniera dhe bujqësi.

Kodra është vetëm 20 kilometra nga kryeqyteti i Guanajato, qyteti i Silao dhe 42 nga vetë qyteti Guanajato. Ajo ka një lartësi prej 2579 metra lartësi. Ishte brenda një territori privat por pronari i tij, një avokat dhe një anëtar i njohur i Revolucionit Meksikan, përfundoi duke e dhuruar atë sepse ai kishte një marrëdhënie me këdo që promovonte ndërtimin e monumentit. Ky projekt daton në dekadën e dytë të shekullit të XNUMX-të dhe megjithëse filloi i vakët disa vjet më vonë kisha vendosi për diçka më monumentale.

Sidoqoftë, historia e Cristo del Cerro del Cubilete është e kontrolluar pasi, për shembull, në një moment punimet u dinamizuan, nën qeverinë e Plutarco Elías Calles, i cili nuk i pëlqente ndërtimi. Por kur ngritjet dhe ngritjet politike në Meksikë u qetësuan pak, punimet vazhduan dhe në 1944 guri përurues u vendos përsëri. Në vitin 1950 projekti u përfundua dhe monumenti mori bekimin e peshkopit.

Krishti i Malit

Statuja Tallshtë e gjatë rreth 20 metra dhe peshon 80 ton. Ka të bëjë statuja më e madhe e Krishtit në botë e ndërtuar në bronz. Vepra mban firmën e dy arkitektëve kombëtarë, Piña dhe González, dhe të dyja ndërtesa dhe skulptura, të bëra nga skulptori Fidias Elizondo, janë nga stili art deco. Shumë prej mbetjeve të këtij skulptori janë në mermer ose beton, kështu që kjo prej bronzi është një veçanti në karrierën e tij profesionale.

Në këmbët e statujës ekziston një bazilikë që ka formë globi dhe një kapacitet të madh për të strehuar adhuruesit. Ekzistojnë gjithashtu tetë kolona këtu që përfaqësojnë tetë provincat kishtare të vendit. Brenda saj është një fabrikë e rrumbullakët me tre nivele ku ndodhet altari dhe, mbi të, është e varur, një kurorë e madhe metalike që shikon qemerin rrethor në vrimat e të cilit ka pllaka prej mermeri kolumbian aq të imta sa lejon dritën të kalojë përmes.

Jashtë është e madhe Krishti i rrethuar nga dy engjëj Më shumë vogëlsira. Seti simbolik qëndron në një hemisferë betoni që simbolizon universin dhe ka paralele tokësore dhe meridianë të shënuar. Nga ana tjetër, sfera, gjysmë sfera, qëndron në ato tetë kolona që përfaqësojnë tetë shtetet kishtare të vendit. Krishti po shikon drejt qytetit të León.

kjo Shtë një nga vendet e shenjta të krishtera më të vizituara në Meksikë, sidomos e diela e fundit e vitit të liturgjisë, në nëntor, e cila është festa e Krishtit Mbret. Shumë njerëz marrin pjesë gjithashtu në 5 Janar kur kremtohet një meshë në oborrin e kishës, fëmija Jezus dhe Tre Burrat e Urtë përfaqësohen dhe kalorësit mbërrijnë me parulla që përfaqësojnë qytetet afër. Gjithashtu të Dielën e parë në tetor priten shumë pelegrinë. Nëse nuk bini në asnjë nga këto data të veçanta, çdo ditë që mund të shkoni, mund të merrni pjesë Mesha në 6 të pasdites.

Si arrini në Cerro del Cubilete? Ka një autostradë dhe një autostradë kështu nëse shkon me makinë është shumë e lehtë për të arritur atje. Ju e lini makinën poshtë dhe ecni lart por sigurisht ka autobusë Se mund të merrni në Silao ose Guanajato ose mund të merrni me qira një turne turistik që do t'ju marrë dhe do t'ju sjellë. Poshtë kodrës do të shihni shumë tezga rajonale, suvenire ose pije ose ushqime, kështu që krijimi i rrugës do të jetë argëtues.

Por a ka ndonjë gjë tjetër për të parë afër? Po, po Guanajato Isshtë një shtet shumë i bukur dhe është i tij e kaluara minerare është nderuar në vitin 1988 nga UNESCO duke deklaruar ish-qytetin minerar a Trashëgimia Botërore. Këtu duhet të shkojmë deri në këndvështrimin Pípila për të vlerësuar peizazhin. E paharrueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*