Kosta de la Luz

Imazhi | Pixabay

Bregu spanjoll është shumë i gjerë, 8.000 kilometra me shumëllojshmëri të madhe litologjike që ka dhënë lindjen e një prej pasurive më të mëdha skenike në Evropë. Në fakt, bregu i Spanjës njihet nga emrat simbolikë të përdorur për të përcaktuar secilin prej tyre: në Mesdhe Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca ose Costa Cálida; në bregdetin Kantabrian Bregu i Gjelbër ose Bregu Bask; në veri të Atlantikut Kosta da Morte dhe në jug Kosta de la Luz.

Pikërisht, në këtë postim do të flasim për Kosta de la Luz. Një rajon në jugperëndim të Andaluzisë që shtrihet përgjatë bregdetit të provincave të Cádiz dhe Huelva, nga gryka e lumit Guadiana deri në Tarifa. Fshatrat e peshkimit, rërat e arta, plazhet e virgjra dhe dielli gjatë gjithë vitit janë stimujt më të mirë për të zbuluar një tokë madhështore. Mund të vini me ne?

Imazhi | Pixabay

Si është Costa de la Luz?

Costa de la Luz e merr këtë emër sepse dielli shkëlqen atje në të gjitha stinët, 365 ditë në vit, që përkthehet jo vetëm në lindje të diellit dhe perëndim të diellit, por edhe në një klimë të lakmueshme për t’u shijuar nga janari deri në dhjetor.

Këtu gjejmë plazhe për të gjitha shijet: ka nga ata që kanë një ofertë të mirë për kohën e lirë për ata që duan të argëtohen, ka edhe plazhe për sporte ujore si surfing, kitesurfing ose surfing në erë ose plazhe që janë mbajtur të sigurta nga turizmi. masat janë praktikisht në gjendje të virgjër. Ju merrni frymë qetësie.

Karakteristikat e Kosta de la Luz

Plazhet e Costa de la Luz përbëhen nga duna të pafunda rëre të artë, bimë vendase dhe pyje me pisha. Më shumë se 200 kilometra shënojnë vijën bregdetare në të cilën deti është protagonist. Një vend ku mund të ndaloni kohën dhe të relaksoheni duke soditur peisazhin e bukur dhe duke shëtitur nëpër zonat me rërë të plazheve të tilla si Matalascañas dhe Mazagón në Huelva ose Bolonia dhe Valdevaqueros në provincën e Cádiz.

Çfarë duhet të bëni në Costa de la Luz?

Përveç detit dhe diellit, nëse jeni duke kërkuar pak më shumë veprime, erërat dhe valët e Costa de la Luz janë perfekte për shkarkimin e adrenalinës dhe bërjen e sporteve ujore të tilla si surfing, kitesurfing ose surfing në wind. Në fakt, ka mundësi të shumta për këtë dhe për të bërë aktivitete të tjera më të qeta, të tilla si shëtitje me varkë.

Këtu është edhe Parku Kombëtar Doñana, rezervati më i rëndësishëm biologjik në Spanjë, i cili midis ligatinave të tij, kënetave dhe faunës që banon në park, siç janë flamingot shumëngjyrëshe, ofron një spektakël natyral të pakrahasueshëm.

Dihet mirë se kaq shumë aktivitete në natyrë në Costa de la Luz hap oreksin dhe është më mirë të rimbushni bateritë rreth ushqimit të mirë. Ju mund të përfitoni nga qëndrimi juaj këtu për të zbuluar specialitete të tilla si toni i kuq, karkaleca nga Sanlúcar ose karkaleca deti nga Huelva, si dhe verërat e famshme ndërkombëtarisht Sherry.

Arti dhe kultura në Costa de la Luz

Imazhi | Pixabay

Dashamirët e artit dhe kulturës gjithashtu kanë strehën e tyre në Kosta de la Luz. Një nga qytetet më të rëndësishëm në historinë e Spanjës është Cádiz, i cili do t'ju befasojë me arkitekturën e tij të bardhë, të mbushur me ndërtesa mbrojtëse dhe kisha.

Por brendësia e provincës së Cádiz është gjithashtu një vend i bukur për t'u vizituar. Në të gjejmë 19 fshatrat e rrafshët me mure të zbardhura të vendosura në male që janë një nga kartolinat më të kërkuara nga udhëtarët. Një vend ku dora e njeriut mezi ka modifikuar peisazhin natyror.

Sa për krahinën e Huelvës, disa qytete janë gjithashtu plot histori. Qytetet si Moguer ose Palos de la Frontera ju mirëpresin në vendet Columbian. Në to do të jeni në gjendje të dini se si ishin organizuar udhëtimet që Christopher Columbus bëri për të arritur në Amerikë. Gjithashtu në Huelva, midis muajve maj dhe qershor, pelegrinazhi El Rocío zhvillohet çdo vit. Ky pelegrinazh, më i popullarizuari në Spanjë, mbush udhëtimin me gëzim deri në arritjen e qytetit të Almonte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*