Kulla Agbar në Barcelonë

Kulla e Agbarit

La Kulla Agbar në Barcelonë Është bërë një simbol i Barcelona. Nuk ka arritur ende statusin e monumenteve të tjera si p.sh Sagrada Familia ose Kompleksi Montjuïc, por është në rrugë për ta arritur atë.

Me formën e tij të veçantë, dominon në horizont nga Barcelona. Inaugurimi i saj nga Mbretërit e Spanjës Ajo u zhvillua më 16 shtator 2005 dhe emrin ia ka borxh kompanisë që promovoi ndërtimin e saj: Ujërat e Barcelonës. Por ky nuk ishte pronari i saj i parë, por i dyti. Ai e bleu ndërtesën nga grupi i investimeve Azurelau në 2010 për ta shitur atë disa vjet më vonë. Nëse dëshironi ta vizitoni, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për Torre Agbar de Barcelona.

Ku është dhe si të arrini atje

Makinë karroce

Tramvaji që arrin në Torre Agbar

La Kulla e Lavdive, siç quhet aktualisht kjo ndërtesë, ndodhet në Avenue diagonale numër 211, ku takohet me rrugën Badajoz. Është gjithashtu pikërisht pranë Sheshi i Lavdive, një hapësirë ​​e gjelbër, rimodelimi i së cilës u përurua në prill 2019. Është, pra, një nga zonat më moderne të Barcelonës.

Në fakt, vendndodhja e Kullës së Agbarit konsiderohet pika hyrëse në zonën teknologjike, e quajtur Rrethi 22@. Dhe, si mund të ishte ndryshe, Plaza de las Glorias përfshin ndërtime aq moderne sa ajo Muzeu i Dizajnit të Barcelonës dhe të rinovuar Tregu Els Encants.

Për të gjitha këto, do të jetë shumë e lehtë për ju të arrini në Torre Agbar. Mund ta bëni me automjetin tuaj, pasi keni parkingje në zonë. Por ne ju këshillojmë të përdorni transportati público për rehati më të lartë. Linjat e autobusëve urbanë që arrijnë në zonën ku ndodhet janë 7, 192, H12, V23 dhe X1. Sidoqoftë, nëse preferoni, mund të përdorni metro. Në rastin tuaj, do të jetë rreshti 1 dhe stacioni, pikërisht, i lavditë.

Mund të përdorni edhe tramvajin për të arritur atje. Kështu që ju duhet të merrni rreshti 4. Po kështu, transportet turistike të Ciudad Condal të çojnë në kullë. Për shembull, ai Autobus turistik i Barcelonës dhe ai i përfshirë në Vizita e qytetit të Barcelonës.

Kulla Agbar e Barcelonës në shifra

Kulla Agbar nga larg

Kulla Agbar në horizont nga Barcelona

Nëse propozoni të vizitoni Torre Glòries, është gjithashtu interesante që të njihni të dhënat kryesore të tij. Kanë 144 metra e lartë, që e bën atë një nga më të lartat në Barcelonë. Konkretisht, që nga inaugurimi i tij në vitin 2005, ai u bë i treti për këtë koncept, vetëm pas Arte hoteli dhe kullë mapfre, të dyja 154 metra.

Lartësia e saj përkthehet në 34 kate mbi tokë, por ka edhe katër të tjera nëntokë. Për sa i përket sipërfaqes së saj, nuk është asgjë më pak se 50 mijë metra katrorë. Më shumë se gjysma e tyre, rreth tridhjetë mijë, korrespondojnë me zyra. Pjesa tjetër shpërndahet në objekte teknike (3210 metra katrorë) dhe shërbime (8132, ku përfshihet një auditor), si dhe parkingje (9132).

Nga ana tjetër, për ndërtimin e tij janë përdorur 25 metër kub beton y 250 kilogramë çelik. Po kështu, u përdorën shumë alumin dhe xhami. Kjo e fundit shërbente për pjesën e jashtme, ku ishin vendosur gati gjashtëdhjetë mijë dritare. Siç mund ta shihni, të gjitha detajet e ndërtimit të Torre Agbar në Barcelonë janë kolosale. Por edhe paraqet karakteristika unike të ndërtimit.

Karakteristikat e ndërtimit të kullës

Qasja në Kullën Agbar

Hyrja kryesore në Kullën Agbar

Forma origjinale e Torre Agbar në Barcelonë është për shkak të bashkëpunimit të francezëve Jean Nouvelle me kompaninë b720 Fermin Vazquez Architects. Siç shpjeguan, modeli i tyre ishte i lartpërmendur Familja e Shenjtë e Gaudi, më konkretisht kambanoret e saj, por edhe format e çuditshme të Mali Montserrat. Gjithashtu, duke qenë se projekti do të funksiononte si seli e një shoqërie uji, ata donin të përfaqësonin një gejzer që fryn.

Në atë kohë, dizajni i guximshëm i kullës shkaktoi një polemika të mëdha në qytet, por tani është bërë një nga pikat e referimit të tij horizont. Ndërtimi u krye nga kompania Dragados dhe zgjati gati gjashtë vjet. Në total, ata punuan në ndërtesë pothuajse dymbëdhjetëqind njerëz.

kulla paraqet formë ovale. Në mënyrë më bisedore do t'ju themi se i ngjan një plumbi apo një kastraveci. Por në fakt janë dy cilindra ovale jo koncentrike Ato vendosen në atë mënyrë që më e madhja të mbulojë atë më të vogël. E jashtme kulmohet nga një kupolë prej çeliku dhe xhami. Në këtë janë edhe dritaret dhe hapjet e tjera, ndërsa në ambientet e brendshme vendosen instalimet teknike si shkallët apo ashensorët.

Nga ana tjetër, siç ju thamë, Torre Glòries në Barcelonë ka gjithsej 38 kate, katër prej tyre nën tokë. Dy nga këto të fundit janë të destinuara për parkim, ndërsa dy të tjerët shtëpi auditorin që kemi përmendur tashmë dhe që ka një kapacitet për 316 persona, hapësirat për marrjen e mallit dhe arkivin.

Lidhur me 34 bimët mbi tokë, 28 prej tyre janë të dedikuara për zyra. Janë edhe tre që strehojnë objektet teknike të ndërtimit dhe dy të tjera të dedikuara dhomë me shumë qëllime tashmë mensë. Së fundi, kati i sipërm, pikërisht nën kube, është një vëzhgues Çfarë mund të vizitoni. Më vonë, ne do të shpjegojmë se si. Por fillimisht duam të flasim me ju për ndriçimin e kullës.

Ndriçimi i Torre Agbar në Barcelonë

Kulla gjatë natës

Kulla e ndriçuar natën në Barcelonë

Një nga aktivitetet më të fundit që i është shtuar qarqeve turistike të Barcelonës është vëzhgimi i kullës gjatë natës. Të shohësh të ndriçuar është mjaft spektakël. janë aktivizuar më shumë se katër mijë e pesëqind pajisje led përgjatë gjithë fasadës. Megjithatë, ato gjithashtu funksionojnë në mënyrë të pavarur duke lejuar gjenerimin e grupeve të ndryshme të imazheve.

Ka një sistem kompjuterik të sofistikuar që riprodhon gjashtëmbëdhjetë milionë imazhe dhe tranzicione me të vërtetë mbresëlënëse ngjyrash. Por gjëja më e mirë është se ka teknologji LED që ofron një efikasitet i shkëlqyer i energjisë dhe kosto minimale. Sipas krijuesve të tij, ndriçimi i të gjithë konstruksionit për një orë lëshon shumë pak CO2 në atmosferë dhe kushton vetëm rreth gjashtë euro.

Pikërisht, personi përgjegjës për projektimin e ndriçimit të kullës ishte artisti konceptual francez Yann Kersale, i cili e pagëzoi veprën e tij si Shpërbërje. Ju këshillojmë që nëse keni mundësi ta shijoni këtë shfaqje madhështore. Por, logjikisht, duhet të vizitoni edhe këndvështrimin e tij, të cilin e përmendëm më parë.

Ngjituni në këndvështrimin e Kullës

kube kulle

Kupola e kullës

Merlín Properties, e cila ka zotëruar Torre Agbar për disa vite, ju ofron përvoja të ndryshme në ndërtim. organizojnë visitas prim, si ato të titulluara Mirëmëngjes Barcelona o Vizioni i Arkitektit 22@. Mund ta vizitoni edhe brenda paketave turistike siç është Turi i Qytetit të Barcelonës.

Megjithatë, në mënyrë që informacioni që ju ofrojmë të mund të përdoret në çdo kohë të vitit, ne do të shpjegojmë se si është vizita e përgjithshme në kullë. Më pas do të flasim për përvoja të tjera.

El orët e këndvështrimit Ndryshon në varësi të kohës së vitit. Kështu, nga 10 prilli deri më 21 tetor, është nga ora 9.30 e mëngjesit deri në 18.30:15. Nga ana e saj, nga data XNUMX tetor deri më XNUMX mars, është nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX. Më në fund mbyllet në XNUMX dhjetor dhe XNUMX janar, ndërsa në prag të këtyre datave mbyllet në orën XNUMX:XNUMX.

Nga ana e saj, vizita zgjat rreth pesëdhjetë minuta dhe mund të futni vetëm deri në një orë para mbylljes. Po kështu, dëbimi do të bëhet tridhjetë minuta para kohës së mbylljes. Sa i përket çmimit standard të biletave, ai është nga 15 euro per te rritur dhe 12 për ata nën 17 vjeç dhe për ata mbi 65. Fëmijët nën moshën pesë vjeç nuk duhet të paguajnë. Megjithatë, nëse i merrni biletat në arkë, çmimi rritet me 3 euro. Prandaj, ju këshillojmë t'i merrni ato paraprakisht.

Çfarë përfshin vizita?

Kulla në perëndim të diellit

Imazhi i bukur i kullës në perëndim të diellit

Vizita standarde në këndvështrimin e Torre Agbar në Barcelonë përfshin hyrjen në të, e cila ju lejon të merrni pamje të mrekullueshme të qytetit. Por vizitoni edhe thirrjen Hipermirador. Kjo reklamohet si "një këndvështrim pa dritare". Jo më kot është në bodrumin e parë të pallatit. Por ju ofron një imazh tjetër të Barcelonës. Sepse përbëhet nga disa instalacione artistike të krijuara nga mbledhja e të dhënave nga qyteti në kohë reale. Është një përvojë madhështore që kombinon teknologjinë e të dhënave të mëdha me muzikën, imazhet dhe shkencën popullore.

Një tjetër opsion i ofruar nga Torre Glòries është i ashtuquajturi Qytetet e reve Barcelona. Ai përbëhet nga një turne brenda një vepre artistike të Tomas Saraceno ndodhet njëqind e tridhjetë metra e lartë. Kaq unike është kjo përvojë saqë është e ndaluar për fëmijët nën 12 vjeç dhe madje kërkon a gjendje e mirë fizike për të hyrë në të. Arsyeja është se do t'ju duhet të shkoni lart e poshtë shpateve dhe madje të rrëshqitni në disa seksione.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që ju duhet të dini për të vizituar Kulla Agbar në Barcelonë. Nëse vendosni ta takoni, tani e dini se sa orë ka, sa do t'ju kushtojë dhe çfarë lloj opsionesh ju ofron. Na mbetet vetëm t'ju këshillojmë se, pasi jeni në Barcelona, mund të shihni edhe vende të tjera emblematike si ai i përmendur tashmë Sagrada Familia, Tremujori gotik ose Parku i Citadelës. Guxoni të zbuloni hijeshitë e Barcelona.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*