Legjendat meksikane

Kur flasim për legjendat meksikane, ne po flasim për traditat dhe anekdotat e një populli antik. Ne nuk mund të harrojmë se, shumë kohë para mbërritjes së spanjollëve, kultura kishte ekzistuar tashmë në zonë olmec dhe më vonë Maya dhe ai i përfaqësuar nga aztekët.

Fruti i sintezës së të gjitha këtyre qytetërimeve është historia e Meksikës dhe, natyrisht, edhe legjendat e saj. Në këtë mënyrë, disa prej atyre që ne do t'ju tregojmë kanë rrënjët e tyre në kulturat para-kolumbiane, ndërsa të tjerët u shfaqën më vonë, kur traditat para-hispanike u bashkuan me arritjet nga Kontinenti i Vjetër. Nëse doni të dini më shumë rreth Legjendat meksikane, ne ju ftojmë të vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Legjendat meksikane, nga Olmecët e deri në ditët e sotme

Tradita legjendare e Meksikës është shumë e pasur dhe e larmishme. Ai përfshin histori që kanë të bëjnë me yjet, me lindjen e qyteteve të mëdha, me kostumet e tyre tipike (këtu keni një artikull rreth tyre) dhe madje me besimet dhe ritet e banorëve të vendit. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë disa nga këto histori.

Legjenda e Popos dhe Itzës

Popo dhe Itza

Me dëborë El Popo dhe Itza

nga Mexico City ju mund të shihni dy nga vullkanet më të larta në vend: Popocatepetl dhe Itzaccíhuatl, të cilën ne do ta quajmë, për thjeshtësi, Popo dhe Itza. Të dy janë protagonistë të kësaj historie, një nga legjendat e shumta meksikane me origjinë Aztec.

Kur ky qytet erdhi në zonë, ajo krijoi të shkëlqyeshmit Tenochtitlan, mbi të cilin ulet Mexico City sot. Në të lindi princesha Mixtli, e cila ishte vajza e Tozic, perandorit të Aztekëve. Me të arritur moshën e martesës, ajo u pretendua, ndër shumë të tjerë, nga Axooxco, një burrë mizor.

Megjithatë ajo e donte luftëtarin Popoka. Ai, për të qenë i denjë për të, duhej të bëhej një pushtues dhe të arrinte titullin e Shqiponja Kalorës. Ai hyri në luftime me një mungesë të gjatë. Por një natë, Mixtli ëndërroi se i dashuri i saj kishte vdekur në luftë dhe i mori jetën vetes.

Kur Popoca u kthye vite më vonë, ai zbuloi se i dashuri i tij kishte vdekur. Për t'i bërë homazhe asaj, ai e varrosi atë në një varr të madh mbi të cilin vendosi dhjetë kodra dhe premtoi se do të qëndronte me të përgjithmonë. Me kalimin e kohës, bora mbuloi si tumën e varrimit të Mixtli ashtu edhe trupin e Popoca-s, duke shkaktuar Itza dhe Popo.

Legjenda vazhdon se luftëtari është ende i dashuruar me princeshën dhe, kur zemra e tij dridhet, vullkani dëbon fumarolët.

La Llorona, një legjendë shumë e njohur në Meksikë

La Llorona

Rikrijim i La Llorona

Ne e ndryshojmë epokën, por jo zonën për t'ju treguar legjendën e La Llorona. Ai tregon se, në kohërat koloniale, një grua e re indigjene kishte një lidhje me një zotëri spanjoll nga i cili lindën tre fëmijë.

Megjithëse ajo synonte të martohej me të dashurin e saj, ai preferoi ta bënte këtë me një zonjë spanjolle dhe vajza vendase humbi mendjen. Prandaj, ai eci për në Liqeni Texcoco, ku ajo mbyti tre fëmijët e saj dhe më pas u hodh vetë. Që nga ajo kohë, ka shumë që pretendojnë se kanë parë në rrethinat e lagunës një grua e veshur me të bardha e cila ankohet për fatin e trishtuar të fëmijëve të saj dhe përfundon duke u kthyer në Texcoco për t'u zhytur në ujërat e saj.

Ishulli i Kukullave

Ishulli i kukullës

Ishulli i Kukullave

Kukullat gjithmonë kanë pasur një fytyrë të dyfishtë. Nga njëra anë, ato shërbejnë që të vegjlit të luajnë. Por, nga ana tjetër, në situata të caktuara ata kanë diçka misterioze. Kjo është pikërisht ajo që ndodh në ishullin e Kukullave.

Ndodhet në zonën e Xochimilco, vetëm njëzet kilometra nga Qyteti i Meksikës. Ju mund të arrini atje duke kaluar kanalet në anije tradicionale kurioze të quajtura trajineras.

Fakti është se Ishulli i Kukullave është skena e legjendave të tmerrshme. Nga ana tjetër, ajo që shpjegon origjinën e saj është, thjesht, e trishtuar sepse gjithçka ka lindur nga një vajzë që është mbytur.

Don Julian Santana ishte pronari i plantacioneve (në gjuhën Nahuatl, chinampas) ku u gjet trupi i gruas së re. Pronari me ndikim i tokës e bindi veten se ajo po i shfaqej dhe, për ta trembur atë, filloi të vendoste kukulla në të gjithë pasurinë e tij.

Për kuriozitet, legjenda vazhdon të thotë se tani është Don Julián ai që kthehu herë pas here të kujdeset për kukullat e saj. Në çdo rast, nëse guxoni të vizitoni ishullin, do të shihni se ai ka një ajër vërtet misterioz dhe të zymtë.

Rrugica e puthjes së Guanajuato, një legjendë meksikane plot lirizëm

Rrugica e Puthjes

Puthje rrugicë

Tani udhëtojmë për në qytetin e Guanajuato, kryeqyteti i shtetit me të njëjtin emër dhe i vendosur në qendër të vendit, për t'ju treguar në lidhje me këtë legjendë romantike meksikane. Në mënyrë të veçantë i referohemi rrugicës së puthjes, një rrugë e vogël vetëm 68 centimetra e gjerë, ballkonet e së cilës janë, pra, pothuajse të ngjitura.

Ishte pikërisht në to ajo Carlos Dhe Ana, një çift i dashur marrëdhënia e të cilëve ishte e ndaluar nga prindërit e tyre. Kur babai i vajzës mësoi se ajo nuk i ishte bindur, ai e vrau atë duke i futur një kamë në shpinë.

Carlos, duke parë kufomën e të dashurit të tij, i puthi dorën që ishte ende e ngrohtë. Legjenda nuk mbaron këtu. Duhet ta dini se, nëse vizitoni Guanajuato me partnerin tuaj, duhet te puthesh në shkallën e tretë të rrugës. Nëse e bëni, sipas traditës, do të merrni shtatë vjet lumturi.

Mulata e Veracruz

Kalaja e San Juan de Ulúa

Kalaja e San Juan de Ulúa

Tani kalojmë në Veracruz (këtu keni një artikull se çfarë të shohësh në këtë qytet) për t'ju treguar një histori tjetër sentimentale, megjithëse në këtë rast xhelozie dhe hakmarrjeje të errët. Kjo legjendë meksikane tregon se një grua mulato aq e bukur sa ishte me origjinë të panjohur jetonte në qytet.
E tillë ishte bukuria e saj, sa rrallë dilte në rrugë që të mos zgjonte thashetheme. Sidoqoftë, ishte e pamundur t'i shmangim ato. Dhe njerëzit filluan të thoshin se kishin fuqitë e magjisë. Kjo filloi të zgjojë dyshimet e bashkëqytetarëve të tij.

Megjithatë, Martin de Ocaña, kryetari i bashkisë së qytetit, u dashurua marrëzisht me të. Ai madje i ofroi asaj të gjitha llojet e bizhuterive që ajo të martohej me të. Por mulatoja nuk pranoi dhe kjo ishte rënia e saj. I neveritur, sundimtari e akuzoi atë se i kishte dhënë një shpikje magjike për të rënë në rrjetat e tij.

Përballë akuzave të tilla, gruaja ishte mbyllur në Kalaja e San Juan de Ulúa, ku ajo u gjykua dhe u dënua me vdekje e djegur para të gjithë njerëzve. Ndërsa priste dënimin e tij, ai bindi një roje që t'i jepte një shkumës ose GIS. Me të, ai tërhoqi një anije dhe pyeti rojën e burgut se çfarë i mungonte.

Kjo u përgjigj se lundroni. Pastaj, mulatoja e bukur tha "shiko si e bën" dhe, me një kërcim, hipi në barkë dhe, përpara vështrimit të mahnitur të rojes, ajo u largua në horizont.

Princesha Donaji, një tjetër legjendë tragjike meksikane

Një piramidë Zapotec

Piramida Zapotec

Kjo legjendë tjetër që ju sjellim i përket folklorit të shtetit të Oaxaca dhe daton që nga kohërat para-kolumbiane. Donaji Ajo ishte një princeshë Zapotec, mbesa e mbretit Cosijoeza. Në atë kohë, ky qytet ishte në luftë me Mixtecs.

Për atë arsye, ata morën peng princeshën. Sidoqoftë, duke u kërcënuar nga kundërshtarët e tyre, ata i prenë kokën, megjithëse kurrë nuk thanë se ku e kishin varrosur kokën.

Shumë vite më vonë, një pastor nga zona ku është sot Shën Agustini i Juntas ai ishte me bagëtinë e tij. Gjetur një të çmuar zambak dhe, duke mos dashur ta dëmtojë, ai zgjodhi ta gërmonte me rrënjën e saj. Për habinë e tij, ndërsa gërmonte, një kokë njeriu u shfaq në gjendje të përsosur. Ishte Princesha Donaji. Kështu, trupi dhe koka e tij ishin të bashkuara dhe u sollën në Tempulli Cuilapam.

Legjenda e Gallo Maldonado

Pamje e San Luis de Potosí

San Luis de Potosí

Nuk do të pushojë së befasuari sa legjenda meksikane kanë të bëjnë me zhgënjimet e dashurisë. Epo, kjo që ne ju sjellim për të përfunduar turneun tonë është gjithashtu e lidhur me një zemër të thyer.

Luis Maldonado, i njohur më mirë si Gallo Maldonado, ishte një poet i ri që jetoi në San Luis de Potosí. Ai ishte i klasës së mesme, por ai ra në dashuri me të Eugenia, i cili i përkiste një familje të pasur. Ata kishin një lidhje të qëndrueshme, por një ditë e reja i tha se po i jepte fund romancës së saj dhe të mos e kërkonte më.

I dëshpëruar nga ajo, i dashuri i ri po përkeqësohej, duke shkëmbyer pije me poezi, derisa u sëmur dhe vdiq. Sidoqoftë, për habinë e të afërmve të tij, një ditë dikush trokiti në derën e shtëpisë dhe doli se ishte Maldonado. Ai nuk shpjegoi se çfarë kishte ndodhur, vetëm u tha atyre se ishte i ftohtë dhe se ata e lanë të hynte.

Ata e bënë këtë, por i riu fatkeq shpejt rifilloi jetën e tij bohem dhe degraduese. Kjo zgjati për një kohë, derisa përsëri, Maldonado Gallo u zhduk, këtë herë përgjithmonë. Ata kurrë nuk morën vesh prej tij.

Por tani vjen më e mira e historisë. Disa çifte të dashuruar që kaluan dashurinë e tyre nëpër qendrën historike të San Luis de Potosí në ditët e hënës së plotë e kanë thënë këtë Gallo Maldonado u ishte shfaqur atyre për të recituar një poezi sentimentale.

Si përfundim, ju kemi thënë disa nga shumë Legjendat meksikane që shënojnë folklorin e vendit Aztek. Por ne mund t'ju tregojmë për shumë të tjerë. Edhe nëse vetëm kalimthi, ne gjithashtu do t'ju citojmë atë nga misri gjeni nga ana e Aztekëve, ajo e Charro Negroe dora në gardh, e të rruga e fëmijës së humbur ose atë të gjarprit me pendë ose Quetzalcoatl.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*