Klima e Limes: Moti në kryeqytetin Peruan

Këtë herë do të udhëtojmë Peru, një vend i vendosur në Amerikën e Jugut, i njohur në të gjithë botën për të pasur një nga 7 mrekullitë e reja të botës, Machu Picchu, kështjella përrallore e Inkave e vendosur në Cuzco. Përveç kësaj, vendi na ofron vende përrallore në bregdet, male dhe xhungël. Sot kemi përgatitur një udhëzues për klimën për të gjithë ata udhëtar që guxojnë të vizitojnë vendin.

Shumica dërrmuese e turistëve zbarkojnë në kryeqytetin e Lima, dhe pastaj lëvizni në zona të tjera. Prandaj është e rëndësishme të njihet klima e veçantë e kryeqytetit. Duhet ta dini që Lima është një qytet bregdetar jashtëzakonisht i lagësht me një klimë të moderuar që nuk paraqet temperatura të larta në verë dhe as temperatura të ulëta në dimër. Vlen të përmendet se karakteristikat e veçanta të klimës Lima janë kryesisht për shkak të rrymës së ftohtë Humboldt që kufizohet me vijën bregdetare. Nëse ju keni qenë të inkurajuar të udhëtoni gjatë stina e dimrit, nga qershori deri në tetor, duhet të dini se qielli i qytetit zakonisht është i mbuluar me mjegull, duke prodhuar rënie shiu ose rënie shiu shumë i butë Në muajt korrik dhe gusht, klima e Lima bëhet pak më e ftohtë, prandaj këshillohet të vishni rroba të ngrohta.

Nga ana e saj, pranverë Ai arrin në tetor dhe zgjat deri në dhjetor. verë Paraqitjen e saj e bën në fund të Dhjetorit dhe zgjat deri në Mars. Duhet të theksohet se për shkak të ndryshimit të klimës këtë vit sezoni i verës filloi zyrtarisht më 21 dhjetor rreth orës 8:00 të mëngjesit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Angie dijo

    Sa herë që planifikoj një udhëtim më pëlqen të kontrolloj faqe të ndryshme që flasin për udhëtime, pasi më pëlqen të jem i azhurnuar dhe kjo faqe më duket shumë interesante, urime! Si një tjetër që sapo kam parë, siç është Royal Holiday.