Londra gjithashtu ka arkitekturë moderne

Ndërtesat e Londrës

Shumë qytete shekullore nuk karakterizohen nga një lloj specifik i arkitekturës. Ata kanë jetuar kaq shumë shekuj dhe ndoshta kanë kaluar luftëra ose kriza të brendshme, kështu që rrugët dhe ndërtesat e tyre janë më tepër një reflektim i asaj ekzistence të gjatë.

Kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar është një nga këto qytete. Me kalimin e shekujve Londra ka akumuluar stile të ndryshme arkitektonike dhe është e dukshme në ndërtesat publike, private dhe institucione të tjera ose projekte urbane. Por e vërteta është se në dekadat e fundit ajo është bërë një qytet me arkitektura moderne befasuese. Londra është rinovuar për shekullin e XNUMX-të.

Rreth Londrës

Skyline i Londrës

Londra është kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar dhe zemra e tij politike, kulturore dhe ekonomike. Ajo pushon në brigjet e lumit Thames dhe është dy mijë vjeçare. Ajo u themelua nga Romakët dhe kishte gjatë asaj kohe emrin e Londinium dhe territori ishte Britania Romake.

Kur Perandoria Romake ra këtu, ndodhi ajo që ndodhi në pjesën tjetër të Evropës: fiset barbare përparuan në qytet dhe a Zgjidhje anglo-saksone mori formë. Pavarësisht se pësoi disa pushtime Viking, Londra nuk do të shembte më kurrë dhe do të kalonte kohë mesjetare dhe periudha të njëpasnjëshme.

Në këtë mënyrë sot ne shohim në rrugët e saj se ka shembuj të arkitektura të ndryshme: Rilindja mesjetare, gjeorgjiane dhe siç thamë më lart, nga një kohë në këtë pjesë shumë shembuj të arkitekturës më të mirë moderne në botë.

Arkitektura moderne në Londër

Shumë nga shembujt më të mirë të arkitekturës moderne ata janë në rrethin financiar. Ne kemi Lloyd's Building, Kupola e Mijëvjeçarit, Kulla e Heronit, Ura e Mijëvjeçarit, Shard London Bridge, Gërhina, London Eye, Kulla 42 dhe Bashkia e Londrës ndër të tjera. Le të shohim disa më konkretisht:

Gërhina

Gherkin nga Londra

Emri i vërtetë i kësaj ndërtesë ikonike e Londrës është 30 St Mary Axe. Shtë një rrokaqiell komercial në rrethin financiar. Ndërtimi filloi në 2003 dhe përfundoi një vit më vonë. Ajo ka 41 kate dhe është 180 metra e lartë. Ai zë vendin e një ndërtese kushtuar tregtisë dhe financave që u dëmtua nga një sulm i IRA në 1992.

Shtë një ndërtesë efikas ne energji, ka një sistem ventilimi natyror dhe një sistem që ndihmon në ruajtjen e nxehtësisë dhe të ftohtit, në varësi të stinës.

Kulla e Heronit

Kulla e Heronit

Ky rrokaqiell 230shtë e lartë XNUMX metra falë një direk 28 metrash. Eshte ndërtesa më e lartë në Londër. Ndërtimi filloi në 2007 dhe përfundoi në 2011. Ka një zonë të madhe hyrëse dhe pritëse dhe ekziston një akuarium me më shumë se 1200 peshq. Isshtë akuariumi më i madh privat në vend.

Ekziston edhe një bar - restorant në katin e parë dhe në katet 38 deri në 40 një restorant dhe tipik qiell - bar me tarraca të jashtme të cilat arrihen me ashensor skenik, domethënë diçka transparente.

Kulla 42

Kulla 42 e Londrës

Es një nga rrokaqiejt më të gjatë në Londër dhe u ndërtua për të vendosur zyrat e Bankës Kombëtare të Westminsterit. Wasshtë ndërtuar në vitet '70 dhe zyrtarisht u hap në 1981. Mbretëresha Elizabeth II e bëri atë me gala dhe gjithçka. Kanë 183 metra e lartë dhe vetëm në 2009 Kulla e Heronit e tejkaloi atë pas tridhjetë vjet mbretërimi.

Shtë një ndërtesë zyre tregtare dhe seli e ndërmarrjes. Në vitet 90-të pësoi një sulm të IRA-s gjë që shkaktoi dëme të mëdha dhe duhej të restaurohej brenda dhe jashtë.

Bashkia e Londrës

Bashkia e Londrës

Theshtë selia e qeverisë komunale dhe është në bregun jugor të Thames. Kanë një dizajn mjaft i pazakontë i cili ndjek idenë e kursimit të energjisë duke zvogëluar vetë sipërfaqen e strukturës. Nuk ka funksionuar, sipas studimeve të mëvonshme.

Ka nga ata që e krahasojnë bashkinë e Londrës me një vezë ose me maskë darth vader, nga Star Wars dhe me më pak shije dikush e quajti atë gjithashtu "testikul qelqi". Cfare mendoni ju Për sa i përket dizajnit, ajo ka një Shteg eliptik 500 metra i ngjashëm me Muzeun Guggenhaim në New York që shkon nga baza në majë të kësaj Ndërtesë 10 katëshe.

Ajo ka një kuvertë vëzhgimi e cila ndonjëherë është e hapur për publikun, por ndërsa ecni në vendkalim mund të shihni brendësinë e ndërtesës dhe mjedisin përreth.

Lloyd's Building

Brendësia e ndërtesës Lloyds

Kjo ndërtesë moderne është në rrethin financiar dhe është një nga selitë e Shtëpisë së famshme të Sigurimeve Lloyd. Wasshtë ndërtuar në vitet '70 dhe u përurua në mes të viteve 80, përsëri nga dora e Mbretëreshës.

Kjo ndërtesë moderne ka ashensorët, shkallët, stacionin e energjisë dhe tubat jashtë, në stilin e Qendrës Pompidu¡ou në Paris. Ajo është e përbërë nga tre kulla kryesore plus tre kulla shërbimi rreth një hapësire qendrore drejtkëndëshe.

Salla qendrore, atriumiAjo ka një tavan xhami fluturues dhe ka hapësira të hapura dhe shkallë lëvizëse kudo. Masat gjithsej 88 metros, ka 14 kate.

London Eye

London Eye në Londër

Es rrota në Londër, një vizion modern i rrotave klasike Ferris që ne shohim në qytete të tjera të botës. Shtë në bregun jugor të lumit dhe njihet gjithashtu si Rrota e Mijëvjeçarit. Isshtë 183 metra e lartë dhe ka një diametër 120 metra.

Rrota Ferris është ndërtuar në vitin 1999 dhe ishte rrota më e gjatë në botë deri në ndërtimin e Nanchang, por është akoma më e larta në Evropë. Shumë çelik, shumë kabllo dhe disa gondola të shkëlqyera që duken si trillime shkencore.

Kupola e Mijëvjeçarit

Kupola e Mijëvjeçarit në Londër

Kur filluan festimet e fillimit të mijëvjeçarit të tretë në Londër, kjo ndërtesë u ndërtua në gadishullin Greenwich, në juglindje të qytetit. Ekspozita brenda zgjati deri në Dhjetor 2000.

Es një nga kupolat më të mëdha në botë. Isshtë e bardhë dhe ka 12 kulla të verdha, një për çdo muaj të vitit ose një për çdo orë të orës, tashmë jemi në Greenwich. Kupola 52shtë e lartë XNUMX metra në mes dhe është bërë pjesërisht me tekstil me fije qelqi rezistente ndaj kalimit të kohës.

Copëz

Ura e copës

Shtë një rrokaqiell me 95 kate. Ka pak më shumë se 300 metra të lartë dhe filloi të ndërtohej në 1999 për të përfunduar në 2012. Ishte dizenjuar nga Renzo Piano, arkitekt i famshëm me disa ndërtesa dhe struktura moderne ikonike për meritat e tij.

Ka formë spiraleDuket se ajo del nga lumi, shumë gota dhe për mendimin tim, një pamje delikate. Shtë një ndërtesë efikase në konsumin e energjisë dhe përgjatë dyshemeve të saj ajo strehon zyra biznesi, restorante, shkollë të rastit të biznesit, zyrat e Al Jazeera në Londër, një hotel, restorante dhe vëzhgime.

Ura e Mijëvjeçarit

Ura e Mijëvjeçarit të Londrës

Kjo është një urë për këmbësorë çeliku të varur që kalon lumin Thames. Lidhni qytetin me Bankside. Isshtë bërë në tre seksione, secila më gjatë secila, deri në arritjen e urës a gjatësia totale prej 325 metrash pezulluar me kabllo, tetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*