Lundrime mesdhetare

Lundrime mesdhetare

Nëse ju pëlqen ideja e bëni një pushim në një dalje në det të shkëlqyeshëm mesdhetar, atëherë merrni shënim atë që ju themi. Lundrimet mesdhetare janë shumë të zakonshme për shumë gjëra. Ka të gjitha llojet e itinerareve, ndalesat bëhen në vende shumë interesante si Barcelona, ​​Santorini ose Marseille dhe ne gjithashtu mund të gjejmë një larmi të madhe aktivitetesh dhe argëtimesh në anije.

kryej Lundrimet mesdhetare janë diçka që qindra njerëz bëjnë çdo vit. Një vend me mot kaq të shkëlqyeshëm dhe kaq shumë vende plot histori dhe bukuri natyrore tërheq shumë turistë. Por nëse do të organizoni lundrimin tuaj duhet të dini disa gjëra, në mënyrë që të mos humbni me të gjitha ofertat dhe itineraret.

Kur të udhëtosh në Mesdhe

Mesdheu ofron një klimë të shkëlqyeshme gjatë gjithë vitit. Verërat janë shumë të nxehta në pika të caktuara, kështu që kohët më të mira janë gjithmonë vjeshta dhe pranvera, kur koha është pak më e butë. Nëse do të lundrojmë në Mesdhe, shumë njerëz zgjedhin verën, kështu që çmimet janë zakonisht më të larta në këtë kohë, pasi që pothuajse të gjithë kanë pushimet e tyre dhe mund të shijojnë mot të mirë. Cilado qoftë sezoni, ju mund të shijoni pishinat e anijeve turistike dhe një notim të mirë në porte dhe zona të ndryshme të skenës.

Çfarë të sjellësh në lundrimin tuaj

Lundrime mesdhetare

Në lundrime mund të bëni shumë gjëra, prandaj është e rëndësishme të merren parasysh ato që duhet të sjellim. Gjithmonë duhet të ketë krem mbrojtës, pasi është e zakonshme të bëni banjë dielli dhe të përdorni pishinat, përveç faktit që dielli mesdhetar mund të na nxijë shpejt. Nga ana tjetër, ne duhet të veshim si rroba të rehatshme, ashtu edhe rroba elegante për një rast të veçantë. Këpucët e rehatshme janë të domosdoshme, pasi që në porte është e zakonshme të ecësh ose të bësh ekskursione gjatë ditës që lundrimi të ndalet.

Llojet e lundrimeve mesdhetare

Lundrime mesdhetare

Në Mesdhe mund të zgjidhni dy zona të diferencuara mirë. Në njërën anë është Mesdheu Perëndimor, i cili ka brigjet e Spanjës, me Ishujt e famshëm Balearik, Franca dhe Italia. Në anën tjetër kemi Italinë lindore, ishujt grekë dhe Turqinë. Janë gjithashtu destinacione shumë interesante, por krejtësisht të ndryshme. Një mënyrë e mirë për të zgjedhur një zonë ose një tjetër është duke menduar se çfarë lloj qytetesh duam të shohim. Barcelona, ​​Marseja, Ibiza apo edhe Roma krahasuar me vendet si Stambolli, Venecia apo Santorini.

L itineraret e secilës kompani na tregojnë qartë vendet të cilat do të vizitohen, kohën e lundrimit dhe ndalesat dhe ekskursionet e mundshme. Pasi të kemi zgjedhur një zonë, do të duhet të zgjedhim një itinerar në të. Gjëja e parë është të marrim parasysh numrin e ditëve që kemi. Pastaj, midis itinerareve të mundshme, zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë. Shikoni ndalesat që ata bëjnë dhe gjithashtu kohën kur mund të shijoni qytetet dhe ekskursionet që mund të bëhen në atë zonë.

Ndalesat kryesore në lundrimet mesdhetare

Në lundrimet mesdhetare bien në sy disa shkallë që tërheqin shumë vëmendje për turistët dhe që zakonisht janë atraksionet kryesore të anijeve të lundrimit. Ju duhet të zbuloni se cilat mund të jenë ndalesat sepse në një dalje në det të vetëm mund të shohim disa qytete dhe pika interesi që nuk do të na lënë indiferentë dhe kjo është hijeshia më e madhe e lundrimeve.

Palma de Mallorca

Lundrime mesdhetare

Ky qytet, kryeqyteti, është një nga pikat e ndalimit për shumë lundrime në Ishujt Balearik. Në qytet mund të shihni vende si e famshme Bazilika e Katedrales së Santa Maria njihet si La Seu në stilin gotik levantin. Ndodhet në bregun e gjirit të Palmës dhe si jashtë ashtu edhe brenda tij është vërtet spektakolare. Në qytet duhet të shihni edhe Kështjellën e bukur Bellver, e cila ka një plan interesant rrethor. Gjëra të tjera që mund të vizitohen janë Palacio de L'Almudaira ose të shijoni plazhet dhe shëtitoren e saj.

Venice

Ky është një tjetër nga qytetet që mund të jetë ndër itineraret e lundrimit. Venecia na ofron vende po aq interesante sa Sheshi i Shën Markut me Bazilikën e tij, Pallati Doge ose kanalet e shkëlqyera. Ura Rialto ose Ura e Psherëtimave janë vende shumë romantike që nuk duhen humbur.

Valletta në Maltë

Ishulli i vogël i Maltës mund të jetë një tjetër nga vendet që ofrojnë anijet e lundrimit. Një ishull që na ofron vende të veçanta siç është qyteti i bukur i La Valletta, me rrugët e saj të vjetra dhe hijeshinë e saj të madhe, ose Mdina, kaq e vjeter Ne gjithashtu mund të shohim ishullin e Gozo me plazhet dhe shkëmbinjtë e tij ose ishullin Comino me lagunën e tij të famshme Blue.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*