Maldives

Maldives

Kur imagjinojmë parajsën zakonisht mendojmë për një vend të largët, ekzotik, me plazhe parajsore me rërë të bardhë dhe ujëra bruz ... Një vend si Ishujt Maldive, një vend i përbërë nga pothuajse 1.200 ishuj koralesh të humbur në Oqeanin Indian.

Nuk është një destinacion brenda të gjithëve, por ata që kanë mundësinë të udhëtojnë në Ishujt Maldive jo vetëm që do të jenë në gjendje të shijojnë një ditë plazhi duke bërë diell dhe duke admiruar peizazhin e bukur, por ka shumë gjëra të tjera që mund të bëhen gjatë një qëndroni në ishujt. Këshillë: ha mëngjes me peshkaqenë me çekan.

Mbështete nga dritarja

Vizita në Ishujt Maldive fillon të shijohet shumë kohë para se të kalojë në tokë. Gjithçka fillon në ajër! Ju me siguri keni parë dhjetëra ishuj nga lartësitë në bordin e një aeroplani, por asnjë pamje panoramike si ai në Maldive. Ai peizazh ku mbizotëron bluja në të gjitha llojet e tij dhe e bardha të lë pa frymë.

Nëse keni mundësinë të fluturoni me aeroplan, duke parë bruzën e madhe mund të gjeni breshka, delfinë dhe balena madje edhe nga retë.

Maafushi

Mashkull, kryeqyteti

Vizita në kryeqytetin e një vendi nuk ju lejon të keni një ide për tërësinë. Për të njohur Maldivet, nuk ka asgjë më të mirë sesa të shëtisësh nëpër Malé dhe rrugët e saj. Gjëja e parë në mëngjes, nëse zgjoheni herët, mund të vizitoni tregun e peshkut dhe tregun e frutave dhe perimeve dhe të shijoni prodhimin vendor.

Gjithashtu, nuk mund të humbasësh lëvizjen e varkave lokale ose dhonive, të cilat janë pjesë e jetës së përditshme të Maldiveve. Përfitoni nga vizita në Malé për të shëtitur përgjatë detit dhe për të parë memorialin për viktimat e cunamit 2004, Pallatin e Popullit dhe Muzeun Kombëtar dhe Xhaminë e së Premtes (e quajtur edhe Hukuru Miskiiy). Maldivet janë një vend mysliman, prandaj është e rëndësishme të ndiqni zakonet lokale dhe të mbuloni shpatullat dhe gjunjët jashtë hoteleve.

Vizita në Malé mund të përfundojë duke ecur nëpër rrugët e saj për të parë shtëpitë me ngjyra të bukura të ishullit, tregjet më të njohura dhe dhomat e çajit ku mund të bisedoni me vendasit dhe të shijoni pjata të shijshme me ndikime nga gastronomia arabe, indiane ose afrikane.

Gastronomi maldiviane: mashuni

Duke folur për gastronominë, nëse ka një pjatë me identitetin e vet në kuzhinën e vendit, ajo është sallata mashuni, mëngjesi i zakonshëm i banorëve të Maldiveve. bazuar në ton të përzier me kokos, spec djegës, limon dhe qepë që shoqërohet me roshi, buka tradicionale e vendit.

Sipas vendasve, një gojëmjaltë i pasur me fruta ose çaj i zi nga Ceiloni fqinjë do të japë prekjen e fundit. Tani vetëm imagjinoni të shijoni këtë delikatesë nën hijen e një palme në Maldive. Tingëllon mirë apo jo?

Imazhi | Pixabay

Zhytja në Maldive

Një mëngjes i tillë i mirë jep energji të mjaftueshme për t'ju inkurajuar të praktikoni sporte ujore në Maldive. Për shembull, zhytja në ujë. Dhe nëse nuk keni kohë për mëngjes, mund ta bëni me peshkaqenë me çekan.

Ju e lexoni mirë! Ka pak përvoja më emocionuese sesa zhytja në ujë gjatë lindjes së diellit dhe takimi me një shkollë peshkaqenësh që presin ushqimin e tyre. Vendi më i mirë për ta bërë këtë është pika e mirënjohur Hammerhead e vendosur në Atdhun Rasdhoo.

Nëse preferoni një përvojë më pak të rrezikshme, thjesht mund të zhyteni. Kur fenomeni El Niño fshiu jetën detare në Maldive në 1998 dhe zbardhi koralet, e vetmja zonë që u kursye ishte Addu. Edhe pse për fat të mirë të gjitha koralet në Maldive janë duke u rikuperuar, ato në Addu janë jashtëzakonisht të bukura. Të gjithë zhytësit dhe zhytësit që e njohin atë janë të hipnotizuar nga shumëllojshmëria e ngjyrave të saj, veçanërisht në ishullin Gan.

Nëse nuk keni përvojë të mëparshme në këtë sport, asgjë nuk ndodh sepse të gjitha vendpushimet u ofrojnë klientëve të tyre mundësinë e marrjes së kurseve të zhytjes, me pajisje moderne, personel me përvojë dhe të gjitha masat e sigurisë. Më e mira nga të gjitha, temperatura e ujit është aq e këndshme sa që as nuk do të keni nevojë të vishni një rroba të veshura. Disa nga zonat më të mira për të praktikuar dhe për të mësuar zhytjen janë rreth Adoll dhe Ari Atolls.

Shikoni lindjen dhe perëndimin e diellit në Maldive

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Maldive është të qëndroni shtrirë në një shezlong ose hamak dhe të shijoni pamjet spektakolare të vendit. A keni imagjinuar ndonjëherë të shihni plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra bruz? Mbyllni sytë dhe mbajeni atë kujtim përgjithmonë në kujtesën tuaj.

Natyra me gjithë shkëlqimin e saj dhe ju, asgjë tjetër nuk është e nevojshme për t'i bërë pushimet tuaja të përsosura. Ose në agim ose në muzg. Përveç kësaj, Maldivet mban rekordin për të qenë vendi më i rrafshët në botë kështu që asgjë nuk mund të pengojë lindjen e diellit mbi det. Pa dyshim, një nga momentet më magjike që mund të jetoni gjatë qëndrimit tuaj në Maldive.

Flini nën yje ose në një vendpushim luksoz

Dhe pas perëndimit të diellit Hëna dhe yjet arrijnë. Gjeni një vend në plazh për të kaluar natën nën qiellin me yje të Maldiveve ... ose kujdesuni për të fjetur në një vendpushim luksoz. Rezervoni dhe shijoni plazhet e ëndrrave vetëm një hap larg shtëpisë njëkatëshe në rërë dhe një shërbim të hollë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*