Matjet e valixheve që duhen marrë në kabinë ndryshojnë

masat e valixheve

Çdo ditë më shumë pasagjerë të linjave ajrore zgjedhin të mbajnë vetëm bagazhe dore kur udhëtojnë. Një alternativë që ju lejon të mos bëni check-in dhe të largoheni nga aeroporti direkt pa pasur nevojë të prisni që valixhet tuaja të largohen. Megjithatë, problemi i veshjes vetëm valixhe dore Kjo lind kur nuk na lejohet të hyjmë në kabinën për shkak të tejkalimit të masave të vendosura nga linja ajrore, duke shkaktuar jo vetëm një problem për pasagjerin e prekur, por edhe për pjesën tjetër sepse formohen radhë të gjata në aeroport.

Ndoshta kjo është arsyeja pse Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror, ka vendosur të unifikojë masat e lejuara nga të gjitha linjat ajrore për të ashtuquajturat "karroca". Nisma nuk është pa polemikë dhe shumë kanë parë më shumë interesa ekonomike sesa praktike prapa kësaj ideje.

Nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror ata sigurojnë se ata tashmë janë duke punuar në një valixhe me madhësi 55 x 35 x 20 cm, që do të thotë se, në këtë mënyrë, të gjithë do të kishin mundësinë të ruanin bagazhet e tyre të dorës në bord. aeroplanë. Logoja 'IATA Cabin OK' do të vërtetonte matjet e vendosura dhe do të siguronte që udhëtarja dhe kompania t'i përmbahen udhëzimeve për madhësinë optimale.

Këto valixhe me matjet dhe etiketat e vendosura pritet të fillojnë të mbërrijnë në dyqane më vonë këtë vit. Sidoqoftë, shumë e shohin këtë iniciativë si një mënyrë për të detyruar udhëtarët të hedhin valixhet e tyre të vjetra dhe të blejnë një të re. Nga ana tjetër, ka edhe nga ata që besojnë se meqenëse përmasat e reja të valixheve janë kaq të vogla, në to vështirë se ka ndonjë bagazh, i cili do t'i detyrojë udhëtarët të bëjnë check-in dhe të paguajnë më shumë para nëse duan të mbajnë diçka tjetër.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*