Tregu i famshëm i natës Donghuamen i Pekinit mbyllet

treg kinez

Në Spanjë dhe në rrethinën tonë të ngushtë, ngrënia e insekteve duket si një rrëmujë e vërtetë për ne. Por realiteti është se ai është një ushqim më i zakonshëm se sa duket. FAO (Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin) publikoi një raport disa vjet më parë, në të cilin konsideroi se insektet duhet të merren parasysh më shumë brenda dietës. Jo më kot ato janë një burim i pasur me proteina, hekur dhe vitamina.

Problemi kryesor është neveritja që ata na japin. Sidoqoftë, ndonjëherë gastronomia kalon nëpër modë dhe ajo që, në fillim nuk do ta shijonim ose ngopeshim me verë në vendin tonë, në anën tjetër të botës duket e papërmbajtshme.

Në këtë mënyrë është e lehtë të gjesh restorante që shërbejnë pjata përbërësi kryesor i të cilave janë insektet. Gjithashtu tregje që furnizojnë këto restorante dhe që shesin produktet e tyre për publikun. Një nga më të njohurit ishte tregu i natës Donghuamen në Pekin, i cili pas 32 vitesh në biznes po mbyllet.

Më 24 qershor, turistët nuk do të jenë më në gjendje të tregojnë guximin e tyre duke ngrënë një hell të akrepave, një grusht krimbash ose brumbujsh, pasi tregu i famshëm për kriteret në kryeqytetin kinez do të mbyllet përgjithmonë. Autoritetet e kanë marrë këtë vendim për shkak të ankesave të lagjeve në lidhje me zhurmën dhe mungesës së higjienës kur menaxhojnë mbeturinat në treg ose në magazinimin e ushqimit. Sidoqoftë, fakti që tregu i natës Donghuamen ndodhet në qendër të qytetit, disa metra larg një prej rrugëve të arta të Pekinit plot dyqane luksoze, ka të ngjarë të ketë patur gjithashtu shumë lidhje me të.

ushqim kinez

Tregu lindi në 1984 si një grup tezgash në rrugë. Në fillim ajo paraqiste larminë e kuzhinës të Pekinit, por gradualisht përfshinte snacks dhe pjata nga pjesë të tjera të vendit. Aktualisht vizitori mund të gjejë nga rrotullat e pranverës, rosat e pjekura ose hellët e pulës tek gjarpërinjtë, cikadat, yjet ose kali i detit, të cilat shiten me një çmim më të lartë se normalja duke pasur parasysh veçorinë e sitit.

Çdo udhëzues turistik në lidhje me Kinën këshillon të vizitoni këtë treg të Pekinit, tani me më shumë arsye për shkak të mbylljes së tij të afërt, dhe është e zakonshme të shohësh të huaj dhe Pekinezë, duke fotografuar veten ose duke regjistruar videon përvojën e ngrënies së karkalecave të skuqura, milingonave, qindarkave ose hardhucave. Ato hapen çdo ditë nga ora 15:22. në orën XNUMX:XNUMX.

Një skenë që brenda tetë ditësh nuk do të mund të përsëritet në këtë metropol, megjithëse do të përsëritet në pjesë të tjera të kombit, të tilla si në provincën jugore të Kantonit, ku disa nga insektet që refuzohen kaq gjerësisht në West vazhdojnë të jenë pjesë e menusë.

Zakon i ngrënies së insekteve

karkaleca

KB tregon se 2.000 miliardë njerëz në të gjithë botën i konsiderojnë insektet si një delikatesë apo edhe element kryesor të dietës së tyre. Për këtë institucion, mete janë ushqimi i së ardhmes për të lehtësuar urinë ose mungesat e ushqimit, si dhe për të promovuar shëndet të mirë dhe mbrojtje të mjedisit.

Entomofagia (zakoni i të ngrënit të insekteve) është i përhapur në disa pjesë të botës, veçanërisht në Azi, Oqeani dhe Amerikën Qendrore. Insektet më të konsumuara në botë janë milingonat, karkalecat dhe disa lloje të brumbujve. Por në mesin e arachnids, delikatesa më e madhe është akrepi, i cili konsumohet në pothuajse të gjithë Azinë për shkak të vetive të tij medicinale.

Në çdo rast, entomofagët kanë në dispozicion një menu mjaft të gjerë, pasi konsiderohet se, nga miliona specie të njohura të insekteve, rreth 1.200 janë të ngrënshëm.

Në Kolumbi ata tashmë eksportojnë milingonat e tyre si një delikatesë ekzotike. Në Zimbabve, paketat e krimbave të thata shiten dhe në Madagaskar ata nxjerrin burime të tëra vemje brumbujsh në ahengje. Në Filipine ata pjekin karkaleca dhe i shtojnë në supa, dhe disa restorante australiane shërbejnë grubs. Në Ekuador, të ashtuquajturat milingona të limonit hahen të gjalla, ndërsa milingonat e mëdha kulona janë skuqur paraprakisht.

ushqim kinez 2

Siç mund ta shohim, ka shumë vende në botë ku insektet shihen si një delikatesë. Ata njerëz me insektofobi nuk do të mendojnë njëjtë, të cilëve vetë ideja për të ngrënë mete ndoshta do t'u japë atyre makthe.

Në çdo rast, Në Perëndim ideja për të ngrënë insekte ka filluar të pranohet dhe në shumë vende ka një biznes në rritje në këtë drejtim. Për shembull, në Shtetet e Bashkuara ka një biznes në rritje të fermave dhe në Evropë vende të tilla si Hollanda ose Zvicra po udhëheqin ndryshimin e rregulloreve në kontinent në mënyrë që mete të tregtohen në të njëjtën mënyrë si ushqimet e tjera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*