Mungesa e vetëdijes e vë Nazca në rrezik

Rruga Nazca

Në Peru, midis qyteteve të Nazca dhe Palpa, ndodhet një nga misteret më të njohura arkeologjike të të gjitha kohërave. Në këtë shkretëtirë ekziston një grup i gjeoglifëve gjigantë të dukshëm vetëm nga një lartësi e caktuar, të cilat formojnë figura kafshësh, njerëzore dhe gjeometrike. Ata u krijuan nga kultura Nazca midis 200 pes dhe 600 pas Krishtit dhe që kur arkeologët filluan t'i studiojnë ato në vitet XNUMX, dhjetëra teori rreth origjinës dhe kuptimit të tyre janë shfaqur, megjithëse ato mbeten një mister.

Linjat Nazca janë një thesar kombëtar për Perunë dhe ata e ruajnë atë me zell. Sidoqoftë, Nazca nuk është e sigurt nga të gjitha rreziqet që e kërcënojnë atë. Çdo rënie këmbësh në zonë, për shkak të materialit dhe kushteve të motit, mbetet e shënuar për mijëra vjet dhe çdo dëm i vërtetë i prodhuar është i pariparueshëm.

Fatkeqësisht, mungesa e vetëdijes për ndjeshmërinë e vendit në vitet e fundit ka çuar në një seri veprimesh që kanë dëmtuar seriozisht Nazca.

greenpeace në Nazca

Dëmet e prodhuara në Nazca

Më e reja dhe më shkatërruese prej tyre ndodhi janarin e kaluar, kur një shofer nga një kompani transporti hyri në Nazca Pampas pavarësisht shenjave që paralajmëronin ndryshe dhe shkaktuan dëme të tmerrshme. në vendin arkeologjik në një sipërfaqe prej afërsisht 100 metrash. Si rezultat, në tokë janë lënë gjurmë të thella që kanë prekur tre nga figurat mijëra vjeçare të vizatuara në rërë.

Me sa duket burri nuk ishte në dijeni të gjendjes trashëgimore të zonës dhe hyri në Nazca Pampas sepse automjeti i tij kishte një problem me gomat. Sidoqoftë, Ministria e Kulturës Peruan raportoi se do të denoncojë penalisht shoferin në një deklaratë.

Por Linjat Nazca tashmë ishin dëmtuar më parë. Në vitin 2014, gjatë Konferencës së KB për Klimën, të mbajtur në Lima, aktivistë nga organizata Greenpeace hodhën zonën dhe, në zonën ku është gjeoglifi i kolibrit, ata vendosën disa letra gjigande me mesazhin “timeshtë koha për të bërë një ndryshim! E ardhmja është e rinovueshme. Paqe Jeshile. " e dukshme vetëm nga qielli. Pas trazirave, Greenpeace u përpoq të kërkonte falje për dëmtimin e faqes, e cila tashmë ishte e pariparueshme.

Një vit më vonë, në shtator 2015, një subjekt hyri në vend dhe shkroi emrin e tij në një nga gjeografët. Burri u ndalua nga vigjilentët përgjegjës për mbrojtjen e Nazcas dhe u dorëzua në prokurori.

merimangë nazca

Hipotezat për Nazca, cila është origjina e saj?

Në fillim, arkeologët menduan se linjat Nazca ishin vetëm shtigje të thjeshta, por me kalimin e kohës teori të tjera morën forcë që thoshin se "vendet e adhurimit" ishin krijuar për të kënaqur zotin e lartësive.

Sot ne e dimë që banorët e Nazcas krijuan gjeoglifet duke hequr gurët nga sipërfaqja në mënyrë që të shihej gur ranor i bardhë poshtë. Përveç kësaj, falë disa studiuesve nga Universiteti Yamagata në Japoni, ne e dimë se ekzistojnë katër lloje të ndryshme figurash që priren të grupohen së bashku në rrugë të ndryshme me të njëjtin destinacion: qyteti para-Inkas i Cahuachi. Sot vetëm një piramidë mbetet në këmbë, por gjatë periudhës së lulëzimit të saj ishte një qendër pelegrinazhi e shkallës së parë dhe kryeqyteti i kulturës Nazca.

Sipas arkeologëve japonezë, figurat e Nazca-s u ndërtuan nga të paktën dy kultura të ndryshme me teknika dhe simbolika të ndryshme, të cilat mund të shihen në gjeoglifet që gjurmojnë rrugën nga zona e tyre e origjinës në qytetin Cahuachi.

Ata gjithashtu zbuluan se vizatimet ndryshuan veçanërisht në rajonin më të afërt me Luginën Nazca dhe rrugën që shkon prej andej në Cahuachi. Në atë zonë ekziston një stil i ndryshëm imazhesh, i karakterizuar mbi të gjitha duke treguar qenie dhe koka të mbinatyrshme sikur të ishin trofe. Një grup i tretë i gjeoglifëve i formuar ndoshta nga të dy grupet gjendet në pllajën Nazca, hapësira që është në gjysmë të rrugës midis të dy kulturave.

i lindur njeri

Sipas arkeologëve japonezë, përdorimi i figurave të Nazca-s ndryshoi me kalimin e kohës. Në fillim ato u krijuan për arsye thjesht rituale, por më vonë ato u vendosën përgjatë rrugës që të çonte në Cahuachi. Përkundër asaj që disa mendojnë, me sa duket këto figura nuk janë përdorur për të shënuar rrugën e pelegrinazhit, pasi ajo tashmë duhet të jetë e shënuar mirë, por për të gjallëruar pamjet, duke i dhënë gjithashtu një sens rituale.

Sidoqoftë, shumë më tepër njerëz janë përpjekur t'i japin një përgjigje kuptimit të linjave Nazca dhe ka disa teori rreth origjinës së tyre. Matematikani María Reiche ndikoi në Paul Kosok duke hedhur hipotezën se këto vizatime kishin një kuptim astronomik. Arkeologët Reindel dhe Isla kanë gërmuar më shumë se 650 zona dhe kanë arritur të gjurmojnë historinë e kulturës që gjeneroi këto vizatime. Furnizimi me ujë ishte shumë i rëndësishëm në rajon pasi është një shkretëtirë. Vizatimet formuan një peizazh ritual qëllimi i të cilit duhet të ketë qenë të promovonte thirrjen e perëndive të ujit. Arkeologët kanë zbuluar tela dhe kunje me të cilët këta njerëz gjurmuan vizatimet.

Vizatimet Nazca

Çfarë përfaqësojnë Linjat Nazca?

Vizatimet Nazca janë gjeometrike dhe figurative. Brenda grupit figurativ gjejmë kafshë: zogj, majmunë, merimangat, një qen, një iguana, një hardhucë ​​dhe një gjarpër.

Pothuajse të gjitha vizatimet janë bërë në një sipërfaqe të sheshtë dhe ka vetëm disa në shpatet e kodrave. Pothuajse të gjitha figurat që vendosen në to përfaqësojnë figura njerëzore. Disa kurorëzohen nga tre ose katër vija vertikale që mbase paraqesin pendët e një koke ceremoniale (disa mumje peruane kishin veshur koke prej ari dhe pendëve).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*