Muzeu Reina Sofia

Së bashku me Muzeun Prado dhe Muzeun Thyssen - Bornemisza, Muzeu Reina Sofía formon të ashtuquajturin trekëndësh të artit në Madrid. Tre nga galeritë më të rëndësishme të artit në botë që ruajnë kryeveprat e pikturës nga periudha të ndryshme të historisë.

I themeluar në vitin 1992, Muzeu Reina Sofía i ofron vizitorit një koleksion të gjerë të veprave të artit bashkëkohor Spanjoll dhe vazhdon kohën që Muzeu Prado nuk i mbulon, duke filluar të ekspozojë vepra nga 1881, viti i lindjes së artistit Pablo Picasso.

Ndërtesa Reina Sofía

Punë e arkitektit Francisco Sabatini, ky muze ndodhet në Spitalin e Përgjithshëm të Vjetër të Madridit, i cili u zgjerua disa vjet më parë nga Jean Nouvel me anë të një ndërtese moderne të përbërë nga një tendë e madhe prej alumini dhe zinku të kuq që strehon një auditor, bibliotekë dhe sallat e reja të ekspozitave.

Në Parkun Retiro, Muzeu Reina Sofía ka dy vendndodhje të tjera në qytet: Pallati Velázquez dhe Pallati Kristal, të cilat organizojnë ekspozita të përkohshme.

Muzeu Reina Sofía është i ndarë, në këtë mënyrë, në dy ndërtesa të njohura si Sabatini dhe Nouvel, plus dy vende ekspozite në Parkun Retiro: Pallati i Kristalit dhe Pallati Velázquez që mbajnë ekspozita të përkohshme.

Muzeu Reina Sofia

Origjina e muzeut

Në fillim, qëllimi ishte që të organizoheshin ekspozita të përkohshme, por më vonë u vendos që ai të kthehej në një muze shtetëror, duke e pagëzuar si Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Statusi i tij i ri si një muze kombëtar çoi në një politikë shumë aktive të blerjeve dhe huave, me qëllimin për të ofruar një repertor solid të artit spanjoll të lidhur me rrymat artistike ndërkombëtare.

koleksion

Megjithëse filloi duke ekspozuar vepra të artistëve të shekullit të XNUMX-të pas Francisco de Goya, me kalimin e viteve u përfshinë pjesë të reja që u përkisnin pikturave të shekullit të XNUMX-të, të cilat po merrnin rëndësi në muze dhe po hidhnin në sfond pikturat e shekullit XNUMX

Muzeu Reina Sofía u ofron vizitorëve koleksione të gjera të pikturave nga piktorë të tillë të rëndësishëm spanjollë si Pablo Picasso, Salvador Dalí dhe Joan Miró. Piktura më e njohur në muze është Guernica e Picasso-s, e bërë në kujtim të bombardimeve ajrore tragjike të qytetit Bask gjatë Luftës Civile.

Për të vizituar muzeun, adhuruesve të artit modern do t'u duhen disa orë, pasi që muzeu është vërtet i gjerë. Kureshtarëve do t'ju duhet ndërmjet një dhe dy orë për të vizituar pjesët më të rëndësishme dhe për të parë punimet kryesore.

Tur artistik bashkëkohor

Itinerari përmes historisë së artit bashkëkohor spanjoll ndahet në tre hapësira të ndryshme: "Shkatërrimi i shekullit të 1900-të: utopi dhe konflikte (1945-1945)", "A ka përfunduar lufta? Arti për një botë të ndarë (1968-1962) "dhe" Nga revolta në postmodernitet (1982-XNUMX) ".

Këtu mund të gjejmë veprën më të famshme në galeri: El Guernica nga Picasso. E ekspozuar nga qeveria e Republikës në Ekspozitën Ndërkombëtare në Paris në 1937, kjo murale shpreh ankthin e prodhuar nga bombardimet e Guernica në Prill të po atij viti.

Koleksioni Telefónica në Reina Sofía

Që nga nëntori i vitit 2017, koleksioni kubist i Fundación Telefónica është shtuar në koleksionet e ekspozuara në Museo Reina Sofía. Përmes kësaj ekspozite ne mund të mësojmë rreth viteve qendrore të Kubizmit dhe dekadave pasuese.

Orar

  • E hëna deri të shtunën: nga ora 10:00 e mëngjesit deri në ora 18:00 pasdite deri në ora 21:00 (varësisht nga koha e vitit).
  • E diela: nga ora 10:00 e mëngjesit deri në ora 19:00 pasdite (mund të ndryshojë).
  • E marta u mbyll.

Mimi i biletës

  • Pranimi i përgjithshëm: 10 €. Nëse blini në internet 8 €.
  • Studentët nën 25 vjeç, karta e të rinjve dhe nën 18 vjeç: hyrje falas.
  • Ashtu si me Muzeun Prado, ju gjithashtu mund të blini një biletë të vlefshme për dy ditë, çmimi i së cilës është 15 €.
  • Hyrja falas: Të hënën nga ora 19:00 deri në orën 21:00, e mërkurë deri të shtunë nga ora 19:00 deri në 21:00 dhe të dielat nga 13:30 deri në 19:00.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*