Otava, kryeqyteti i Kanadasë

Otava, kryeqyteti i Kanadasë

Otava është kryeqyteti i Kanadasë, një vend i madh në Amerikën e Veriut, multikulturor, me peizazhe të bukura dhe një mënyrë jetese shumë më të qetë se fqinji më i afërt, Shtetet e Bashkuara.

Qyteti qëndron në brigjet e lumit me të njëjtin emër, një fjalë nga populli origjinal Algonquian që banonte në këto toka para ardhjes së evropianëve. Ishin francezët ata që gjatë qëndrimit të tyre të shkurtër këtu, i dhanë emrin lumit Outaouais, dhe kjo është historia e emrit të qytetit që duhet ta njohim sot. Çfarë mund të shohim dhe të bëjmë në kryeqytetin e Kanadasë?

Çfarë të vizitoni në Otava

Parlamenti Hill, Otava

Otava Është në brigjet e lumit Otava, i ndarë nga Kanali Rideau.. Shtë një qytet dygjuhësh Ajo feston historinë e vendit dhe kulturën e tij, kështu që ka shumë muze dhe monumente për t'u vizituar.

Mund të fillojmë me Parlamenti Hill, Në zemër të qytetit. Mund ta vizitoni vetë kodrën, duke fotografuar arkitekturën e saj, ajo ka shumë ndërtesa të stilit gotik, ka muze dhe monumente, si dhe pamje të mrekullueshme të qytetit dhe lumit. Ka edhe turne me guidë për të cilat mund të regjistroheni dhe ato janë falas.

Pra, në Kodrën e Parlamentit mund të afroheni njihuni me Bllokun e Qendrës, me Kullën e Paqes nga ku pamjet janë të mrekullueshme, ose Flaka njëqindvjeçare. Ju gjithashtu mund të vizitoni Dhoma e Komunave ose Senati dhe Biblioteka e Parlamentit. Shumë aktivitete që turistët kënaqen këtu zhvillohen gjithashtu, përkatësisht ndërrimi i rojes Dita e Kanadasë dhe a shfaqja e dritës dhe zërit e quajtur Dritat Veriore.

ByWard Market, Otava

El ByWard Market Nuk është larg, mund të ecësh atje nga Parlamenti Kodra. I hapi dyert brenda 1826 dhe nuk ka pushuar së punuari që atëherë. Bëhet fjalë për tregu më i madh publik në vend dhe nuk mbyllet as një ditë të vitit. Ka 150 vende në kohën më të mirë të vitit dhe megjithëse emri i referohet tregut të fermerëve, ai është në fakt më i madh dhe mbulon të gjithë zonën përreth tij, disa blloqe, kështu që përtej blerjes së njërit mund të darkoni, blini ose merrni pjesë në aktivitete të ndryshme.

Ne folëm më tej në lumin Otava dhe se ai ndahej nga Kanali Rideau. Ky kanal gjithashtu ia vlen të vizitohet. Bëhet fjalë për një Vend Historik Kombëtar, një Trashëgimi Kombëtare dhe gjithashtu a Trashëgimia Botërore sipas UNESCO-s.

Kanali Rideau

Ashtu është, është i vetmi kanal dhe më i vjetri ende në përdorim në të gjithë Amerikën e Veriut. Në muajt e dimrit ngrin dhe njerëzit e përdorin atë si një të madhe dhe madhështore shesh patinazhi në akull, më i madhi në të gjithë botën: është 7.8 kilometra sepse shkon nga qendra e Otavës në Liqenin Dows, dhe gjen vende për të pushuar e për t'u ngrohur pak ose për të ngrënë diçka.

Kanali Rideau, në dimër

Dhe në muajt e verë Bëhet një oaz i gjelbër shumë i këndshëm, në zemër të qytetit, një destinacion i zakonshëm për çiklistët dhe alpinistët. Madje mundeni shëtitje me varkë ose praktikoni ndonjë sport tjetër ujor dhe bëni gara përgjatë kanalit. Gjithashtu në verë mundeni vizitoni parqet e qytetit që nga Otava Është qyteti i dytë me sipërfaqet më të gjelbra për frymë në vend.

Parku Gatineau, Otava

Për shembull, ju mund të njihni Parku Gatineau, vetem 15 minuta nga qendra ku eshte bere cdo gje. Ajo gjithashtu strehon një shtëpi historike, Rezidenca Mackenzie, i ndërtuar në vitin 1903, i përket një kryeministri, i cili mund të vizitohet. Është një vend shumë i bukur, shtëpia dhe i gjithë parku, me shumë vende piktoreske nga të cilat keni pamje përrallore. Ka shumë shtigje që lidhin pikat më të mira të parkut.

Me respekt për muzetë dhe galeritë e artit në Otava Ka shumë që ne mund të rekomandojmë. Duke qenë kryeqyteti kombëtar, ai strehon disa muze të rëndësishëm. Nëse doni të njihni historinë, kulturën dhe artin e vendit, atëherë mund të filloni me muzeun kanadez më të vizituar nga të gjithë: Muzeu Historik Kanadez.

Muzeu Historik Kanadez, Otava

Përmban koleksionin më të madh të toteme indiane, Për shembull. Ato operojnë në një ndërtesë moderne dhe luksoze që në vetvete është një tjetër thesar: selia është prej xhami dhe graniti dhe është ndërtuar në vitin 1988, megjithëse vetë muzeu është i shekullit të XNUMX-të. Ekziston edhe Muzeu Natyror Kanadez me informacione për dinosaurët dhe skeletet e balenave, të gjitha në një ndërtesë të vjetër historike. Hapur nga 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

El Muzeu i Luftës Kanadeze Ajo strehon historinë e pjesëmarrjes së Kanadasë në të gjitha konfliktet botërore, të cilat nuk janë të pakta. Ndërtesa është në kodrat me pamje nga lumi dhe do të mësoni më shumë, për shembull, për performancën e forcave kanadeze në Luftën Indiane ose në të dyja luftërat botërore, gjithmonë në duart e Anglisë.

Muzeu i Luftës Kanadeze

Ndërtesa u projektua nga Raymond Moriyama, një nga mijëra japonezët kanadezë që u burgosën gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe strehon më shumë se tre mijë objekte ushtarake, duke përfshirë uniforma, medalje, dokumente dhe artileri. Shumë rekomandojnë të paktën gjysmë dite për ta vizituar, sepse është shumë interesante.

Ekziston edhe Muzeu i Bujqësisë, ideale për takimin e kafshëve të fermës, ose Muzeu i Shkencës dhe Teknologjisë Me ekspozitat e tij interaktive për fëmijë dhe të rritur, Galeria e Kornizave të Fotografive të Kanadasë, Muzeu Kanadez i Fotografisë Bashkëkohore, Mint Mbretëror, Muzeu Kanadez i Aviacionit dhe Hapësirës ose Mint Kanadez, vetëm për të përmendur disa nga më të njohurit.

Bazilika Notre Dame, Otava

Duke ecur nëpër qytet do të shihni gjithashtu kullat e një kishe: ajo është Bazilika e Notre Dame e cila ndodhet pikërisht përballë Galerisë Kombëtare të Kanadasë. Kjo është një kishë e vjetër, vend historik, selia e kryepeshkopatës katolike të Kanadasë. Ka dritare të bukura me njolla dhe është mirë të futeni dhe t'i hidhni një sy. Të Vizita të drejtuara Ato ofrohen midis majit dhe mesit të tetorit dhe ju duhet të rezervoni dhe të paguani një tarifë të vogël. Lejoni gjysmë ore e 45 minuta, përgjithësisht në mëngjes.

Më në fund, në varësi të kohës së vitit që vendosni të vizitoni, mund të merrni pjesë në një nga festivalet e shumta të tij. Një nga më të gjallët është Festivali Kanadez i Tulipanëve. Kjo ngjarje përkujton rolin e Kanadasë në çlirimin e Holandës gjatë Luftës së Dytë Botërore me dhuratën e 250 llamba tulipani. Ekziston edhe Dimri, një festival dimëror me sporte dhe skulptura akulli.

Festivali Kanadez i Tulipanëve

Për ata që e duan muzikën ekziston Festivali Kanadez i Jazz-it, RBC Bluefest Otava ose Otava Chamebrfest të muzikës së dhomës. për fishekzjarre artificiale dhe shfaqje live, që nga viti Dita e Kanadasë Është koha më e mirë e vitit.

Si mund të shkoni në Kanada? ajo është e vetëm katër orë rrugë nga Toronto dhe dy orë nga Montreali, kështu që është shumë e lehtë për të arritur atje me makinë ose tren në çdo kohë të vitit. Edhe me aeroplan, sigurisht, pasi aeroporti është vetëm 20 minuta nga qendra.

Këshilla ime është që nëse vizitoni Otava, kryeqyteti i Kanadasë, vizitoni fillimisht faqen e turizmit të qytetit për të mësuar se çfarë tjetër mund të shijoni gjatë vizitës suaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*