Pesë përvoja në Japoni që nuk duhet t’i humbni

Japoni

Japonia është një nga destinacionet turistike në Azi. Nuk është ndër më të zgjedhurit, mbase gjendja e tij ishullore dhe çmimet e saj ndikojnë në të, por është një destinacion që fjalë për fjalë do t'ju fryjë në mendje. Kur shkova për herë të parë isha një student japonez dhe më pëlqente manga dhe anime (komike dhe animacion japonez), kështu që ishte disi një Mekë për mua.

Por të them të drejtën, përtej asaj teme specifike, zbulova një vend të bukur, me njerëz miqësorë, peisazhe natyrore magjepsëse dhe një kulturë midis antikës dhe modernes që më dukej interesante. Aq sa jam kthyer edhe dy herë dhe po planifikoj një udhëtim tjetër. Pra, nëse do të debutoni në një udhëtim në Japoni, mendoj se këto janë pesë përvojat që nuk mund t’i humbni:

Tempuj japonezë

Tempulli Kiyomizudera

Ka tempuj kudo dhe disa janë shumë të vjetër. Duhet thënë që Bombat e Luftës së Dytë Botërore shkatërruan shumë prej tyre dhe ka disa që janë rikonstruksione të mira, por ju e dini se si janë japonezët, ata punojnë deri në detaje. Tempujt ata janë budistë Dhe megjithëse ka kudo, më të rëndësishmet janë përqendruar në rajone ose qytete të caktuara. Disa janë muze dhe të tjerët ende punojnë.

Në thelb ata kanë një strukturë të përbërë nga një Sallë Kryesore ku ndodhen objektet që konsiderohen të shenjta, Salla e Leximit që është menduar për takime dhe lexime dhe gjithashtu ekspozitë e këtij lloji të objekteve, dyert që shënojnë hyrjen në rrethinë, për Ndonjëherë ekziston një kryesore dhe disa dytësore, Pagoda, një strukturë e trashëguar nga India që zakonisht ka tre ose pesë kate dhe zakonisht strehon një relike të Budës, një varrezë dhe një zile që çdo Vit i Ri tingëllon 108 tinguj.

Tempulli Sanjusangendo

Vendet më të mira për të vizituar tempujt janë Kamakura, Kyoto dhe Nara. Gjithçka në rrethinat e Tokios dhe brenda rrugës më klasike turistike.

 • Në kioto: Tempujt Honganji, Kiyomizudera, Ginkakuji, Sanjusangendo, Nanzenji dhe Kodaji janë më të mirat për mua. Ata janë të bukur, kanë parqe të këndshme dhe disa kanë një pamje të shkëlqyeshme, si Kiyomizudera.
 • Në Nara: Tempulli Todaji, Kasuga Taisha, Toshodaiji dhe Horyuji, ndërtesa më e vjetër prej druri në botë.
 • Në Kamakura: Tempulli Hasedera, Tempulli Hokokuji me pyllin e tij me bambu, Engakuji dhe Kenchoji, megjithëse ka shumë më tepër.

Kështjellat japoneze

Kalaja e Himeji

Historia e kështjellave japoneze është e ngjashme me atë të kështjellave mesjetare, mbrojtjes kundër kaosit të brendshëm dhe rivalitetit midis zotërve të fuqishëm. Në mesin e shekullit XIX epoka feudale mbaroi dhe shumë prej atyre kështjellave u shkatërruan: ato që mbetën pësuan përsëri nga bombat e luftës. Ka dymbëdhjetë kështjella origjinale, para vitit 1868, origjinale ose pothuajse origjinale, dhe të tjerët që janë rindërtime dhe që strehojnë muzeume.

Kështjellat origjinale:

 • Kalaja Himeji: është elegante, e madhe, e bardhë. Eshte Trashëgimia Botërore dhe mbijetoi gjithçka. Shtë në Himeji, rreth 3 orë e gjysmë nga Tokio.
 • Kalaja Matsumoto: Isshtë më e kompletuara nga të gjitha kështjellat origjinale, është në Matsumoto dhe nga kati i saj i gjashtë pamjet janë të shkëlqyera. Me tren jeni në dy orë e gjysmë nga Tokio.
 • Kalaja Matsuyama: është në ai qytet, në një kodër me pamje nga Deti i Brendshëm Seto. Me tren duhen tre orë e gjysmë nga Tokio në Okayama dhe atje transferoheni në Matsuyama në një udhëtim prej dy orësh e gjysmë më shumë.
 • Kalaja e Inuyama Ajo daton në shekullin e XNUMX-të dhe ngrihet mbi lumin Kiso dhe ju mbërrini me tren nga Nagoya.

Kalaja e Osakës

Ndër kështjellat e rindërtuara

 • Kalaja e Osakës: eshte afer stacionit, ka ashensor dhe pamje te mire. Jo shumë më tepër.
 • Kalaja e Hiroshimës: eshte e zeze.
 • Kalaja e Uenos
 • Kalaja e Nagoya: Ju arrini me tren nga Tokio por nuk është e shkëlqyer kështu që nëse nuk shkoni në Nagoya nuk ia vlen.

 Burimet e nxehta japoneze

onsen

Ata quhen onsen dhe janë burime të nxehta natyrore. Zakon i larjes në burimet e nxehta është jashtëzakonisht popullor në Japoni, kështu që ju duhet ta jetoni përvojën. Nëse udhëtoni në një grup, miq apo të dashura, është më lehtë ta ndani këtë moment sepse banjot termale ato zakonisht ndahen sipas gjinisë. Ato që nuk kërkojnë përdorimin e një kostumi banje, por nuk është e njëjta gjë. Ekzistojnë disa lloje të onsenave, sipas mineraleve në ujë, dhe ka edhe fshatra të tërë kushtuar kësaj.

Onsen 1

Ndonjëherë atje zyrtarë publik dhe ka edhe ryokanë, bujtina tradicionale japoneze, të cilat kanë burimet e tyre të nxehta. Aty mund të jetoni përvojën e plotë: gjumin, ngrënien dhe larjen. Nëse jo, si vizitor, mund të paguani për të përdorur publikun. Rreth Tokios ka persona në Hakone, Kusatsu, Minakami, Nasu, Ikaho popullor dhe Kinugawa, shumë afër Tokios. Në të vërtetë nëse do të udhëtoni në të gjithë vendin do të gjeni një person kudo që të shkoni.

Festivalet japoneze

Festivali Kasuga Taisha

Ata janë argëtues dhe zakonisht ka disa në sezon Pra, kur të keni datën e udhëtimit tuaj, kërkoni se cilën e keni. Homologu i kësaj është që zakonisht ka shumë turizëm të brendshëm dhe kur miliona njerëz mobilizohen në të njëjtën kohë është e komplikuar. Çdo faltore Shinto feston e saj festivale apo matsuris. Ato kanë të bëjnë me sezonin ose me një ngjarje historike dhe disa zgjasin disa ditë.

Ka parada, nota, daulle dhe ato janë shumë të gjalla. Unë nuk mendoj se ju do të vizitoni Japoninë në dimër, është shumë gri dhe e ftohtë, por nëse shkoni nga shkurti, unë ju rekomandoj këto:

 • Ne shkurt: në Nara the Festivali i Tempullit Kasuga Taisha. Tempulli ka shtigje të panumërta të veshura me llampa guri, tre mijë më shumë ose më pak, të cilat janë të ndezura. Unshtë e paharrueshme të ecësh atje gjatë natës.
 • Në Mars: edhe në Nara Omizutori në tempullin Todaiji. Pishtarë janë ndezur në të gjithë ballkonin e sipërm të tempullit dhe është i bukur.
 • Në prill dhe përsëri në tetorTakajama Ky festival mbahet dy herë, në pranverë dhe vjeshtë, me një paradë notash nëpër qendrën historike të këtij qyteti simpatik.
 • Në Maj: në Kioto është Aoi Matsuri me një paradë prej 500 personash të veshur me rroba feudale aristokrate. Në Tokio, rreth datës 15, është Kanda matsuri, një javë e tërë ngjarjesh me një procesion të madh nëpër rrugët e Tokios. Për ato data Matsuri Sanja në faltoren Asakusa, në qendër të kryeqytetit, shumë turistike.
 • Ne korrik: nëse shkoni në Kioto mund të merrni pjesë në Rajoni Matsuri del Santurario Yasaka, një nga tre festivalet më të mira në Japoni me nota që matin më shumë se 20 metra. Në Osaka është Tenjin Matsuri, një tjetër festival i rëndësishëm, shumë i mbushur me njerëz
 • Në gusht: ky është një nga festivalet më të gjallë, Kanto matsuri në qytetin e Akitës. Isshtë e habitshme sepse njerëzit ecin në rrugë me fenerë të lartë bambu, të varur në shtyllat e bambusë.

Rajoni Matsuri

Çdo muaj ka matsuritë e veta kështu që unë rekomandoj të njëjtën gjë si me onsen. Kërkoni për datën, vendin dhe ngjarjen. Japonia nuk zhgënjen kurrë.

Gastronomi e Japonisë

Tempura

Këtu jo gjithçka është sushi. Unë gjithmonë them se ne nuk mund ta përmbledhim kuzhinën japoneze për këtë. Ne jemi mësuar më shumë të provojmë varietete të kuzhinës kineze dhe japonezët gjithmonë duken elegantë dhe të mirë, por ka shumë pjata të zakonshme dhe të zakonshme që janë shijshme. Delikatesa të lira, e cila është edhe më e mirë.

Y çfarë të hani në Japoni?

 • Yakitori: ato janë pule të pjekura në skarë, pjesë të ndryshme të pulës, të cilat gatuhen mbi qymyr dhe janë të lira. Ka shumëllojshmëri dhe është një nga ushqimet më të njohura në rrugë.
 • Tempura: këto janë copa peshku ose perime të skuqura. Me origjinë nga Portugalia ata u bënë të njohur në të gjithë Japoninë dhe ka lloje të ndryshme. Zakonisht hahet si pjatë kryesore ose me oriz, soba ose udon,
 • Ramen: supa klasike e petës nga Kina por e adaptuar me aromë japoneze. Të lira dhe ka dyqane të specializuara dhe vetëm udon kudo.
 • Soba: petë me miell hikërror, të tilla si spageti, që shërbehen të nxehta ose të ftohta. Disa varietete hahen gjatë gjithë vitit, të tjerët vetëm sezonalisht. Mund ta blini edhe në supermarkete.
 • Udon: ato janë petë japoneze të miellit të grurit, më të hollë se soba, të bardha dhe disi ngjitëse.

Vizitoni një tempull, vizitoni një kështjellë, lani në një burim të nxehtë, merrni pjesë në një matsuri dhe hani. Të gjitha ato që nuk mund të humbasësh në Japoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*