Plazhet e Huelvës

Plazhet e Huelvës

Provinca e Huelvës na ofron plazhe nga goja e Guadiana në Guadalquivir, me Oqeanin Atlantik si protagonist dhe në një nga vendet që ka më shumë orë të dritës së ditës. Pa dyshim, plazhet e saj të famshëm janë një nga atraksionet më të mëdha që mund të na ofrojë kjo provincë Andaluziane.

Ne do të qëndrojmë në plazhet më të mira në Huelva. Shëtitja nëpër to dhe shijimi i peizazheve të tyre natyrore, perëndimet e diellit dhe gjithçka që ata mund të na ofrojnë është e domosdoshme nëse do të vizitojmë provincën. Edhe pse është e vërtetë që shumica dërrmuese e tyre kanë një fluks të madh në sezonin e lartë, ka akoma disa që janë më të qetë, diçka normale me kaq shumë kilometra plazhe për tu zbuluar.

Plazhi Matalascañas

Matalaskanas

Ky plazh është gjithashtu i njohur si Torre de la Higuera nga kulla mbrojtëse që sot është në det, në rrënoja dhe përmbysur derisa të duket vetëm një shkëmb, për shkak të tërmetit të Lisbonës. Isshtë një simbol i qytetit dhe i përket Trashëgimisë Historike Spanjolle. Plazhi është i vendosur në komunën e Almonte dhe është i rrethuar plotësisht nga Parku Natyror Doñana. Ky plazh ka rërë të bardhë të imët dhe është i vendosur në një zonë të popullsisë që merr një fluks të madh gjatë verës. Ky vend ka vende për të qëndruar, restorante dhe një kurs golfi. Ky është një nga plazhet e preferuara të Seviljes për të kaluar verën dhe ka një gjatësi prej 5.5 kilometrash.

Islantila

Islantila

Ky është një plazh i njohur që është gjithashtu një komunitet që formohet me komunat e Lepe dhe Isla Cristina. Ky komonuelth u krijua për ta bërë këtë zonë një pikë të rëndësishme turistike. Sot konsiderohet si një nga plazhet më të mira në Huelva, sepse ata kanë arritur një ekuilibër midis turizmit dhe respektit për mjedisin. Plazhi është pak më shumë se një kilometër i gjatë dhe është disa kilometra nga kufiri me Portugalinë. Ka një shëtitore dhe gjatë sezonit të verës është e mundur të gjesh midis shërbimeve disa shkolla lundrimi dhe sporte ujore. Ekziston edhe një kurs golfi, kështu që koha e lirë është më se e garantuar në këtë plazh. Pranë plazhit ju mund të vizitoni hapësira natyrore të tilla si Marismas del Río Piedras dhe Flecha del Rompido ose Marismas de Isla Cristina.

e thyera

e thyera

Ky plazh është i vendosur në Zona Natyrale Marismas del Río Piedras. Shtë një plazh që na ofron gjatësi të mjaftueshme për të shijuar notin. Por ne gjithashtu mund të shkojmë me anije në anën tjetër, në zonën e Flecha, e cila është një shtresë krejtësisht natyrore dhe e egër e rërës që është pikërisht përpara saj dhe është ideale për të shijuar një ditë në plazh. Në El Rompido mund të shijoni gjithashtu fshatin e peshkimit Cartaya me portin e tij, farin dhe vetminë e Nuestra Señora de Consolación në stilin barok andaluzian.

Plazhi Punta Umbría

Punta Umbria

Ky është një plazh urban, ai që ka më shumë shërbime dhe infrastrukturë në zonë. Ai i përket Parkut Natyror Marismas del Odiel por na ofron të gjitha llojet e komoditeteve. Nuk është një park makinë afër dhe ai gjithashtu ka qasje të lehtë në plazh. Alsoshtë gjithashtu një vend ku praktikohen shumë sporte ujore siç është surfing në ajër. Ne mund të shijojmë bare dhe bare plazhi dhe ka avantazhin e të pasurit Flamurin e Kaltër.

Plazhi Mazagón

Mazagoni

Ky plazh ndodhet afër Parkut Natyror Doñana dhe ajo i përket bërthamës së Mazagón që u ngrit në shekullin XIX. Ajo është e rrethuar nga hapësira natyrore dhe për këtë arsye ne mund të shohim se si jeshilja e bimësisë përzihet me arin e plazhit. Sot është një plazh i pajisur me shërbime të ndryshme që sjell një komoditet të madh.

Bregu i detit

Plazhi El Espigón

Nëse shkojmë për pushime verore si familje, pa dyshim që ky do të jetë një nga plazhet më të rekomanduar. Isshtë një plazh me rërë të hollë, me ujëra të pastra dhe që gjithashtu ka pak valë, gjë që e bën atë një plazh të sigurt për fëmijë dhe të rritur. Ajo ka më shumë se tre kilometra dhe shkon në Zona Natyrore Marismas de Odiel dhe ajo qëndron në digën e qytetit të Huelva, duke qenë më e afërta me të. Ajo gjithashtu ka veçori që është një plazh që lejon qentë, kështu që e gjithë familja mund të marrë pjesë dhe fëmijët do të kënaqen me kafshët shtëpiake si kurrë më parë.

portalin

portalin

Ky plazh është një shtrirje e gjatë rëre e vendosur në komunat e El Portil dhe Nuevo Portil. Aty pranë është plazhi La Bota dhe zona me rërë e Flecha del Rompido. Ajo është e rrethuar nga Rezervatin Natyror Laguna de El Portil. Isshtë një zonë në të cilën ka urbanizime afër dhe megjithatë është një plazh që ofron qetësi të mjaftueshme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*