Plazhet e Kadizit që lejojnë qentë

Plazhi Camposoto

gjej Plazhet e Kadizit që lejojnë qentë Është pak a shumë e thjeshtë në varësi të kohës së vitit. Jashtë sezonit veror, i cili zakonisht zgjat nga XNUMX qershori deri më XNUMX shtator, pothuajse të gjitha të lejojnë të hysh me kafshën.

Megjithatë, brenda datave të treguara, pasi janë ato me fluksin më të lartë turistik, qentë pranohen vetëm në dy nga zonat ranore të krahinës. Në rast se planifikoni të udhëtoni në Kosta de la Luz, emri i dhënë njerëzve nga Cádiz dhe Huelva, me kafshën tuaj, ne do t'ju tregojmë plazhet e Cádiz që lejojnë qentë.

Plazhi Camposoto

Kamposoto

Një nga bunkerët në plazhin Camposoto

Kjo zonë ranore ndodhet në komunën e San Fernando dhe shtrihet midis Punta del Boquerón, përballë Chiclana, dhe Torregorda, e cila tashmë i përket këshillit të Cádiz. Prandaj, është rreth gjashtë kilometra e gjatë, që do të thotë se qeni juaj do të jetë në gjendje të vrapojë lirshëm, megjithëse jo i gjithë është i disponueshëm për kafshët, siç do të shohim. Deri jo shumë kohë më parë ishte një poligon zjarri i ushtrisë. Në fakt, ju ende mund të shihni në të dy të vogla bunkerë dhe mbetjet e disa baterive bregdetare.

Por, për temën në fjalë, është më e rëndësishme të dini se ajo është e integruar në Parku Natyror Bahía de Cádiz. Kjo hapësirë ​​mbresëlënëse e mbrojtur prej më shumë se dhjetë mijë hektarësh përfshin zona të tjera me bukuri të jashtëzakonshme nëpër të cilat mund të ecni edhe me kafshën tuaj shtëpiake. Për shembull, këneta, pyje me pisha ose zona shkurresh.

Por, duke u rikthyer në plazhin Camposoto, ajo ka marrë dallimin e Flamuri blu, të cilat Bashkimi Evropian ua dorëzon brigjeve ranore më të mirëmbajtura. Zona e rregulluar për qen është rreth dy kilometra dhe shtrihet midis Punta del Boquerón dhe aksesit numër tetë. Megjithatë, si në plazhet e tjera, nëse dëshironi të shkoni në këtë me kafshën tuaj, do t'ju duhet të respektoni disa rregulla.

Midis tyre, mbajtja e kafshës me zinxhir dhe surrat në rast se është e një race që konsiderohet e rrezikshme, duke mos e lejuar të hyjë në ujë dhe të marrë jashtëqitjet e saj. Megjithatë, nëse nuk është një nga ato raca, mund të jetë e lirë në zonën e kufizuar me gardhe për të.

La Concha, një nga plazhet në Cádiz që lejojnë qentë

Plazhi La Concha

La Concha është gjithashtu një nga plazhet në Cádiz që lejojnë qentë

Kjo zonë ranore ndodhet në veri të qytetit të Algeciras. Njihet gjithashtu si El Rinconcillo dhe është afërsisht tetë kilometra i gjatë. Megjithatë, ai paraqet dy pjesë të diferencuara mirë. E para është e rrethuar nga kënetat e lumit Palomares dhe është e virgjër. Nga ana e saj, e dyta, që është ajo që na shqetëson, shtrihet nga e ashtuquajtura Concha në lagjen e El Rinconcillo, që i jep emrin. Ju gjithashtu keni një shëtitore të vogël me bare dhe restorante.

Për të arritur në këtë zonë ju duhet të merrni Avenida Virgen del Carmen. Më pas vazhdoni përgjatë rrugës që ju çon në lagje dhe vazhdoni përgjatë rrugës Algeciras derisa të arrini në parkingun e makinave. Pjesën tjetër të rrugës, do t'ju duhet ta bëni në këmbë. Për sa i përket orareve të saj, në verë ajo mbetet e hapur për kafshët shtëpiake ndërmjet orës 7,30 dhe 21, ndërsa, në dimër, mund ta vishni gjithë ditën.

Megjithatë, ajo gjithashtu kërkon disa Rregullat për të sjellë qenin tuaj. Nëse është një racë e rrezikshme, do të duhet të qëndrojë në një zinxhir dhe surrat. Po kështu, ata duhet të shoqërohen gjithmonë nga ju. Po kështu, nuk do të mund të largoheni nga zona e caktuar për kafshët shtëpiake dhe do t'ju duhet të merrni jashtëqitjet e tyre. Së fundi, kafsha duhet të jetë e regjistruar, të ketë një mikroçip, të jetë pastruar nga krimbat dhe të ketë të gjitha vaksinat të përditësuara. Për ta vërtetuar atë, duhet të mbani dokumentacionin e kafshës.

Nga ana tjetër, siç thamë, ka plazhe të tjera në Cádiz që lejojnë qentë, megjithëse vetëm jashtë stinës së verës. Në rast se vizitoni krahinën me kafshën tuaj në pranverë, vjeshtë apo dimër, ne do të flasim me ju edhe për to.

Plazhet e Barbate

Rërë mente

Plazhi i mentes

Shumica dërrmuese e brigjeve të rërës në këtë komunë lejojnë qentë ndërmjet XNUMX shtatorit dhe XNUMX qershorit të vitit pasardhës. Ndër ato që shënojnë brigjet e saj, të dominuara nga shkëmbinjtë spektakolar të La Breña dhe Kepit Trafalgar, janë ato të Mangueta, Cañillo ose Pajares.

Megjithatë, një nga plazhet më mbresëlënëse ku mund ta çoni qenin tuaj është ai i nenexhikut. Njihet edhe si El Chorro për shkak të ujit që rrjedh pikërisht nga shkëmbinjtë e afërt. Është gjysmë i virgjër, megjithëse ka parking dhe kosha mbeturinash, si dhe është i rrethuar nga një pyll me pisha të gurta.

Ju keni dy mënyra për ta arritur atë. Nëse udhëtoni me makinë, aksesi kryesor është në fund të portit të barbate, ku është rruga A-2233 që të çon Caños de Meca. Nga ana tjetër, nëse doni të ecni në këmbë me qenin tuaj, mund të ndiqni rrugën Acantilado, e cila kalon përgjatë plazhit dhe arrin, saktësisht, deri në Los Caños.

Plazhet e linjës së konceptimit

Plazhi Poniente

Plazhi Poniente me Shkëmbin e Gjibraltarit në sfond

Gjithashtu brigjet e rërës së kësaj bashkie ju mundësojnë akses me qen jashtë sezonit të larjes. Dhe nuk janë të paktë, pasi La Línea ka njëmbëdhjetë kilometra plazhe, shumë prej të cilëve mbajnë edhe veçoritë e veçanta. Flamuri blu. Ata janë mes tyre ato të La Alcaidesa, La Hacienda, El Burgo, Portichuelos, La Atunara dhe Santa Barbara.

Po kështu, ato ndahen në dy zona, perëndimore dhe lindore, kjo e fundit tashmë i përket Costa del Sol. Në të parën, nga ana e tij, quhet plazhi, pikërisht, të Westerosit, i mbrojtur nga një kolos guror si ai Shkëmbi i Gjibraltarit. Është një breg ranor urban që ka rreth tetëqind metra gjatësi dhe njëzet gjerësi dhe që ka të gjitha shërbimet. Përveç kësaj, ajo është e përshtatur nga një shëtitore dhe kufizohet në lindje me portin e qytetit.

Plazhet e Çipionas

Arenal de Montijo

Plazhi Montijo-Niño de Oro

Bregdet e rërës Chipiona kanë veçorinë e të paturit një kalendar më kufizues për kafshët shtëpiake sesa plazhet e tjera të provincës. Në mënyrë të veçantë, ju mund ta merrni vetëm qenin tuaj për të vrapuar për ta ndërmjet 27 nëntorit dhe XNUMX shkurtit. Ndoshta kjo për faktin se vizitorët lahen gjatë një pjese të madhe të vitit në ujërat e saj, sepse ato janë të pasura me jod.

Ashtu siç ka ndodhur në rastet e mëparshme, shumë nga zonat ranore të Çipionës ju ofrojnë garancinë për të marrë Flamuri blu. Ky është rasti, për shembull, i ato të Cruz del Mar, Regla ose Camarón. Megjithatë, dy nga plazhet më të vizituara nga pronarët e kafshëve shtëpiake janë ato të Montijo-Niño de Oro mbi të gjitha, tre gurë.

Sa i përket kësaj të fundit, ndoshta për shkak të gjatësisë së saj prej gati dy kilometra e gjysmë dhe rërës së artë. Po kështu, ajo është e rrethuar nga një kordon i bukur dunash në të cilat banon kameleoni. Në rast se shkoni natën, do të mund të shihni të bukurën Shenjtërorja e Zojës së Regla i ndriçuar. Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të vëzhgoni diçka kurioze.

Kur batica është e ulët, ekspozohet një monument i vërtetë natyror. Bëhet fjalë për thirrjet stilolapsa peshkimi, të cilat ishin një metodë e lashtë natyrore e kapjes së peshkut. Midis tyre mund të shihni ato të Canaleta, Mariño dhe, pikërisht, Camarón.

Plazhet Conil de la Frontera

Los Bateles Arenal

Plazhi Los Bateles

Edhe pse në provincën Andaluziane ka shumë komuna të tjera bregdetare me plazhe të bukura, ne përfundojmë turneun tonë në plazhet e Cádiz që lejojnë qentë jashtë verës në Konil kufiri. Jo më kot, është një tjetër qytet i famshëm turistik që çdo vit pret mijëra vizitorë.

Ndër brigjet e saj ranore bie në sy e Roche, dalje në oqean nga pyjet e famshme homonime me pisha që fatkeqësisht u dogjën në vitin 2006. Por plazhet e La Fontanilla, Fuente del Gallo, Roqueo dhe Puntalejo. Megjithatë, ne do të rekomandojmë dy që gjithashtu lejojnë aksesin e qenve jashtë sezonit të verës.

E para është ai i Chorrillos dhe e dyta atë të Los Bateles. Ky i fundit ndodhet në qendër të qytetit, rreth shëtitores së tij dhe ngjitur me grykën e lumit Salado. Ka përmasa gati nëntëqind metra në gjatësi me më shumë se njëqind në gjerësi. Për shkak të vendndodhjes së tij, është një nga më të ngarkuarit gjatë verës dhe i ka të gjitha shërbimet. Madje pranë tij do të gjeni bare dhe restorante të shumta.

Plazhi La Barrosa

Plazhi La Barrosa, në Chiclana de la Frontera

Megjithatë, ajo përdoret gjerësisht nga rrëshqitësit në ajër për shkak të erërave të saj madhështore. Prandaj, duhet të keni kujdes me kafshën tuaj, veçanërisht në zonën e atij lumi. Nga ana tjetër, ju këshillojmë që të merrni qenin tuaj në perëndim të diellit, pasi Los Bateles ju ofron perendime te mrekullueshme. Nga rruga, ne gjithashtu ju rekomandojmë që të vizitoni Conil në maj. Është kur kuriozët "levantá" e kurthit të tonit. Dhe, përveç kësaj, ka ditë gastronomike me protagonist këtë peshk të shijshëm.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa Plazhet e Kadizit që lejojnë qentë. Siç e keni parë, në verë janë shumë pak, por pjesën tjetër të vitit pranohen pothuajse nga të gjithë. Në këtë kuptim, ju keni edhe brigje rëre të tjera të mrekullueshme për të ecur me partnerin tuaj. Për shembull, ato të La Barrosa dhe Sancti Petri en Çiklana e kufirit, ato të Bonanza dhe xhadeja en Sanlucar de Barrameda o ato të Valdelagranës dhe LevantesPorti Santa Maria. Shkoni përpara dhe vizitoni këto plazhe me qenin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*