Plazhi Es Trenc në Mallorca

Me siguri viti i ardhshëm do të jetë një vit më normal dhe ne do të jemi në gjendje të shijojmë më shumë pushimet tona verore. Kështu që ne mundemi udhëtoni për në Majorka dhe pushoni në plazhet e tij, nën diellin e verës.

Gjiret e Majorkës janë të mëdha, plazhet e saj gjithashtu, ka një gamë të gjerë aktivitetesh, aty është Sierra de Tramontana e bukur, shpella, ndërtesa historike dhe shumë më tepër. Por nëse ka një plazh që merr duartrokitjet, është Plazhi Es Trenc.

Indeks

Majorca

Majorka është një nga Balearic Islands nga Deti Mesdhe dhe kryeqyteti i tij është qyteti i Palma de Mallorca. Shtë një ishull i madh, 3640 kilometra katrorë, dhe ka rreth 859 mijë banorë.

Ishulli karakterizohet nga Vargu malor Tramontana, e cila në veriperëndim formon shkëmbinj të lë pa frymë, duke dalë midis limaneve të fshehura dhe Sierra e Levantes me lartësi më modeste. Ka shumë shpella me liqene nëntokësore, një fushë pjellore qendrore dhe një gji i bukur që është vendi ku qëndron kryeqyteti.

Klima e ishullit është shumë mesdhetare dhe në dimër mund të bjerë disi në lartësitë e maleve, por nuk ka gjasa që të bjerë aq më poshtë, kështu që dimrat, në përgjithësi, janë të butë.

Dite pas dite ekonomia bazohet në turizëm dhe ndërtim Dhe kjo është arsyeja pse pandemia që po vazhdon për një vit e gjysmë është goditur rëndë.

Plazhi Es Trenc

Es një nga më të njohurit dhe më të njohurit në MallorcaMe Ajo ka rërë të imët dhe ujëra kristal të pastër, por ofron pak aktivitete rekreative. Ky plazh fillon në Ses Covetes, një plazh i bukur me ujëra transparentë dhe rërë të bardhë, i qetë, i cili është pikërisht midis sa Ràpita dhe Trenc, në urbanizimin me të njëjtin emër.

Ses Covetes është gjithashtu një destinacion i njohur dhe i njohur, me 250 metra plazh, me dy zona, njëra me rërë dhe tjetra shkëmbore, e quajtur Freu. Pastaj, pas Ses Covetes, the Plazhi Es Trenc, një zonë e gjerë ranore prej 3 metrash e ndarë në tre zona.

A është ai Arenal den tem, Arenal den Tenc dhe Plazhi Es Trenc e cila është pjesa që është më afër Colonia de Sant Jordi. Çdo pjesë nuk është e kufizuar dhe të gjitha shtrihen në një mënyrë të virgjër, me dunat e tyre.

Si në çdo plazh këtu, ajo që ka të bëjë është të bësh diell, të lahesh pak dhe të mos bësh shumë gjëra të tjera, sepse plazhi të ofron pak nëse je më aktiv. Dielli këtu është i fortë dhe pa hije natyrale kështu që ose sillni ombrellën tuaj ose do të duhet ta merrni me qira.

Kalimi i orëve nën diellin përvëlues nuk është diçka e këndshme. Nuk ka dhoma zhveshjeje apo dushe, vetëm banjo bazë. Ka disa bare plazhi Ata shesin ushqim dhe luajnë pak muzikë herë pas here, por jo gjithmonë. Gjëja më e mirë është të mbërrini të pajisur mirë me tuajat: ombrellë, karrige në kuvertë, ushqim dhe pije.

Ka vetëm një restorant Dhe për këtë arsye, nëse nuk rezervoni është e vështirë të gjeni një vend të lirë. Ushqimi është i mirë, paellas, ushqim deti, peshk, dhe ka gjithashtu Nje kafene Për të shuar urinë për ëmbëlsirat, Flor de Sal është Trenc. Për më shumë opsione, duhet të largoheni nga plazhi dhe të shkoni drejt Colonia San Jordi, për shembull.

Mbani në mend se nuk ka hotele ose ndërtesa të tjera këtu, natyrë e pastër, det nga njëra anë, duna nga ana tjetër dhe njerëzit në mes. Deti është ujëra spektakolar, të qetë dhe bruz, të cekët, pak valë, pothuajse një Karaibe. Nga ana tjetër, dunat, disa shkëmbinj, pisha dhe shkurre që arrijnë në Salobral de Campos, një ligatinë natyrore prej 1500 hektarësh me një liqen, banesa me kripë dhe zogj.

Çfarë mund të bëjmë përveç rrezeve të diellit dhe rrezitjes? Ecja është një opsionAlmostshtë gati tre kilometra dhe është një ushtrim i mirë, veçanërisht në mëngjes ose pasdite vonë. Në atë shëtitje do të shihni disa nga fshehjet e vjetra të mitralozit që datojnë nga Lufta e Dytë Botërore dhe ishin pjesë e një sistemi të mbrojtjes bregdetare. Të gërryer, të braktisur, të zhveshur dhe të vjetër, në vitin 2014 ata ishin objekt i një aksioni artistik nga kolektivi Boa Mistura nga Madridi, i cili i ngjyrosi ato në të bardhë dhe shkroi disa vargje për ta nga poema "Cala Gentil", nga Miquel Costa i Llobera.

Nëse ju pëlqejnë aktivitetet e ujit, e vërteta është se nuk ka shumë, vetëm snorkel. Në plazhet e tjera ka më shumë oferta, ju mund të hipni në një varkë me banane, jet sky ose parasail por jo këtu. Këtu, vetëm snorkeling dhe shumë më mirë nëse era nuk fryn nga jugu sepse largon ujin dhe e lë me re. Aty eshte nje devijim në rast se dikush përdor një karrige me rrota, dhe disa postimet e shpëtimtarëve në pjesët më të ngarkuara të plazhit.

Thith rrezet e diellit, zhytu në ujë, ec, bëni disa kërkime mbi bunkerët e vjetër, snorkel dhe jo shumë të tjera. Pushoni, lexoni, luani diçka, flisni ... Kjo është ajo që ofron ky plazh në Majorka. Dhe në fund të ditës, nëse qëndroni shikoni perëndimin e diellit Epo, ju do të keni dhuratën më të mirë nga të gjitha: qiellin shumëngjyrësh, pasqyrimin e diellit që vdes në ujëra, të gjithë portokalli, ari dhe gri të errët ...

Me këto karakteristika, Çfarë lloj njerëzish tërheq? Të rinj, midis 20 dhe 30 vjeç Në shumicën e tij të madhe. Nëse largoheni pak mund ta bëni nudizëm. Por si arrin ketu? Epo saktësisht nga Ses Covetes, nëse mbërrini nga veriu dhe nga një rrugë që kalon nëpër Salobrar de Campos, miniera e kripës dhe ligatina, nëse mbërrini nga juguMe Kjo rrugë është vërtet e bukur sepse e shihni këtë peizazh.

Dashamirët e shpendëve do të kënaqen. Në fakt, ia vlen të kujtohet kjo Majorka është një destinacion i shkëlqyeshëm për shikimin e shpendëve dhe se këtu është shtëpia e vetme në botën e shkaba e zezëMe Shpendët janë në male, por lloje të tjera zogjsh gjenden këtu, gjatë rrugës për në Playa es Trenc.

Pra, nëse mbërrini me makinë ka disa vende për të parkuar por të gjitha paguhen, si në anën jugore ashtu edhe atë veriore. Nëse mbërrini me transport publik, do ta bëni autobus dhe nga ana e Ses Covetes. Mund të bëni kamp? Jo, është e ndaluarMe Gjithashtu nuk ka akomodime për të kaluar natën, kështu që përsëri, nëse ideja juaj është të qëndroni në zonë, duhet të shkoni në Colonia de San Jordi, ku ka hotele dhe hotele të vogla dhe vila për qira turistike.

Ne e kemi emëruar disa herë Colonia Sant Jordi dhe është se kur bëhet fjalë për infrastrukturën turistike është më e plotë. Këtu ka oferta për sporte ujore, një shteg druri për shëtitje me dyqane dhe restorante, zyra turistike, ekskursione dhe shumë më tepër.

Pak më tej është Sines Salines, një qytet komod me parkun e tij natyror, ideal për shëtitje me makinë ose biçikletë. Dhe së fundi, Sa Rapita, një qytet që është më afër Es Trenc, ku mund të qëndroni, të punësoni ekskursione buzë detit ose të shkoni për të ngrënë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Juan Snow dijo

    Es trenc në verë është ferr. Plot turistë, nuk ke as ku ta vendosësh peshqirin. E masivizuar është për të thënë më së paku. Në verë mos shkoni.