Plazhi Benijo në Tenerife

Plazhi Benijo

Në Ishujt Kanarie ndodhet ishulli i Tenerife, një ishull i madh i popullarizuar nga udhëtarët. Është një ishull i bukur, me peizazhe të mrekullueshme, disa prej të cilave UNESCO i ka shpallur Trashëgimi Botërore.

Por si çdo ishull, Tenerife ka plazhe dhe ndër plazhet më të bukura në Tenerife është ai plazhi benijo. Sot do ta takojmë.

Tenerife dhe plazhet e saj

Plazhet e Tenerife

Ekonomia e ishullit, si pjesa tjetër e ishujve Kanarie, bazohet në aktivitetin turistik, veçanërisht në turizmin e huaj që mbërrin nga veriu i Evropës në kërkim të diellit. Pothuajse 70% e shtretërve të hoteleve janë në Los Cristianos, Costa Adeje dhe Playa de las Américas, me një numër të pabesueshëm hotelesh me pesë yje.

Plazhet e Tenerifes janë dramatike dhe të ndryshme: nga plazhe me gurë të zi me origjinë vullkanike larë nga një Atlantik agresiv, derisa brigjet e shkëmbinjve me limane vende të fshehura që mund të arrihet vetëm në këmbë, derisa plazhe me rërë të butë që duken të sjella nga shkretëtira e Saharasë. Kësaj duhet t'i shtojmë pyjet veriore, të egra, me male.

Më vonë do të shqyrtoj plazhet më të mira në Tenerife, por sot na thërret një pjesë e veçantë dhe e bukur e bregdetit: Plazhi Benijo.

Plazhi Benijo

Perëndimi i diellit në Benijo

Ky plazh është në verilindje të ishullit Tenerife, pranë maleve Anaga, në një tokë të egër dhe spektakolare. Këtu shkëmbinjtë vullkanikë dhe shkëmbinjtë zhyten në ujërat e Atlantikut. Masa 300 metra e gjatë dhe rreth 30 e gjerë dhe është rërë e zezë.

karakteristika zonë parkimi, por ka hapësirë ​​për më pak se 50 makina dhe është rreth 100 metra. Mund të mbërrini gjithashtu autobus ndërqytetës, është 946, e cila ndalon në Cruces de Almáciga, nga Santa Cruz. Rruga kalon malet dhe ka shumë kthesa, dhe pamja e oqeanit dhe plazhit nga lart është e mrekullueshme.

Mes maleve kjo shteg kthehet, kalon majat dhe përshkon një pyll me dafina për të mbërritur më në fund në plazh, megjithëse metrat e fundit duhen bërë në këmbë. Ia vlen të udhëtosh kaq shumë sepse plazhi i izoluar me pak njerëz është një parajsë e vërtetë që, madje mund të jetë nudist. Kështu është.

Shkëmbinj në plazhin Benijo

E vërteta është se plazhi Benijo është unik në shumë aspekte, jashtëzakonisht natyror dhe me pamje përrallore të formacioneve shkëmbore të Roques de Anaga. Perëndimet e tij, zoti im, janë diçka vërtet magjike kur sheh sesi deti i ndritshëm bie në kontrast me horizontin e kuq të athët dhe shkëmbinjtë tashmë janë të zinj si nata dhe dalin nga thellësitë e oqeanit sikur kanë dalë nga Ferri.

Duhet thënë se plazhi Benijo është një nga plazhet më të largëta në qytetin e Tagananës, i cili përfshin gjithashtu plazhet e Almáciga dhe Las Bodegas. Për të shkuar në plazh duhet të zbresësh një shteg me disa shkallë, gjithmonë pasi i afrohesh me makinë, siç thamë edhe më parë. Rrugës për atje do të gjeni disa restorante që shërbejnë ushqim lokal, kështu që edhe pse në distancë mund të dilni gjithmonë dhe të gjeni diçka.

Erërat në këtë pjesë të ishullit mund të jenë shumë të forta prandaj kini kujdes në rrugën poshtë. Dhe po, ju mund të takoni njerëz që praktikojnë nudizëm sepse është një fortesë mjaft popullore në këtë kuptim. Gjatë vitit është më shumë një plazh i frekuentuar nga banorët e zonës, dhe në verë bashkohen turistët, por asnjëherë nuk ka shumë njerëz.

benijo në perëndim të diellit

Plazhi është një plazh i pastër, rëra e zezë dhe ujëra shumë bluE pabesueshme blu, në fakt. Aktiviteti më i rëndësishëm në plazh është bëj banja dielli, Pse nuk ka shezllone dielli apo diçka të tillë. Në plazh duhet të marrim gjërat tona, peshqirët, ushqimet, ombrellën, sepse Gjithashtu nuk ka pemë apo shkurre që ofrojnë hije natyrale..

Parador Mirador

mbani mend, këtu nuk ka asnjë bar apo restorant direkt në plazh, por ju do të shihni katër restorante në afërsi, lart. Ai i quajtur El Mirador është më i afërti, rreth 500 metra nga plazhi. Ka pamje të mrekullueshme, një dhomë ngrënie me katër tavolina dhe një tarracë me gjashtë. Menuja e tij përbëhet nga fillimet, sallatat, pjatat kryesore dhe ëmbëlsirat: djathrat vendas, peshku, orizi.

Parador El Fronton

Një vend tjetër për të ngrënë është El Frontón, një vend i specializuar është peshku, i madh dhe me një tarracë përrallore me pamje nga plazhi. Madje ka edhe parkingun e vet. Pasohet nga La Venta Marrero, më e re se të mëparshmet dhe vetëm 50 metra larg plazhit, në një shtrat të vjetër lulesh. Ka sallon dhe tarracë dhe parkim të bollshëm. Menuja e tyre është pak a shumë e njëjtë me ato të mëparshme, peshk, butak, tul, djathë.

Dhe së fundi, Casa Paca, e cila është 150 metra larg plazhit, buzë rrugës.Paca ishte pronari i mëparshëm, një zonjë disi e thatë dhe e kursyer. Edhe pse zonja nuk është më në biznes, ajo vazhdon me çmime disi më të lira se ato të restoranteve të tjera.

Bregu Benijo

A mund të notosh në Benijo Beach? Para së gjithash, duhet të dini plazhi nuk ka një zonë të mbrojtur për not, por ne pergjithesi nuk ka dallge te forta dhe mund ta besh, megjithese nuk ka as shume notare. Të prania e peshkaqenëve është gjithashtu shumë e ulët, hyrja në ujë është mjaft komode dhe pjesa e poshtme është e butë dhe komode. Sidoqoftë, duhet të dini se çështja e baticës duhet të merret parasysh kur planifikoni vizitën.

Njohja e kohës së baticës është thelbësore për të shijuar plazhin. Nëse ka baticë të lartë, rripi i rërës është i ngushtë dhe i pakëndshëm dhe praktikisht do të bëni banja dielli pranë malit. Për këtë arsye, këshillohet gjithmonë të shkoni në baticë, kur plazhi mund të shtrihet lehtësisht në 50 metra gjerësi nga shpati në ujë. Në baticë, rëra zvogëlohet në një rrip prej vetëm 10 metrash. super e sikletshme. Dhe madje mund të ndodhë që nuk ka fare plazh dhe turistët janë varur nga shkëmbinjtë.

Plazhi Benijo

Në baticë ju mund të shijoni gjithçka më shumë: të bëni banja dielli, të ecni, të luani futboll ose tenis dhe madje mund të ecni në Roque de Benijo dhe të bëni foto. A mund të shkoni si familje pavarësisht nudizmit? Eshte nje plazh i virgjër pa komoditete dhe nëse nuk ju shqetëson të shihni gomarë atje ose ju dhe familja juaj praktikoni naturizëm, nuk do të ketë asnjë problem. E vërteta është se plazhi Benijo është në një zonë të bukur natyrore që nuk ka kurrë shumë njerëz. Në sezonin e lartë, zënia është mesatare, kështu që edhe atëherë mund të relaksoheni.

Së fundi, koha më e mirë e vitit për të shkuar dhe shijuar plazhin Benijo është në shtator. Më pas është regjistruar temperatura më e lartë, rreth 23 ºC. Uji i detit është edhe më i ngrohtë. Muaji më i ftohtë është Marsi me temperaturë 18ºC dhe ujë 19ºC. Gjithçka pak e freskët, apo jo?

Plazhi Benijo shkon direkt në plazhin fqinj Fabin, megjithëse pjesa më e gjerë ndodhet në bazën e kurbës së gjirit. Për shkak të vendndodhjes së tij brenda rezervës, Parku Natyror Anaga, Benijo është vërtet unik, me pamje përrallore. Mendoni se mund të kamponi? Jo, nuk lejohet, por mund të flini, megjithëse bëjeni në verë. A mund të sillen qen? Nuk është e aktivizuar për këtë, por qentë shihen, më shumë në dimër se në verë.

Ndër plazhet e tjera afër Benijo mund të përmendim plazhin Amáciga, Roque de las Bodegas, Antequera dhe Las Gaviotas, për shembull.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*