Plazhi i Riminit, një zonë argëtuese me rërë

Plazhi i Riminit

Nëse e keni vizituar ndonjëherë Italinë në një udhëtim me miqtë, ndoshta ju ka rekomanduar të vizitoni Plazhi i Riminit, një vend ku ka argëtim të vazhdueshëm, si ditën ashtu edhe natën. Ky është vendpushimi kryesor veror për të rinjtë italianë, dhe ju mund ta shihni atë sapo të mbërrini, me shumë diskoteka, bare, restorante dhe bare.

Ky plazh është rreth 15 kilometra, dhe është shumë e gjerë. Për këtë arsye, dhe për shkak të fluksit të madh të turistëve, ajo është shumë e ekspozuar, me zona private të hoteleve, dhe zona me shezlong, bare plazhi dhe shërbime të tjera me pagesë. Ka edhe pjesë ku mund të vishni falas, pa pasur nevojë të merrni me qira asgjë.

Ky plazh është i vendosur në në veri të Italisë, dhe është një qytet i shkëlqyeshëm, në të cilin ka jo vetëm argëtim, por edhe histori dhe kulturë. Edhe pse dihet vërtet për të qenë një vend ku të rinjtë ndalen për t'u argëtuar, si ditën ashtu edhe natën. Në plazh ka një atmosferë të shkëlqyeshme gjatë gjithë ditës, kështu që ata që duan qetësi duhet të abstenojnë.

Natën, ju keni zonat e klubeve të natës, me autobusë falas që shkojnë nga plazhet. Këto zona janë ato të Marina Centro, Lungomare Augusto dhe Viale Vespucci. Ka pub-et dhe diskotekat më të mira, megjithëse në përgjithësi, i gjithë qyteti ka shumë jetë, dhe gjithashtu zona e shëtitores së plazhit.

Ka tërheqje të tjera në Rimini, jo vetëm argëtim dhe klube. Të dielave, në Piazza Cavour, ju keni një treg artizanal dhe antikash, për të zbuluar gjëra të mahnitshme dhe për të parë pak nga jeta e përditshme e italianëve në këtë zonë. Ju gjithashtu mund të shëtisni nëpër rrugët e tij, me monumente të tilla si Il Ponte Tiberio ose Arco D'Augusto. Sigurisht që është një qytet pushimesh me një frymë të re.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*