Portugal dos Pequeñitos, një shesh lojrash

portugalisht-dy-të vegjël

Në Argjentinë ekziston një park temë i quajtur La Ciudad de los Niños. Wasshtë ndërtuar shumë dekada më parë dhe riprodhon një qytet, por në miniaturë. Dhe i paraprin Disneyland. Duket se nuk është e vetmja sepse Portugalia gjithashtu ka një «qytet fëmijësh»: Portugalia dy të Vogël.

Portugalia dy Një i Vogëls është një park temë që është në Coimbra dhe si në rastin Argjentinas ka shtëpi, monumente dhe pavione miniaturë, të ndërtuara në shkallë për fëmijë. Ajo u themelua në vitin 1940 dhe arkitekti i saj ishte Cassiana Branco që e bëri atë me idenë për të paguar haraç për historinë, njerëzit dhe ndikimin portugez në botë.

Këtu në Portugalia dy të VogëlNe gjejmë shumë nga monumentet më të famshëm në Portugali dhe në botë për shkallën. Kështu ekzistojnë seksione dhe muze të ndryshëm. Ka pjesë kushtuar Azores dhe Madeira, një tjetër kushtuar Coimbra, një Muze i Veshjeve, një Muze Detar, një Muze tjetër i Mobiljeve. Ekziston edhe një tren i vogël që shkon rreth parkut dhe një shfaqje kinematografike.

Sigurisht, në këtë parku për fëmijë në Portugali nuk mungon një kafene dhe një dyqan suveniresh. Duhet të kihet parasysh se ndërtimi tashmë është epoka e tij dhe se koncepti i parkut temë sot është i ndryshëm, por pikërisht kjo është arsyeja pse një vend i tillë vazhdon të jetë magjepsës për fëmijët.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*