Rrethi Arktik

Foto! Pixabay

Rrethi Arktik është zona më e madhe e virgjër në planet. Një mrekulli e përjetshme dimërore që pavarësisht nga durimi i motit ekstrem dhe muajve të errësirës, ​​Arktiku ka një jetë të shkëlqyeshme. Disa nga krijesat më të ashpra e kanë bërë këtë vend shtëpinë e tyre,

Isshtë një oqean i madh i rrethuar nga masa tokësore dhe i hapur nga ngushtica të vogla që e lidhin atë me Paqësorin dhe Atlantikun. Në këto ujëra disa kombe si Rusia, Kanada, Shtetet e Bashkuara, Danimarka, Islanda, Suedia, Norvegjia ose Finlanda shikojnë njëri-tjetrin dhe ndahen nga një masë akulli që noton mbi ujë.

Nëse nuk keni frikë nga të ftohtit dhe Rrethi Arktik është një nga ato vendet që akoma nuk keni parë si një udhëtar me përvojë, atëherë duhet të shkoni në Tromso, qyteti më i madh në rrethin polar që ndodhet në Norvegji. Dritat e Veriut janë thjesht magjike!

Gjueti për Dritat e Veriut

Nëse jeni një adhurues i ekoturizmit, ndoshta arsyeja kryesore që vizitoni Tromso është të shikoni Dritat e famshme të Veriut.

I vendosur pothuajse 70 ° në veri midis fjordeve, ishujve dhe majave të maleve, është qyteti më i rëndësishëm në veri të vendit dhe i dyti më i populluar në veri të Rrethit Arktik pas Murmansk në Rusi.

Duke pasur parasysh vendndodhjen e tij të shkëlqyeshme, në mes të Ovalit të Dritave të Veriut, është vendi i përsosur për të filluar aventurën tuaj përmes Rrethit Arktik, pasi në Tromso ka mundësi më të mëdha për të parë Dritat e Veriut, pavarësisht nga ciklet e diellit.

Imazhi | Pixabay

Normalisht për të parë dritat veriore të Rrethit Arktik, është më mirë të marrësh një rrugë për në periferi, por nëse qielli është i pastër, është e mundur të shohësh dritat veriore pikërisht mbi vetë qytetin. Në varësi të kushteve të motit dhe aktivitetit diellor, ky fenomen atmosferik mund të shihet nga fundi i gushtit deri në prill.

Gjithashtu, për shkak të rrymës së gjirit, Tromso ka një klimë më të butë se destinacionet e tjera në të njëjtën gjerësi. Temperatura mesatare e tij është rreth -4ºC në dimër, por nëse qëllimi juaj është të shihni Dritat e Veriut mos harroni se temperaturat mund të lëvizin ndërmjet 5ºC dhe -25ºC kështu që këshillohet të grumbulloheni në mënyrë të përshtatshme.

Nëse nuk doni ta bëni vetë këtë aktivitet, një tjetër alternativë shumë e rekomanduar për të provuar këtë fenomen atmosferik gjatë qëndrimit tuaj në Tromso është të shkoni në një safari të Dritave të Veriut me një udhëzues. Ka shumë kompani që do t'ju çojnë në zonat më të mira të shikimit pasi që para se të largohen ata kontrollojnë parashikimin e motit dhe përdorin atë informacion të saktë për të vendosur se ku të shkojnë.

Isshtë një përvojë më e plotë dhe argëtuese pasi që gjatë udhëtimit me autobus, udhëzuesit tregojnë disa mite për dritat veriore si dhe shpjegimin shkencor. Përveç kësaj, sapo të gjenden në zonën e shikimit, ata ndihmojnë udhëtarët të konfigurojnë kamerën për të marrë fotot më të mira dhe të japin udhëzime të caktuara se si t'i fotografojnë ato për të arritur rezultatin më mbresëlënës. Gjithashtu, kur mbaron ekskursioni, ata u ofrojnë alpinistëve një çokollatë të nxehtë dhe biskota të cilat ndihmojnë në ngrohjen e trupit.

Tromso është natyra në formën e saj më të pastër

Imazhi | Pixabay

Tromso ndodhet në zemër të natyrës arktike të rrethuar nga male dhe fjorde. Në fakt, ata janë aq afër qendrës së qytetit saqë mund të shihen edhe nga rruga kryesore.

Një mënyrë e mirë për të njohur peisazhin që rrethon këtë qytet është të ndërthurësh përvojën e të parit të Dritave të Veriut me ato të dallimit të shqiponjave të detit dhe vulave vetëm 30 deri në 45 minuta me makinë nga qendra. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të shkoni në një udhëtim me sajë të tërhequr nga huskies. Më parë ajo ishte një mjet transporti shumë i zakonshëm, sepse lëvozhgat janë kafshë shumë të forta të afta të tërheqin sajën me shpejtësi të madhe nëpër akull dhe dëborë.

Isshtë një ekskursion shumë i rekomanduar për të bërë në këtë pjesë të Rrethit Arktik, sepse do të jeni në gjendje të ndjeni lidhjen midis njeriut dhe qenit në një mjedis aq të vështirë sa ky. Shumë kompani vendase ofrojnë këtë ekskursion në përputhje me nevojat e udhëtarëve dhe përvojën që ata duan të jetojnë. Rrëshqitja me sajë dhe kujdesi personal për lëvozhgat është një përvojë e paharrueshme.

Thith kulturën e saj të pasur

Imazhi | Pixabay

Kur të mbaroni së eksploruari natyrën e kësaj pjese të Rrethit Arktik, gjëja tjetër është të thithni kulturën e këtij qyteti.

Nga njëra anë ju mund të njihni kishat e ndryshme të Tromso. Më e fotografuar është kisha e Tromsdalen për arkitekturën e saj të veçantë. Njihet si Katedralja e Tromso por e vërteta është se është vetëm një famulli që u ndërtua nga arkitekti Jan Inge Hovig. Forma e saj piramidale ikonike është e pagabueshme dhe shumë teori qarkullojnë për kuptimin e saj. Disa thonë se duket si një ajsberg dhe të tjerët si ishulli i Hajës.

Megjithëse njihet si katedrale, në të vërtetë ekzistojnë dy katedrale të ndryshme në Tromso: Protestanti (stili neo-Gotik që daton nga shekulli i XNUMX-të) dhe Katoliku (më veriorja në botë), të dyja prej druri.

Nga ana tjetër, gjatë një vizite në Muzeun Polar ju mund të mësoni më shumë rreth historisë së eksplorimeve të Arktikut. Ajo daton nga viti 1830 dhe brenda ka seksione kushtuar gjuetisë së vulave, jetës së grackave në veri të vendit, eksploruesit Amundsen, etj.

Një tjetër nga vendet më interesante në Tromso pranë Muzeut Polar për të marrë një ide se si ishte jeta këtu në të kaluarën është Skansen, shtëpia më e vjetër në qytet. Ajo u ndërtua si një stacion doganor në 1789 dhe është i rrethuar nga shtëpi të vogla të vjetra të ndërtuara në shekullin e XNUMX-të dhe një kopsht i bukur.

Pavarësisht nga të ftohtit, ky qytet ka një jetë të pasur kulturore dhe shumë ngjarje të dukshme të tilla si Java Sami, Gjysma Maratona e Natës Polar, Festivali Ndërkombëtar i Filmit Tromso ose Festivali Aurora Borealis zhvillohen gjatë dimrit. Ngjarje të tjera të njohura me vizitorët përfshijnë koncertin e Vitit të Ri dhe koncertet e Dritave të Veriut në Katedralen e Arktikut. Mos i humbisni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*