Rruga e Mëndafshit

La Rruga e Mëndafshit Shtë një nga rrugët më të famshme në histori, lidhësi i madh i botës i njohur me shekuj. Ishte nje rrjeti i rrugëve, rrugët tregtare më shumë sesa një rrugë e vetme, e gjerë që përfundimisht përfundoi duke lidhur Azinë, Lindjen e Mesme dhe Evropën me degëzimet në nënkontinentin Indian dhe Rusinë.

Megjithëse quhej Rruga e Mëndafshit Jo vetëm mëndafshi, por edhe erëza, sheqer, qeramikë, çaj, kripë, fildish, gëzof dhe bizhuteri u shitën, për shembull. E vërteta është se jo vetëm objektet por kulturat, idetë, gjuhët, fetë dhe madje sëmundjet udhëtuan, kështu që ka një rëndësi shumë të madhe në histori.

Rruga e Mëndafshit

Itinerari nuk e ka pasur gjithmonë këtë emër, në fakt rrugët e ndryshme nuk kanë pasur asnjë emër deri në në shekullin e XNUMX-të gjeologu gjerman Ferdinand von Richthofen e emërtoi atë si Rruga e Mëndafshit për të evokuar që atëherë mënyra dhe kultura misterioze.

Mëndafshi është një produkt antik nga Kina dhe vlerësohet se ajo filloi të prodhohej rreth 2.700 vjet para Krishtit. Duke qenë se ishte një produkt i hollë, ai u përdor vetëm në oborrin perandorak dhe për mijëra vjet procesi i përpunimit të tij ishte një sekret që nuk duhet të largohej nga mbretëria. Kina kishte një monopol, por mëndafshi udhëtoi në botë dorë për dore me diplomatët dhe tregtinë, dhe diku në shekullin e I para Krishtit ajo arriti në Perandorinë Romake si një produkt i huaj super luksoz.

Mëndafshi hyri në Evropë dhe i dha shtysë zhvillimit të rrugëve tregtare nga ky kontinent në Lindjen e Largët. Përfundimisht, njohuritë për prodhimin e mëndafshit rrjedhën dhe ajo filloi të prodhohej në Indi, Japoni, Perandorinë Persiane dhe më në fund, në Perëndim, rreth shekullit të XNUMX pas Krishtit. Rruga e Mëndafshit u bë një nga rrugët më të njohura dhe më të njohura në Mesjetë dhe u përdor gjerësisht deri në shekullin e XNUMX-të.

Rrugët e ndryshme që përbënin Rrugën e Mëndafshit u zhvilluan me kalimin e kohës dhe krah për krah me situatat politike të territoreve, dhe gjithashtu për shkak të ndryshimit sezonal të tokës. Dikush mund të mendojë se rruga ishte vetëm tokësore por jo, gjithashtu kishte degëzime detare shumë e rëndësishme, veçanërisht në tregtinë e erëzave të tilla si kanellë, xhenxhefil, piper ose arrëmyshk nga të ashtuquajturit Ishujt e Erëzave, Moluccas.

Këto rrugë detare janë në të vërtetë edhe më të vjetra, me mijëra vjet, pasi ato më parë lidhnin Mesopotaminë, Gadishullin Arabik dhe Luginën e Indusit, kështu që në Mesjetë rrugët në fakt u zgjeruan dorë për dore me përparimet në teknikat e lundrimit dhe astronomisë. Kështu siç e shihni kishte një larmi rrugësh që tregtarët mund të merrnin dhe një larmi të gjerë mallrash për të shkëmbyer.

Rruga e Mëndafshit ishte atëherë rrugë e fuqishme, dinamike dhe pasurimi për të gjithë popujt e botës. Kjo u realizua nga arkeologët dhe gjeografët evropianë të shekullit të XNUMX-të të cilët filluan ta ndiqnin atë, të etur për aventura. Dhe kështu ata zbuluan qytete, monumente, rrënoja dhe mistere që ende na tërheqin sot e kësaj dite.

Rruga e Mëndafshit sot

Në kohën tonë, shumë prej këtyre ndërtesave dhe monumenteve historike janë akoma në këmbë dhe ka shumë mënyra për t'iu afruar asaj. Disa nga itineraret më interesante të Rrugës së Mëndafshit fillojnë në Pekin dhe përfundojnë në Tashkent, Uzbekistan. Të tjerët kalojnë gjerësinë e Kinës dhe kalojnë nëpër Kirgistan, kështu që ata përqendrohen në atë që është Azia Qendrore, për shumë seksionin më interesant dhe kurioz, me shumë kontraste kulturore.

Një itinerar i rekomanduar fillon në KazakstanNë kryeqytetin e tij të quajtur Almaty, mund të arrini atje me aeroplan nga Pekini. Nuk është se Almaty ose Kazakistani kanë shumë sharm në vetvete, por e vërteta është se nga këtu është më lehtë të njohësh më të mirën e Kirgistanit. Një ditë e tërë udhëtimi dhe do të shihni kodra dhe të kuqe Charyn Canyon, aq e barabartë me Grand Canyon më të famshëm të Kolorados.

Këtu ju kaloni në Kirgistan Dhe mund të mos jetë i vetmi vendkalim kufitar, kështu që padyshim, para se të filloni në itinerar, është e nevojshme të kontrolloni se cilat vende po na kërkojnë vizë. Kirgistani është një tokë e gjelbër, me lugina dhe liqene alpine dhe male të përjetshme të mbuluara me dëborë. Të panjohur dhe të bukur, plot kuaj, shqiponja dhe kampe të stërvitur për të qëndruar natën dhe për tu ndjerë në një botë tjetër.

Kjo është gjithashtu një tokë e përsosur për shëtitjeJu ecni mes maleve, në fusha me lule të egra dhe në luginat e gdhendura nga akullnajat antike ndonjëherë pa parë askënd me orë të tëra. Ka itinerare të hartuar tashmë dhe opsionet janë midis rrugëve gjysmëditore dhe rrugëve tetë orëshe, në këmbë ose në furgonë 4 x 4, gjithmonë të shoqëruara nga një udhëzues.

Nga kryeqyteti i Kirgistanit, Bishkek, ju merrni një fluturim për në Tashkent, në Uzbekistan, një vend që është gjeografikisht i ndryshëm nga toka që ju lini dhe bëhet shkretëtirë. Tashkent është qyteti më i madh në rajon dhe kryeqyteti kombëtar, si dhe qendër të komunikimeve në Azinë Qendrore. Shumë turistë punësojnë këtu turneun e Rrugës së Mëndafshit 21 ditë të gjata duke filluar me një fluturim për në Pekin.

Këto lloj turnesh zakonisht kalojnë nëpër Dunhuang, Turpan, Kashgar, Tash Rabat, Song Kol, Bishkek, Samarkand, Bukhara dhe Khiva për t'u kthyer në Tashkent më 21. Çfarë mendoni? Për shumë udhëtarë Uzbekistani duket një vend më i zhvilluar se Kirgistani, me më shumë ndriçim në qendrën urbane, më shumë zona për këmbësorë, më shumë jetë nate. Dhe është, kryeqyteti të paktën është një qytet i madh, me xhami, sheshe publike dhe vende si Khiva, Bukhara ose Samarkand.

Nëse nuk doni të regjistroheni për një turne që ju çon në Pekin, ju gjithmonë mundeni bëj udhëtime nga Tashkenti siç është marrja e një tren për në Samarkand dhe të vizitoni atraksionet e saj në të gjithë qytetin: Xhamia Bibi Khanym, dikur më e madhja në botë, Sheshi Registan i bukur dhe i mbushur me majolikë, medresetë, Mauzoleumi i Tamerlanit, qyteti i vjetër dhe siti arkeologjik i Marakanda, një qytet i pushtuar nga maqedonasit dy mijë vjet më parë.

Nga Samarkanda mund të bësh gjithashtu shkoni në Bukhara dhe vizitoni kështjellën El Arco në të cilën u ekzekutuan emisarët britanikë. I gjithë qyteti është i bukur, më i qetë se Samarkand dhe më i vogël. Një orë me makinë nga Bukhara ju keni kufirin me Turkmenisht, dy orë kalim dhe katër orë të tjera dhe jeni në Merv në kohë për të fjetur dhe për të filluar turne ditën tjetër.

Merv dikur ishte pjesë e Rrugës së Mëndafshit Dhe në një farë mënyre duket se si do të dukej Uzbekistani pa ndihmën Sovjetike. Vështirë se ka turistë kështu që ndihet absolutisht e veçantë. Katër orë me makinë arrini në kryeqytet, Ashgabat, një qytet me personalitet, ndërtesa prej mermeri dhe një statujë të artë që rrotullohet përgjithmonë për t’u përballur me diellin. Një qytet për t’u eksploruar, veçanërisht Lagja e vjetër Ruse.

Atëherë ju mund të shkoni të dini Kraterat e Shkretëtirës Darvaza, ende në flakë që nga vitet '70 kur u ndezën me qëllim. Adventureshtë aventura që nuk mund ta humbisni sepse qëndroni për të kaluar natën në një kamp shumë afër këtyre kratereve të reja. Të nesërmen me makinë shkoni deri në kufirin me Uzbekistanin dhe ju e njihni Kunya - urgench me xhamitë, kalatë dhe minaret e saj nga shek.

Pas kalimit të kufirit ka një gjysmë ore udhëtim për në Nukus dhe nga këtu do të arrish Elliq - Qalas, një fortesë guri gëlqeror që duket se del nga askund dhe është pjesë e trashëgimisë së Aleksandrit të Madh. Ndiqet nga qyteti i Khiva me më shumë xhami dhe lagje tipike, me majolikë blu kudo. Dhe po, nga kjo pikë mundeni merrni një fluturim dhe kthehuni në Tashkent cila është vendi ku keni filluar udhëtimin.

Siç mund ta shihni, pa dyshim Kjo rrugë përgjatë Rrugës antike të Mëndafshit është një nga më të mirat ekzotike. Dhe siç mund ta shihni, ose mund të regjistroheni për një turne ose mund të merrni me qira një makinë dhe të lëvizni nëpër të gjitha këto qytete, ndonjëherë duke kërkuar të punësoni udhëzues ose shoferë privatë. Eshte nje seksion i gjerë, gjithsesi, kështu është më mirë ta vizitoni midis prillit dhe fillimit të qershorit ose shtatorit dhe tetorit. Weathershtë mot më i ngrohtë pa qenë shumë i nxehtë.

Itinerari përfshin orë të gjata me makinë, fluturime me aeroplan dhe disa udhëtime me tren, brenda Uzbekistanit dhe së fundmi, por jo më pak e rëndësishmja, këshillohet të shkoni me një çantë shpine dhe jo me një valixhe pasi kalimet kufitare janë në këmbë. Isshtë vetëm një nga rrugët e mundshme dhe mund të mos dëshironi të filloni një aventurë vetëm, por ajo që dua të them është se është e mundur. Të dyja gjërat janë të mundshme: bëni një turne në Rrugën e Mëndafshit ose bëni vetë udhëtimin tuaj. Ti zgjedh.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*