Rumania, vendet thelbësore

Kalaja e Branit

Rumania është një shtet sovran që është pjesë e Bashkimit Evropian. Ajo është gjetur në zonën e Evropës Qendrore dhe Juglindore, me një pjesë të bregdetit në Detin e Zi. Shtë një vend në të cilin mund të gjejmë shumë hapësira natyrore por edhe qytete interesante që kanë shumë për të ofruar turistë që duan ta njohin këtë vend.

Nga Kalaja e famshme e Bran që është e famshme për lidhjen me Kontin Drakulë në qytete si Bukureshti ose Sighisoara. Pa dyshim që është një vend ku mund të gjejmë shumë pikë për të bërë largime të jashtëzakonshme shumë të ndryshme. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim gjithçka që mund të na interesojë në Rumani.

Bucarest

Bucarest

Nuk ka asnjë udhëtim në Rumani që do të harrojë kryeqytetin, Bukureshtin. Ky qytet që ka vuajtur në luftërat botërore dhe diktaturën sot paraqitet si një vend me shumë potencial turistik. Në të mund të shohim vende të pabesueshme si p.sh. Katedralja Patriarkale, selia e Patriarkut të Kishës Ortodokse Rumune. Shtë një set në të cilin mund të shihni katedralen, pallatin patriarkal ose kishëzat me ikonografi të bukur. Sheshi Unirii është më i madhi, me një shatërvan të madh dhe është shumë qendror, kështu që është një vend tjetër për t’u vizituar. Nga ana tjetër, ju keni një qytet të vjetër me ndërtesa të tilla si Manastiri Stravopoleos ose Athina në stilin neoklasik. Bukureshti ka gjithashtu Harkun e Triumfit që na kujton atë në Paris.

Kalaja e Branit

Kalaja e Bran është një nga vizitat plotësisht thelbësore nëse flasim për Rumaninë. Shtë gjetur afër qytetit Brasov në rajonin e Transilvanisë dhe është shoqëruar me kohën me mitin e Drakulës së Bram Stoker, megjithëse është një fortesë e bukur mesjetare. Në të vërtetë Vlad Impaler, personazhi historik nga i cili është frymëzuar Drakula, nuk jetoi në të, pasi që ishte banuar vetëm për një periudhë të shkurtër kohe nga Mary e Edinburgut. Kalaja është një vizitë interesante pasi ka deri në gjashtëdhjetë dhoma dhe ndodhet në një vend të ngritur. Brenda ju mund të shihni koleksione mobiljesh, forca të blinduara dhe armësh nga shekujt e kaluar. Kjo kështjellë-e kthyer në muze është një vizitë e përsosur për t’u kombinuar me një vizitë në qytetin e vogël të Bran.

Sighisoara

Sighisoara

Qyteti i bukur i Sighisoara është një Trashëgimi Botërore falë qytetit të tij mesjetar të vjetër dhe konsiderohet si një nga më të bukurit në Rumani. Në fakt është në këtë qytet që Vlad II dhe gruaja e tij u vendosën, duke pasur një djalë, Vlad III të njohur si Vlad Tepes ose Impaler për mizorinë e tij të madhe, duke lënë një legjendë që do të frymëzonte Bram Stoker. Por në Sighisoara ka shumë më tepër për të parë, pasi jo vetëm shtëpia në të cilën kanë jetuar Vlad dhe prindërit e tij është një pikë interesi. Ajo ka një Kullë Sahati të bukur të shekullit të XNUMX-të që është simboli i qytetit dhe pika kryesore e hyrjes dhe daljes në qytetin e vjetër. Brenda është Muzeu i Historisë dhe ka pamje të mrekullueshme. Një tjetër pikë interesi është shkalla studentore e shekullit të XNUMX-të, një shkallë prej druri me një çati që lidh pjesën e poshtme me pjesën e sipërme dhe nëpër të cilën kaluan studentët. As nuk duhet të harrojmë të ecim nëpër qytetin e tij të vjetër duke shijuar ato shtëpi shumëngjyrëshe.

Sibiu

Sibiu

kjo qyteti është i vendosur gjithashtu në rajonin e Transilvanisë dhe ishte një nga kështjellat e mëdha të ndërtuara nga Saksonët Transilvaniane në përpjekjen e tyre për të mbrojtur kufijtë e Mbretërisë së Hungarisë. Ajo pati një rritje të madhe në shekujt XNUMX dhe XNUMX dhe sot është një nga qytetet që nuk duhet humbur në Rumani. Në këtë qytet mund të shijojmë Piata Mare, i cili është sheshi më i madh, dhe Piata Mica, një shesh i vogël por me bukuri të madhe. Shtë e mundur që të ngjitni kullën e bashkisë së qytetit për të shijuar pamjet e qytetit dhe të kaloni nën Urën e Gënjeshtarëve ose Podul Minciunilor. në Plaza Huet do të gjejmë katedralen imponuese ungjillore me shumë bukuri në stilin gotik.

Sinaia

Sinaia

Popullsia Sinaia mund të shihni Kalanë e famshme të PelesE ndërtuar nga Mbreti Carol I. Kjo kështjellë është e bukur dhe e vendosur në një mjedis malor që duket si diçka e përrallë. Nuk është e hapur gjatë gjithë vitit, prandaj duhet të kontrolloni paraprakisht vizitën për të parë nëse mund ta shohim brenda, por në çdo rast vizita ia vlen për bukurinë e saj të madhe. Aty pranë është edhe Kalaja Pelisor dhe shtëpizat e gjuetisë. Në qytet mund të shohim Manastirin Sinaia me një stil të caktuar Bizantin dhe të ngjitemi në male në teleferikun.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*