Seychelles, cilin ishull të zgjedhë për pushimet më të mira në parajsë

Ishulli i Seychelles

Padyshim një nga destinacionet më të bukura dhe të dobishme të plazhit në Evropë, nëse dikush nuk dëshiron të përfundojë në plazhet e Mesdheut, ato janë Ishulli i Seychelles. Isshtë një grup i 115 ishuj në Oqeanin Indian, me rërë të bardhë, klimë të ngrohtë, xhungla jeshile, pemë kanelle dhe paqe të këndshme.

Unë nuk njoh dikë që nuk i ka shijuar Seychelles, kështu që nëse këtë verë po mendoni të njihni ato, këtu janë disa pyetje që duhet të merrni parasysh për të "përfituar sa më shumë nga përvoja" dhe t'i dini zgjidhni në cilin ishull Seychelles të shkoni.

Ishujt Seychelles

Seychelles

Ishujt ato janë më shumë se një mijë kilometra nga bregu i Afrikës, në zonën e Mauritius ose Madagaskarit. Kryeqyteti i ishujve është Victoria dhe popullsia e përgjithshme është rreth nëntëdhjetë mijë njerëz. Isshtë shteti më i vogël i pavarur në Afrikë dhe e arriti atë pavarësi në 1976, kur ajo pushoi së përkituri në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse është pjesë e Komunitetit.

Aktualisht ka vetëm 16 ishuj që ofrojnë strehim kështu që kur vendosni se ku do të qëndroni mund të kontrolloni ofertat në këto ishuj, është hapi i parë kur organizoni udhëtimin. Ka nga hotele të kategorisë me pesë yje me të gjitha lukset në hostele ose kabina më fshatare në plazh. Prandaj, edhe nëse nuk keni shumë para, ju mund të shijoni.

Vendi, sido që të jetë, është i bukur dhe në të gjithë ishujt që ju keni mundësi not, banjë dielli, zhytje, snorkeling ose thjesht ngadalësoni xhiron urbane dhe relaksohuni.

Ishulli i Praslinit

Plazhi në Praslin

Isshtë ishulli i dytë më i madh i grupit dhe është i banuar nga 6500 njerëz, por prapëseprapë është një ishull shumë i qetë, më pak i zhvilluar se Mahe, për shembull, dhe rekomandohet nëse doni të pushoni dhe të relaksoheni vetëm Plazhet janë të bukura dhe dy prej tyre shpesh janë ndër plazhet më të mira në botë: Anse Geogette, Cote D'Or dhe Anse Lazio. Nëse ju pëlqen të luani golf ky është destinacioni në Seychelles sepse Ajo ka një kurs golfi me 18 vrima.

Zgjedhja e këtij ishulli nuk do t'ju ndalojë të vizitoni të tjerët sepse mund ta përdorni si bazë për të eksploruar dhe shëtitje. Ju mund të shihni zogj në Cousine Island, mangroves dhe breshka gjigante në Curieuse Island, ose notuar dhe snorkel në St. Pierre. Në Praslin, ka tre vendbanime: Baie St Anne, Grande Anse dhe Anse Volbert. Më pas është praktikisht e pabanuar.

Lemuria Resort

Plazhet përreth janë të bukura, të përsosura për kartolina, me ujëra bruz dhe rërë të imët. Plazhet janë gjëja më e mirë për PraslinKjo dhe atmosfera e relaksuar, shpinës është ajo që mbizotëron, megjithëse nëse doni një vendpushim me pesë yje mund ta keni sepse ka dy, Raffles dhe Lemuria, me plazh privat, kabina individuale dhe gjithë luksin që dëshironi.  Bregu i veriut është më i mirë se jugu, Mbani në mend këtë. Për të lëvizur nëpër ishull ka autobusë dhe taksi të lirë që mund të marrësh me qira sikur të marrësh me qira një makinë.

Si arrini në Praslin? Mbërrini me anije nga La Digue ose nga Mahe, në 45 minuta udhëtim katamaran nga Mahe ose në vetëm 15 nga La Digue. Udhëtimi është i bukur, natyrshëm dhe me gunga, kështu që në vend të kësaj mund të merrni një aeroplan. Nga La Digue kalimi është më i qetë dhe më i shkurtër. Nëse fluturoni me Air Seychelles mund të përfshini një ndalesë në Praslin, prandaj merrni parasysh atë mundësi.

Praslin

Ishulli Mahe

Mahé ka si gjashtëdhjetë plazhe dhe limane të fshehura në të gjithë vendin. Ajo ka një brendshme shumë të harlisur, shumë të gjelbër, dhe plazhet janë rërë të bardhë. Kultura është kreole dhe ka fshatra të vegjël përveç qytetit, si Mahe Islandshtë ishulli më i madh dhe më i populluar në Seychelles. Victoria, kryeqyteti, është këtu në bregdetin verilindor të ishullit.

Nëse nuk doni të mendoni shumë ose dëshironi të shpëtoni nga turizmi më i rëndësishëm, Mahe mund të jetë destinacioni juaj: Ka xhungël, ka male, ka ujëvara, ka plazhe, ju mund të bëni shumë sporte ujore. Mund të bëni pak më shumë aktivitete, për sa i përket larmisë, sesa në ishujt e tjerë të njohur. Përzierja e urbanizmit dhe natyrës në masën e duhur sepse Mahe nuk është as Nju Jork.

Mahe

Parku Kombëtar Morne Seychellois ndan ishullin në një sektor perëndimor dhe një lindor. Shtë një pyll tropikal me maja 900 metra të larta. Nëse zbarkoni në Victoria mund të merrni një autobus ose një taksi që shkon përgjatë rrugës dhe kalon malet drejt bregut perëndimor ku ka vendpushime të mira, plazhe me ujë të qetë dhe akomodim më të pavarur turistik me çmime të mira. Këtu një destinacion popullor është banja Beau Vallon por nëse vazhdoni të shkoni, ka fshatra dhe plazhe të tjerë të bukur, me më pak njerëz.

Një tjetër destinacion interesant është Anse Royal, një qytet i mesëm me restorante, tregje dhe dyqane. Në bregdetin e jugut nuk do të gjeni asgjë më të zhvilluar por do të gjeni disa nga plazhet më të mira në Mahe. A mund ta krahasoni veten me plazhet e Paslin ose La Digue? Nëse tuajat janë plazhe ëndrrash, unë do të zgjidhja ato nga këto dy ishuj të fundit, më keq pa dyshim Mahe ofron një kombinim interesant nëse jeni duke udhëtuar si familje.

Beau Vallon

Ky do të ishte verdikti im: Familja Mahe rekomandohet më shumë.

La Digue

La Digue

Isshtë ishulli më i vogël të ishujve të banuar. Janë vetëm 2 mijë njerëz që jetojnë, nuk ka aeroport dhe pak itinerare. Shtë një destinacion nga më të relaksuarit dhe të qetë, por ka disa nga plazhet më të mira dhe më të njohura. Ju mund ta njihni La Digue nga Praslin ose Mahe por nëse ju pëlqen një valë e qetë, ky mund të jetë destinacioni juaj.

Do të arrini në fshatin La Passe, në bregun lindor, nga i cili mund të shihni ishullin Praslin. Qytetet nuk janë shumë larg njëra-tjetrës. Plazhet më të mira janë në bregdetin e jugut, në anën tjetër të kodrës, Anse Source D 'Argent, Petit Anse, Grand Anse, Anse Cocos. Në veri është Anse Severe dhe Anse Patates. Gjithmonë thuhet se më e bukura nga të gjitha plazhet në Syechelles është Burimi D'Argent prandaj mos e humbisni.

Hotel në La Digue

Të lëvizësh nga një vend në tjetrin me liri ju mund të merrni me qira një biçikletë. Nëse qëndroni në një hotel ka të ngjarë që ata t'ju japin falas por ka disa dyqane me qira. Bleni ushqim dhe pije dhe bëni ekskursione, a nuk është kaq e mrekullueshme? Ka pak taksi dhe tarifat nuk janë aq të lira, megjithëse mund t'i marrësh me qira për gjysmë dite ose tërë ditën nëse nuk dëshiron të ngasësh biçikletë. Ekziston një shërbim me autobus që ju çon nëpër ishull gjithashtu.

Për akomodim luksoz ekziston vetëm një mundësi: La Domaine De L'Orangerie. Më vonë ka hotele të vogla butiku dhe disa hotele familjare me kuzhine. Pjesa më e madhe e akomodimit është në qytet, jo në plazh, por pasi ishulli është i vogël, ju kurrë nuk jeni larg detit. Dhe si të shkojmë në La Digue? Ka shtatë tragete në ditë nga Praslin. Udhëtimi është 15 minuta dhe kushton 15 euro.

Muzg në La Digue

Nga Mahe nuk ka asgjë të drejtpërdrejtë kështu që duhet të shkoni në Praslin me anije dhe prej andej në La Digue por bëhet me një biletë të vetme. Ka dy shërbime në ditë dhe bileta kushton rreth 65 euro. Pak e shtrenjtë, apo jo?

Mahe, Praslin dhe La Digue janë kështu tre ishujt më turistikë të Syechelle. Ata janë të tre njësoj të bukur, asnjë prej tyre nuk do t’ju ​​zhgënjejë, por analizoni mirë se çfarë lloji të pushimeve po kërkoni për të qenë në gjendje t’i shijoni ashtu siç e meritojnë. Me fat!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*