Shkruani këto këshilla nëse do të udhëtoni në Vietnam me ose pa vizë

viza për Vietnamin

Ju keni menduar udhëtimi në Vietnam? Atëherë mund t'ju paraqiten pyetje të tilla si nëse keni nevojë për një vizë ose një vaksinë specifike dhe shumë të tjera, të cilat mund të na shqetësojnë. Për këtë arsye, asgjë si një seri këshillash themelore, kështu që ju të mund të relaksoheni dhe të shijoni udhëtimin tuaj të mrekullueshëm.

Dyshimet janë gjithmonë të zakonshme kur paketojmë dhe shkojmë Ana tjetër e botës. Gjëja më e mirë është që të keni gjithçka të qartë dhe ta lini të lidhur, para se të filloni një aventurë të re. Vietnami është dëshira e shumë turistëve dhe nuk habitemi. A doni ta zbuloni vetë?

A më duhet një vizë për të udhëtuar në Vietnam?

Oneshtë një nga ato dyshimet më të shpeshta dhe nuk është çudi. Por mbani në mend se nëse keni pasaporta spanjolle dhe qëndrimi juaj në atë vend është më pak se 15 ditë, atëherë nuk do t'ju duhet aplikoni për vizë Vietnami. Nëse i kaloni këto ditë të përmendura, atëherë keni disa modalitete. Nga njëra anë, ai për qëndrime prej një muaji që do të jetë i vlefshëm si për aeroportin, ashtu edhe për llojet e tjera të kufijve, ndërsa opsioni tjetër është për qëndrime tremujore. Në këtë rast, ai do të jetë i zbatueshëm vetëm për aeroportin.

udhëtimi në Vietnam

Kërkesat themelore për të përpunuar vizën

Ne gjithmonë duhet të kemi parasysh se secili vend mund të ketë kërkesat e veta. Prandaj, nuk mund të përgjithësohet dhe është e përshtatshme që ne gjithmonë të kërkojmë informacion në faqen e internetit të ambasada e Vietnamit në vendin tonë. Meqenëse, për shembull, për Argjentinën është e detyrueshme të marrësh një vizë, por me Kombësia italiane Po, mund t'ju mirëpresë në të njëjtën pikë si me pasaportën Spanjolle dhe të hyni pa vizë për 15 ditë. Duke e ditur këtë, mos harroni se si kërkesa themelore ne kemi nevojë që pasaporta të jetë së paku 6 muajshe. Për më tepër, ne do të plotësojmë një formular të siguruar nga ambasada dhe një foto e tipit të pasaportës do të dorëzohet. Ju gjithashtu mund të kërkoni një rezervim në një vendbanim destinacioni dhe të mos jeni dëbuar nga Vietnami në tre vitet e fundit.

Vaksinat para se të udhëtoni në Vietnam

Nëse tashmë e keni vizën tuaj, nëse është e nevojshme dhe vërtet dëshironi të udhëtoni, duhet ta dini se nuk ka vaksinat e detyrueshme. Por siç ndodh shpesh, ka disa që rekomandohen. Këto përfshijnë ethe të verdhë ose hepatit A, si dhe B, si dhe ethe tifoide. Ilaçet kundër mushkonjave janë gjithmonë shumë të nevojshme, si dhe mbajtja e një çantë me disa ibuprofen, në rast se është e nevojshme.

vizë

A mund të aplikoj për një vizë në internet?

Sot, me internetin në dispozicion, gjithçka është më e thjeshtë. Prandaj, ato tashmë ekzistojnë faqe në internet nga të cilat do të përpunohet kjo procedurë. Mund ta bëni 24 orë në ditë, falë kërkesave dixhitale. Në to do të shkruani të dhënat tuaja dhe do të paguani shumën e kërkuar. Sigurisht, për sa kohë që i plotësoni kërkesat, pasi që nëse dëshironi të jeni në vend për më shumë se një muaj, atëherë do të duhet të shkoni në ambasadë.

Gjithmonë bëni sigurimin e udhëtimit

Isshtë e vërtetë që disa pika duhet të jenë gjithmonë shumë të qarta para se të udhëtoni. Një prej tyre është Kërkesat për vizë të Vietnamit dhe një tjetër, për të marrë sigurim udhëtimi. Sepse ne kurrë nuk e dimë se çfarë mund të ndodhë gjatë ose gjatë qëndrimit atje. Siç mund ta mendojmë mirë, çështja e mjekëve dhe shëndetit është mjaft e shtrenjtë në pjesë të caktuara të botës. A do ta rrezikojmë atë? Gjëja më e mirë nuk është.

këshilla për të udhëtuar në Vietnam

Zgjidh çantën e shpinës

Itshtë e vërtetë që jemi mësuar me valixhe, por e vërteta është se ky udhëtim në Vietnam do të jetë më i rehatshëm nëse lejojmë që vetja të bartet nga një çantë shpine. Si transportimi i valixheve nuk është gjithmonë i lehtë në rrugët e saj. Sigurisht, e gjithë kjo është gjithmonë për shijen e udhëtarit.

Paratë në Vietnam

Monedha e saj është dong, kështu që një euro do të ishte 27.000 dong. Ju do të gjeni mjaft fatura në dorë, por siç e shohim, ndryshimi është mjaft i përballueshëm. Kështu që ju mund të hani për pak më shumë se një euro, në shumë stalla që do të gjeni. Kështu që mund të kurseni në udhëtimin tuaj në Vietnam. Nëse e keni pak të vështirë të mendoni për ndryshimin, asgjë si përdorimi i një aplikacioni celular. A keni vizë për të udhëtuar në Vietnam dhe për të pastruar indikacionet e tjera? Atëherë është koha për të shijuar pushimet e merituara.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*