Shtëpia e Anne Frank

Të gjithë e kemi dëgjuar historinë e Anna Frank. Në një farë mënyre apo në një tjetër, për leximin e librit, për filmin, për ndonjë dokumentar ose thjesht sepse dikush dikur foli për të kur tema e Luftës së Dytë Botërore u shfaq në një bisedë.

Tmerri nazist bëri që familja e Anës të fshihej në një shtëpi të Amsterdam dhe sot ajo shtëpi është e hapur për publikun si Shtëpia e Anne Frank, duke qenë nga ana tjetër një nga muzetë më të vizituar në qytet. Do të shkoni në Amsterdam? Atëherë nuk mund të ndaloni t'i bëni atij një vizitë.

Anna Frank

Emri i tij ishte Annelies marie sinqertë dhe ai lindi në Frankfurt në 1929 në gjirin e një çifti çifut liberal që kishte një librari në qytet. Por pas fitores së partisë naziste në zgjedhjet e vitit 1933, gjërat filluan të ndryshojnë dhe babai vendosi të pranonte një ofertë pune në Amsterdam.

Atje ai u kujdes për një kompani që shiste një substancë të nxjerrë nga frutat dhe pak më vonë, me familjen e tij të vendosur në qytet, ai organizoi një tjetër kushtuar shitjes së erëzave dhe bimëve.

Por në 1942 Gjermania pushton Hollandën dhe tmerri përhapet ndërsa qeveria e okupimit fillon persekutimin e hebrenjve duke zbatuar ligjet e ndarjes. Ashtu si hebrenjtë e tjerë, frankët tashmë po mendonin të emigronin por nuk i zbatuan planet e tyre. Pastaj, dy vajzat e çiftit duhej të ndryshonin shkollën dhe bizneset familjare ndryshuan pronësinë për të mos u konfiskuar.

Në ditëlindjen e saj të 13-të Ana mori një libër autograf dhe ky ishte libri që u bë i tij ditar personal. Familja vendosi të fshihej po atë vit, vetëm një muaj pas ditëlindjes së tij, në korrik, pasi mori një urdhër për të shkuar në një kamp përqendrimi.

Shtëpia e Anne Frank

E sinqerta ata u fshehën në një shtëpi tre katëshe mbi zyrat e ndërmarrjes nën ombrellën e disa prej punonjësve të saj më besnikë. Ata u larguan nga banesa e tyre sikur të kishin ikur papritur dhe morën dhoma që ishin fshehur me zgjuarsi pas një rafti librash.

Vetëm tre persona e dinin që familja fshihej atje dhe ata ishin të ngarkuar me ushqimin e tyre dhe për të transmetuar informacione për atë që po ndodhte jashtë vendit. Pak kohë më vonë ata patën shoqëri kur një familje tjetër hebreje u bashkua, Pels, dhe më vonë një dentist mik i familjes. Gjithçka u regjistrua në ditarin që Ana mbante me vete dhe gjithashtu tensionet e prodhuara nga detyrimi për të jetuar në një hapësirë ​​të vogël me kaq shumë njerëz dhe me aq presion.

Një ditar personal është i shkëlqyeshëm sepse vetë-shkrimi zbulon aspekte të personalitetit dhe vështrimit tonë në të gjithë botën dhe kështu, rindërtimi që mund të bëjmë nga ato ditë të kaluara nga këta njerëz në robëri na lejon të shohim një botë të jashtëzakonshme. Rreshti i fundit u shkrua më 1 gusht 1944, pak më shumë se dy vjet pas hyrjes në dhomat e fshehura.

Më 4 gusht, policia dhe SS hynë dhe të gjithë u arrestuan. për ditë më vonë për t'u transferuar në një kamp tranzit ku kishte tashmë më shumë se njëqind mijë hebrenj. Ata që i ndihmuan ata nuk patën fat më të mirë, por ishin në gjendje të ktheheshin në shtëpi, të mblidhnin letrat, fotografitë familjare dhe ditarin që kishin mbetur në shtëpi. Ata shpëtuan gjithçka me shpresën për ta kthyer pas përfundimit të luftës.

Nuk dihet me siguri se si rrjedh informacioni se ata të gjithë ishin fshehur në shtëpinë në kanal. Në shtator të atij viti grupi u dëbua në AushvicNë atë kohë Ana ishte tashmë 15 vjeç. Moti më vonë ata u zhvendosën në Bergen-Belsen, ku nëna e saj vdiq nga uria, edhe pse rastet e tifos, tifos dhe dëmtuesve të tjerë ishin të zakonshme, kështu që supozohet se motrat vdiqën nga disa prej këtyre sëmundjeve.

Duke qenë atje së pari motra e saj, Margot, vdiq dhe ditë më vonë Ana. Vetëm disa javë më vonë kampi u çlirua nga anglezët.

Ditari dhe muzeu

E vërteta është se babai i Anës, Otto Frank, nuk kishte asnjë të vdekuroy në fund të luftës ish-punonjësit e tij i dhanë atë që kishin mbledhur nga shtëpiate Leximi i mendimeve intime të një vajze të vrarë duhet të ketë qenë tronditëse.

E para botimi i shënimeve ishte në 1946 dhe ato u botuan në Gjermani dhe Francë në 1950. Prej atëherë ajo u bë shumë e popullarizuar, u bë një Luaj dhe në 1959 film.

Shtëpia muze është e vendosur në kanalin Prinsengracht, në qendër të Amsterdamit. Isshtë një Shtëpi e shekullit të XNUMX-të dhe dyert e tij u hapën si muze në 1960. Ekziston një ekspozitë e përhershme mbi jetën dhe periudhën historike të Anne Frank dhe sot është një nga tre muzetë më të vizituar në Hollandë.

Shtëpia kishte disa kate dhe midis tyre gjendeshin dhomat e fshehura ku strehoheshin nga nazistët dhe që ata i thirrën achterhuis ose aneksi sekret. Nuk ishte e dukshme nga jashtë dhe ishte me madhësi afërsisht 46 metra katrorë.

Gjatë vizitës do të shihni këtë aneks të vogël, dhomën që Ana ndau me fëmijën e familjes tjetër, dhomën e përbashkët dhe shfaqja e sendeve personale, fotografi dhe tjeter

Megjithëse muzeu u hap në 1960 për shkak të numrit të vizitorëve ai mbeti i mbyllur dhe në rinovim midis 1970 dhe 199. Në vitin 2001 vetë Mbretëresha Beatrix e rihapi atë me më shumë hapësirë, një bibliotekë dhe një kafene. Të gjitha të rindërtuara se si dukej në vitin 1940.

Informacione praktike:

  • vendndodhja: Prinsengracht 263-267. Hyrja është në cep të Westmarkt, 20 vjeç.
  • si të shkoni atje: vetëm 20 minuta më këmbë nga Stacioni Qendror i Amsterdamit, por ju mund të arrini atje me tramvaj 13 ose 17 duke zbritur në stacionin Westmarkt.
  • orë: e hapur nga 1 Prilli deri më 1 Nëntor çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 10 pasdite dhe nga 1 Nëntori deri në 1 Prill çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 7 të pasdites dhe të Shtunave deri në ora 9:XNUMX
  • çmimi: 10 euro për të rritur dhe fëmijë nga 10 në 17 paguajnë 5 euro. Rezervimi paguhet 50 cent euro.
  • ka guida audio dhe turne të drejtuara. Ju mund të regjistroheni për shfaqjet hyrëse që zgjasin vetëm gjysmë ore dhe t'ju japin një vështrim të shkurtër të jetës së Anës në kontekstin e Luftës së Dytë Botërore. Isshtë në anglisht dhe përfshihet në vizitën e muzeut.
  • Ju mund të blini bileta në internet duke zgjedhur datën dhe kohën paraprakisht deri në dy muaj më parë. Mundohuni t'i blini ato paraprakisht sepse ka shumë kërkesa, veçanërisht nëse planifikoni të shkoni në një fundjavë ose pushime. Mund të blini deri në 14 bileta në të njëjtën kohë.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*