Si festohen Krishtlindjet në Meksikë

Krishtlindjet në Meksikë

Dhjetori është një muaj shumë i vrullshëm për botën e krishterë. Vrullshëm dhe i veçantë pasi përgatitjet janë të përziera me ndjenja. Ku do ta kaloni natën e ndërrimit të viteve? Çfarë planifikoni të gatuani për Krishtlindje? Të gjithë po mendojmë të njëjtën gjë.

Por spanjollët e çuan fenë katolike përtej gadishullit dhe sot kontinenti amerikan më së shumti pohon këtë besim. Pemët e Krishtlindjeve dhe dekorime të tjera shfaqen kudo, me variacione aty-këtu, në varësi të vendit. Por Si festohen Krishtlindjet në Meksikë?

Krishtlindjet në Meksikë

Krishtlindjet në Meksikë

natyrisht, Krishtlindjet erdhën në Meksikë me spanjollët në shekullin e XNUMX-të dhe kishte një sinkretizmi fetar e mrekullueshme, pasi krishterimi ishte i kombinuar me praktikat parahispanike të rajonit.

Rezultati i parë është se këtu njeriu ka ndjesinë se festat e Krishtlindjeve zgjasin pak më shumë se në Spanjë dhe janë më intensive dhe e dyta është karakteri i festave. Festimet fillojnë tani, në ditët e para të dhjetorit, dhe mes njërës dhe tjetrës ato zgjasin deri në fund të janarit, duke shpërthyer me ngjarje në qytete dhe qyteza.

Pikat më të rëndësishme të Krishtlindjeve në Meksikë janë këngë, prag të Krishtlindjeve, lindje, posada, çfarë të hamë dhe çfarë të pimë. Le të shkojmë në pjesë, atëherë. Lindjet dhe rëndësia e tyre në Krishtlindje në Meksikë vijnë nga pushtuesit, por...

Krishtlindjet në Meksikë

Nëse e ngremë pemën e Krishtlindjes me grazhdin më 8 dhjetor, ditën e Zojës dhe e heqim atë më 6 janar, Në Meksikë grazhdi është ngritur në datën 16 y Pema e vogël, dekorimet dhe grazhdi me Foshnjën Jezus hiqen vetëm më 2 shkurt kur përfundon sezoni i Krishtlindjeve.. Dhe një detaj i vogël por i rëndësishëm, Figura e Foshnjës Jezus vendoset në grazhd vetëm më 24 dhjetor gjatë natës që është kur supozohet se ndodh lindja e mrekullueshme e Jezusit.

Një tjetër zakon i Krishtlindjeve që kaloi Atlantikun ishte Masat e Strenës, që u bënë Bujtina aktuale. Të Bujtina Ato janë gjëja më e rëndësishme se si festohen Krishtlindjet në Meksikë dhe janë procesionet që kalojnë nëpër rrugët e qyteteve. Kreu i kortezhit është i zënë nga një fëmijë me figura prej porcelani që përfaqësojnë Shën Jozefin dhe Virgjëreshën Mari. Pas fëmijës ecin miqtë, familja dhe fqinjët dhe të gjithë ata që duan të marrin pjesë.

Krishtlindjet në Meksikë

Ndërsa shkojnë në një procesion ata këndojnë këngët e Krishtlindjeve dhe mbajnë qirinj të ndezur në duar.. Procesioni përfundon në shtëpinë e njërit prej personave që janë pjesë e procesionit, diçka që zgjidhet para fillimit të ecjes dhe ndryshon të nesërmen. Pra, procesioni me siguri do të ndryshojë rrugën e tij çdo natë dhe për këtë arsye do të udhëtojë nëpër një pjesë të madhe të qytetit.

Sa kohë zgjasin Posadas? Ata fillojnë nëntë ditë para natës së Krishtlindjes, Domethënë, ato fillojnë së shpejti, më 16 dhjetor. Ato zhvillohen çdo natë dhe zgjasin deri në datën 24. Por, 12 dhjetori është Dita e Virgjëreshës së Guadalupes, shenjtores mbrojtëse e Meksikës dhe figurave fetare më të njohura këtu.

Në disa vende kështu janë të bashkuara të dyja festimet, për shembull, është rasti i Veracruz-it ku Posadat kanë një version për fëmijë për ato data ku vendosen altarët dhe zbukurohen me figura të Virgjëreshës dhe Shën Jozefit, këndohen këngët e Krishtlindjeve. dhe para për bonuse.

Meksikë

Duke folur për bonuset. E lexoj fjalën dhe imagjinoj bonusin tim të dhjetorit, pagën vjetore plotësuese që do të më paguajë punëdhënësi dhe do të jem shumë i lumtur ta marr. E njëjta gjë ndodh në Meksikë, për fat, por ne flasim për të Masat e bonusit të Krishtlindjeve. Cilat janë ato? Ishin misionarët agustinianë në pushtimin spanjoll ata që kryen procesin e ungjillizimit duke festuar "masat bonus", në fund të fundit origjina e Posadas.

Masat e Aguinaldos Ato përbëheshin nga lexime të pasazheve biblike në ajër të hapur, së bashku me paraqitjet që kishin të bënin me lindjen e Jezusit. Diçka si pastorelat aktuale. Mendoni për atë kohë, kur gjuhët nuk ndaheshin dhe ungjillizimi mbështetej shumë në pamjen. Priftërinjtë u dhanë të pranishmëve dhurata, kështu ata u bënë “bonuset”. Me kalimin e kohës, këto dhurata u bënë ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat që u dhurohen fëmijëve sot.

Me pavarësinë e vendit, zakonet e Masave të Aguinaldo pushuan së kremtuari pothuajse plotësisht. Vetëm më besnikët vazhduan, ata arritën t'i shpëtonin duke bërë dyert brenda shtëpive të tyre, duke i dhënë shkas haneve aktuale. Zakoni i shpërthimit të piñatas gjatë posadas daton në shekullin e XNUMX-të.

Krishtlindjet në Meksikë

Thamë më lart se megjithëse ka shumë zakone të Krishtlindjeve që ndahen në shumë vende të botës, ka tradita me më shumë rrënjë në një vend sesa në një vend tjetër dhe kjo perceptohet në Meksikë, ku disa zakone janë theksuar shumë dhe janë bërë. simbol identiteti. P.sh. piñatas aq tipike për Meksikën: Thuhet se janë futur nga fretërit dhe se fillimisht kanë qenë shtatë yje (për shtatë mëkatet kapitale), kështu me thyerjen e tij mposhtej mëkati dhe ëmbëlsirat brenda ishin shpërblim për besimin dhe virtytin. Ato mund të bëhen prej kartoni ose balte.

Ne flasim për Lindjet, Posadat dhe Masat e Aguinaldos. Të Karolina e Krishtlindjeve janë gjithashtu të rëndësishme, me këngë tradicionale, melodi të gëzuara, të cilat dëgjohen në çdo mbledhje komunitare, në posada, padyshim, por edhe në festimet që bëhen brenda kishave.

Atole dhe tamales

La Naten e mire Është preludi i ditës së Krishtlindjes. Ka festivale të rëndësishme, shkëmbime dhuratash dhe mesnatë. Atmosfera festive që krijohet është e mrekullueshme dhe zgjat edhe një ditë, atë të vetë Krishtlindjeve. Gjithçka ujitet nga pije tradicionale, grusht i nxehtë, atole, e cila është një pije e trashë me bazë misri dhe ushqim ku nuk mungojnë tamales, romerito, cod dhe vizcaina (merluc në salcë domate pikante).

Zakonet meksikane të Krishtlindjeve

Pas 25 dhjetorit, festat nuk pushojnë dhe megjithëse Viti i Ri është në mes, festa vazhdon me Dita e Mbretërve 6 janar. Unë e festoja këtë ditë kur isha fëmijë, ideja për të marrë edhe më shumë dhurata i kënaq gjithmonë të vegjlit, por e vërteta është se kur të rritem dita kalon pa u vënë re dhe di vetëm se duhet të heq. pemën dhe hiqni të gjitha dekorimet.

Dita e Tre Mbretërve në Meksikë

Ky nuk është rasti i Meksikës. Më 6 janar, familjet meksikane mblidhen për të ngrënë Rosca de Reyes, një bukë e ëmbël me një figurë të vogël të fshehur brenda. Kush e gjen duhet të ketë një festë apo takim në 2 shkurt, ditën e qirinjve. Mund të ketë gjithashtu parada dhe fëmijët t'u shkruajnë letra mbretërve.

Dhe padyshim, së fundi, nuk mungojnë meksikanët që përfitojnë nga këto data për të bërë turizmin e brendshëm, për shembull në Acolman, vetëm 40 kilometra nga Mexico City, Chignahuapan, në Puebla, 190 km larg,  Tlapujahua, Michoacán, 170 km larg,  Tepotzotlan, selia e Pastorela më të famshme në vend, 40 km në veri të Mexico City, ose Oaxaca, më larg, 480 km.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*