Si janë taksat në Portugali

Pagesat e Portugalisë

Të udhëtosh për në Portugali me makinë është shumë e zakonshme nëse vijmë nga Spanja, kështu që ju duhet të dini opsionet që kemi me rrugë. Edhe pse është e mundur të gjesh rrugë pa pagesë, ato në të vërtetë janë rrugë që zgjasin shumë më shumë. Një zgjedhje e shkëlqyeshme kur vizitoni Portugalinë dhe lëvizni nga një vend në tjetrin është të përdorni taksat. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim se si funksionojnë tarifat në Portugali.

Këto taksat gjenden përgjatë autostradës dhe shumë herë ato nuk funksionojnë si në komunitetin tonë, kështu që është më mirë të kemi një ide se çfarë duhet të bëjmë. Vetëm atëherë mund të planifikojmë paraprakisht një udhëtim me makinë në Portugali për të parë qytetet kryesore dhe pikat e interesit.

Si të paguani taksën në Portugali

Deri në vitin 2010 kemi gjetur të njëjtën ide si këtu ku kishte kabina për të paguar taksën personalisht. Por që nga ajo kohë ata janë eliminuar dhe paguhet në një mënyrë tjetër. Ka shumë njerëz që janë të hutuar kur shohin se nuk ka stendapasi që ata nuk e dinë se si duhet të paguajnë. Sidoqoftë, procesi është shumë i thjeshtë. Ka disa mënyra për të paguar autostradën në Portugalinë.

Paguani me pajisje elektronike për pagesë

Pagesat e Portugalisë

Një nga mënyrat për të paguar keni është të përdorni një pajisje elektronike me pagesë. Kjo lloj pajisje mund të blihet në vendin tonë dhe ato shërbejnë për autostradën tonë, duke qenë vërtet e dobishme. Isshtë një ide shumë komode sepse me to mund të marrim edhe zbritje në itinerare të rregullt dhe mund t'i përdorim nga Spanja. Nëse kemi mbledhje elektronike të tarifave të blera në vende si Banco Santander, Banco Popular, Liberbank, Caja Rural ose Abanca, ndër të tjera, ne mund ta përdorim atë pa ndonjë problem. Në disa zona do të dëgjojmë bipin që lëshon kur pajisja kalon, por duhet të merret parasysh që në zona të tjera nuk bip bip. Kjo nuk do të thotë se nuk ndodh, pasi gjithsesi është e ngarkuar. Kjo është një nga alternativat më të rehatshme që mund të gjejmë, veçanërisht nëse shkojmë shpesh në Portugali ose përdorim autostradën vazhdimisht.

Kartë virtuale e parapaguar

Një mënyrë tjetër për të paguar taksën në Portugali është lidhja e targës së makinës me një kartë. Kjo është bërë virtualisht, në mënyrë që karta të lidhet me regjistrimin dhe pagesa të tarifohet. Mund të bëhet në të ashtuquajturën EASYToll, korsitë në të cilat shtojmë kartën në të njëjtën kohë kur një aparat fotografik lexon targën dhe i lidh ato. Kjo do të vazhdojë të tarifojë pagesa gjatë rrugës. E keqja është se ne e kemi këtë shërbim vetëm në disa nga autostradat e tij si A22, A24, A25 dhe A28.

Tjetër mënyra për të paguar është me TollService. Ky shërbim na lejon të paguajmë për tre ditë ose për udhëtime specifike. Ka një kufi prej tre pajtimeve në vit dhe vetëm në ato që kanë mbledhje elektronike të taksave. Ky është një opsion i mirë nëse do të bëjmë një udhëtim të shkurtër ose nëse do të shkojmë, për shembull, në aeroportet e Portos ose Lisbonës. Ka një kohë shumë të kufizuar, por është një mundësi e shkëlqyeshme për largimet e fundjavës dhe udhëtimet vajtje-ardhje, në mënyrë që të mos merrni pagesa më të larta.

Tjetri opsioni që duket më i rehatshëm është të përdorni Kartën e Pagesës, duke e lidhur regjistrimin tonë me një parapagim që ne e bëjmë paraprakisht në internet. Ka shuma deri në 40 euro dhe kohëzgjatja e saj është një vit, kështu që është shumë më fitimprurëse sesa opsionet e tjera. Kjo do të na japë më shumë liri, megjithëse është një mundësi e mirë nëse planifikojmë të bëjmë udhëtime të gjata ose më shumë se tre ditë.

Çfarë ndodh nëse taksat nuk paguhen

Pagesat në Portugali

Pagesa e taksave në Portugali është po aq e detyrueshme sa në Spanjë dhe Mosarritja e kësaj sjell një vepër tatimore që ka gjoba të larta. Ka shumë njerëz që mendojnë se për shkak se nuk ka stenda, ju thjesht mund të kaloni nëpër, duke shmangur pagesën. Problemi është se ka kamera dhe gjithçka regjistrohet, kështu që nëse na ndalojnë, ato mund të na bëjnë të paguajmë deri në dhjetëfishin e asaj që duhet të paguajmë. Ata janë gjithashtu të autorizuar të mobilizojnë automjetin tuaj derisa të paguhet shuma e borxhit. Sigurisht që nuk ia vlen të rrezikohet, veçanërisht kur mund të bëjmë pagesa të lehta përmes internetit.

Si ta di se çfarë do të paguaj

Pagesat në Portugali

Ne mund të kemi një udhëtim të planifikuar dhe nuk kemi ide se çfarë mund të na kushtojë ai taksë. Shtë e rëndësishme, nëse duam të planifikojmë gjithçka dhe të dimë se çfarë shpenzojmë, kjo Le të llogarisim gjithashtu se çfarë shpenzojmë me makinën dhe taksën. Kjo është arsyeja pse ju mund të gjeni mjete në Internet për të gjetur koston e saktë të rrugëve specifike dhe autostradave që mund të marrim, pasi ndonjëherë kemi alternativa të ndryshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*