Skocia dhe qytetet e saj

escocia

Dikush mendon Skoci dhe menjëherë ai imagjinon burra me funde, gajde dhe peisazhe malore. Unë besoj se imazhi që ne të gjithë ndajmë në Skoci është ai i Malësisë së saj të bukur dhe gati magjike. Malësia Skoceze përbën një nga rajonet historike të këtij vendi të vogël brenda Anglisë, por nuk është e vetmja gjë që mund të dimë këtu.

Ndërsa ne nuk mund ta dëbojmë imazhin klasik të Skoci, lloji Robert Wallace në Corazón Valiente, ne mund ta përdorim atë si një "goditje" për të shkuar dhe zbuluar këtë komb të mrekullueshëm, të pasur me histori, kulturë, gastronomi dhe peisazhe. Dhe çfarë peisazhesh! Dhe çfarë historie! Për shembull, në Skoci, në Malësinë, kultura ka një ngulitje të qartë dhe të fortë keltike. Në fakt, në këtë pjesë të vendit Galishtja flitet akoma më shumë se anglishtja, por sot kartolina skoceze ka peizazhe, kulturë dhe shumë qytete.

Kjo është e drejtë, në Skoci peizazhi është i larmishëm, edhe kur dikush mendon më shumë se gjithçka për malet gri dhe liqenet e pasqyruara, të famshmet liqenet me ishujt e saj, plazhet dhe pse jo, monstra. Fshatra piktoresk, monumente, kështjella të vjetra, fusha të vjetra beteje, zanate lokale, qytete të vogla dhe mesjetare dhe një sërë aktivitetesh në natyrë - këto janë mrekullitë që toka skoceze ka rezervuar për ne.

Në raste të tjera ne do të adresojmë në mënyrë specifike çdo atraksion turistik, por sot unë do të doja të flisja për Qytete skoceze. Secili ka historinë e tij, hijeshinë e tij, rrugët e tij dhe ofertat turistike. Mund të zgjidhni atë ose ato që ju pëlqejnë më shumë për të ndërtuar një Turne për ndonjë gjë në Skoci gjatë udhëtimit tuaj të ardhshëm.

Qytetet Skoceze

Përtej Edinburgut, kryeqyteti skocez, mbani mend ndonjë qytet tjetër? E vërteta është se kryeqyteti është më i popullarizuari dhe ai që çdo turist viziton nëse kanë pak kohë për të vizituar Britaninë e Madhe. Por me pak ditë më shumë ka qytete të mrekullueshme për të zgjeruar njohuritë tona për Skocinë, kulturën dhe historinë e saj. Aberdeen, një qytet midis historikut dhe modernes që e bën atë të dallohet. Ka shumë muze, disa lidhen me historinë e tij të madhe detare, por gjithashtu ka parqe dhe kopshte të bukura dhe plazhe me pamje të bukur nga deti. Për të ngrënë peshk dhe prodhime deti është destinacioni më i mirë.

aberdeen

Një nga qytetet më historike të Skocisë, dhe dikur edhe kryeqyteti i saj, është Stirling. Në qendër është Kalaja e Stirlingut, shtëpia e Marisë, Mbretëreshës së Skocezëve, me sallat e saj, apartamentet mbretërore, Salla e Madhe dhe kapela. Ajo gjithashtu ofron pamje të mrekullueshme të qytetit. Në periferi është Monumenti Kombëtar Wallace, një sit që dominon peisazhin dhe që, natyrisht, pasqyron legjendën që me disa pyetje Mel Gibson u fut në kinema shumë kohë më parë. Nuk është Loch Lomond dhe Trossachs, vetëm gjysmë ore larg, për të qëndruar jashtë, dhe nëse qëndroni natën Stirling ka një mori bare dhe restorante.

monument-për-Robert-Wallace

Glasgo është qyteti më i madh në vend. Unë ju rekomandoj të hipni në autobusin turistik që përqendron vendet më turistike në qytet. Mos harroni Anije e gjatë, me historinë e lundrimit të qytetit, Muzeu Riverside i Transportit dhe Udhëtimit, një ndërtesë spektakolare me më shumë se tre mijë objekte të ekspozuara midis biçikletave, tramvajeve dhe të tjerëve. Ai shton parqe, kopshte dhe galeri arti dhe një qendër me bare, restorante dhe shumë dyqane.

glasgow

Inverness Shtë kryeqyteti i Malësisë Skoceze. Ajo qëndron në brigjet e lumit Ness dhe është mjaft kompakte, kështu që është e lehtë të kalosh në këmbë. Ju keni Kopshte Botanike të bukura, një Muze dhe Galeri Arti, një treg simpatik pleshtash që është i shkëlqyeshëm për blerje suveniresh, Kalaja e Inverness dhe Katedralja e Shën Andrew janë ndër më të mirat. Më në fund është Perth, një qytet shumë i ri që kur ka qenë i tillë që nga viti 2007, edhe pse dikur ishte kryeqyteti i Skocisë për gati pesë shekuj.

Inverness

 

i dyti

Perth Ka shumë thesare kulturore dhe arkitektonike, rrugë me kalldrëm të stilit gjeorgjian në disa sektorë, kopshte, parqe shumë të mëdha publike dhe një rrugë për këmbësorë, Rruga e Lartë, e mbushur me kafene dhe bare për t'u çlodhur dhe shoqëruar. Dhe së fundmi nuk mund të ndalojmë së foluri Edinburg, kapitali aktual. Këtu duhet të vizitoni Kalanë e Edinburgut me Gurin e Fatit (ku u kurorëzuan të gjithë mbretërit Skocezë), të ngjiteni në Castle Rock për të soditur qytetin nga një lartësi e mirë, të hipni në autobus, të vizitoni Parlamentin Skocez, Muzeun Kombëtar të Skocisë dhe pse jo, kopshti zoologjik.

Edinburg

Skoci Isshtë i famshëm për uiskin e tij, kështu që ju mund të regjistroheni në Përvoja e Uiski Skocez për të mësuar rreth distilimit të kësaj pije, dhe provoni një gotë! ose vizitoni tregjet në të gjithë qytetin. Siç mund ta shihni, kjo pjesë e Britanisë së Madhe është me të vërtetë e bukur. Unë nuk ju rekomandoj shumë që të ndërmerrni aventurën e njohjes së saj në dimër, pasi është ftohtë dhe kjo gjë e ndërlikon shumë, për shembull, turne në këmbë nëpër qytete ose duke shkuar për të vizituar rrënojat e kështjellave ose liqeneve të largëta, por jashtë kësaj të ashpër sezoni Skocia ju pret me krahëhapur.

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*