Skocia dhe veshjet e saj të veçanta

Kilts

Nëse keni shikuar ndonjëherë veshjet e secilit vend, do të kuptoni se secili vend dhe secila kulturë ka një mënyrë të ndryshme të identifikimit të vetvetes. Ndërsa është e vërtetë që ka vende që kanë një mënyrë të ngjashme të veshjes dhe të qenit në modë, të tjerët kanë një koncept disi të ndryshëm. Në këtë kuptim, rrobat e disa vendeve mund t'ju befasojnë nëse nuk jeni mësuar t'i shihni ato rregullisht. Si për shembull, veshjet e veçanta që mund t'i gjejmë në Skoci.

Skocia është një vend i bukur, i pabesueshëm, plot histori dhe me veshje që nuk do t’ju ​​lënë indiferentë. Një nga aspektet që identifikojnë më shumë këtë vend dhe që tërheqin më shumë vëmendjen për ndonjë tjetër, është mënyra se si vishen shumë prej banorëve të saj meshkuj. Ata kanë një mënyrë tradicionale të veshjes duke përdorur një skaj tradicional skocez, një copë veshje që ata e veshin me krenari pasi është simboli më përfaqësues i kulturës së tyre.

Origjina e furrës

Njeri me kilt

Pantallona të gjera skoceze është e njohur në të gjithë botën dhe modeli i saj është i veçantë dhe përdoret në shumë mode sepse është me të vërtetë e bukur. Ngjyrat që kombinohen midis të kuqes, të zezës, të bardhës ose të kaftës janë shumë të mira (por ato mund të kombinohen me ngjyra të tjera). Kilti njihet gjithashtu tradicionalisht si Kilt.

Origjina e kësaj skaji thuhet të vijë nga malësia ose Malësia e Skocisë. Klima në këtë vend është shumë e ndryshueshme dhe zakonisht ka mjaft shi të rrëmbyeshëm, dhe përdorimi i skajit tek burrat në këtë vend shërbeu në mënyrë që kur të binte shi pjesa e poshtme e pantallonave të mos lagej. Ishte një mënyrë praktike për të shmangur nevojën për të larë rrobat pa pushim për shkak të njollave. Ne nuk e dimë kush e shpiku atë, por ajo u bë shumë e popullarizuar në mesin e burrave që panë përdorimin e tij shumë të normalizuar.

Edhe, u bë edhe më popullor dhe më i famshëm falë fitoreve të shumta të ushtrisë skoceze në malësi dhe duke parë këtë copë veshje tek burrat, pak nga pak filloi të fitonte famë të madhe.

Çfarë është kilt saktësisht

Partia në Skoci

Vogël ose mungesa e Kilt filloi si një copë pëlhure e gjatë rreth pesë metra e gjatë që ishte e lidhur rreth trupit të njeriut me një rrip dhe materiali i tepërt ishte mbledhur për se nuk ishte një shqetësim gjatë ecjes ose ecjes dhe u vendos në shpatull. Kështu që kjo copë pëlhure e vendosur në shpatull nuk binte në tokë, ajo ishte fiksuar me një kapëse.

Ndërsa vitet kalonin, pjesa e karficës së zbritur pushoi së përdoruri pasi anuloi pak aftësinë e lëvizjes së burrave që e përdorën atë dhe ata e kuptuan që ishte më praktike. keni fundin vetëm pa pasur nevojë të kaloni një copë pëlhure mbi supe.

Ky kilt ose kils në përgjithësi bëhej me pëlhurë leshi dhe me dizajne shumë të veçanta me ngjyra që alternoheshin në formën e një rrjeti, domethënë ato kishin gjithmonë të njëjtin model. Ky model i rrjetës së furrës njihet si tartan.

Çfarë është tartani

Burra me kilts në Skoci

Tartani shërben për të identifikuar pronarin e skajit. Sa më shumë ngjyra dhe cilësi të kenë kilts do t'u tregojë të tjerëve se pronari që e zotëron dhe e përdor atë ka një pozitë më të lartë shoqërore. Kjo është pak si rrobat me të cilat jeni mësuar dhe markat e veshjeve, kur një person ka rroba shumë të shtrenjta ose me një markë të veçantë që dihet të jetë e shtrenjtë dhe me cilësi të mirë, kjo tregon se si personi ka një pozicion më të lartë shoqëror pasi nuk e ka problem që të shpenzojë më shumë para për një copë veshje. Edhe pse sigurisht, ky nuk është rasti pasi që nga pak njerëzit fillojnë të kuptojnë se pozicioni shoqëror nuk ka të bëjë gjithmonë me rrobat që vishen.

Për më tepër, kombinimi i ngjyrave të tiganit ose tiganit mund të ndryshojë në varësi të aktivitetit të kryer nga burri që e mbante atë. Për shembull, furrat me ngjyra të errëta shërbyen si maskim për gjueti ose për kohë lufte. Tartani përdorej gjithashtu nga klanet antike ose nga familje nga zona të ndryshme të jesh në gjendje të njohësh anëtarët e komunitetit tënd dhe të diferencohesh nga të tjerët. Le të themi se çdo familje ose klan i komunitetit mund të ketë një tartan tjetër.

A nuk keni veshur asgjë nën fustanin tuaj?

E mbytur tek djemtë

Ndoshta keni dëgjuar ndonjëherë që burrat skocezë kur veshin tavë nuk mbajnë asgjë nën rrobat e tyre. Në një farë mënyre mund të jetë plotësisht e vërtetë pasi ekziston një traditë që thotë se Skocezët e vërtetë nuk duhet të veshin asgjë nën fustanin e tyre ... domethënë, ata nuk do të veshin të brendshme ose asgjë që i ngjan.

Megjithëse sigurisht, unë supozoj se për të ditur nëse është kështu sot, do të jetë e nevojshme të pyesni një skocez që ka faj nëse ka veshur të brendshme apo jo.

Rroba të tjera të veçanta nga Skocia

Përveç Kilt, ka edhe veshje të tjera të veçanta dhe tradicionale në Skoci që ia vlen të përmenden. Njëra prej tyre është çanta prej lëkure e varur në bel të njerëzve (zakonisht burrave) dhe e thirrur sporran. Ata gjithashtu zakonisht mbajnë një kapak dhe kur është ftohtë një shall në të njëjtin tartan që ata përdorin në furrë për t'u përputhur. Në këtë mënyrë është një mënyrë për të nderuar paraardhësit e tyre pasi që është përdorur fillimisht dhe kjo është arsyeja pse ata vazhdojnë ta përdorin të njëjtën gjë.

Trueshtë e vërtetë që nuk është shumë e zakonshme të gjesh njerëz që vishen në këtë mënyrë në rrugë, por skocezët dhe pasardhësit e tyre e bëjnë atë rregullisht kur ata festojnë një ngjarje mes tyre. Ngjarje të rëndësishme për ta mund të jenë një festë kombëtare, dasma e një personi të dashur, një ngjarje sportive ... etj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   monserrat izamal ramirez vargas dijo

  Ky baba për shumë njerëz që nuk e dinin dhe bënin qejf shërben për të mësuar

 2.   daisyta dilan rivera dijo

  Më pëlqente dhe ishte interesante për detyrat e shtëpisë së djalit tim.Përveç kësaj, ne të gjithë jemi të njëjtë, çfarëdo që të thonë qeniet njerëzore në fund. 😉

 3.   Pedro Delgado dijo

  Unë jam kilian nga kryeqyteti i Santiago; më pëlqejnë shumë burrat të veshur me fundet e tyre skoceze / ata duken burrëror; unë vesh shtëpitë e mia në furra; flirtim në rrugë dhe punë; është e gjerë; e rehatshme; e ftohtë; ju merrni ventilim në këmbët tuaja; dhe në të tjerët zonat e anatomisë mashkullore. Rroftë Skocia, rroftë Kili!

 4.   Stchn Magarcia dijo

  Zonjë, ju jeni intolerant, është çështje kulture dhe jo sepse një skocez mban një skaj LGBTI.