Tregjet lundruese në Bangkok

Vizioni romantik i një qyteti me kanale na çon gjithmonë, pothuajse automatikisht, të mendojmë për vende si Venecia ose Amsterdami. Megjithatë, qyteti i Bangkok dhe e saj tregje lundruese, të cilat i shtojnë fotografisë romantike të kanaleve një dozë të mirë të ekzotizmit oriental.

Nga shumë tregje lundrues që mund të gjesh Thailandia, ata në Bangkok janë padyshim më të famshmit. Dhe nuk është vetëm një atraksion tjetër turistik, në të vërtetë ato janë qendra tregtare të gjalla dhe aktive, të ndjekura nga banorët e shtëpive që ngrihen pranë kanaleve, gjë që i lejon udhëtarit të marrë pulsin e jetës së përditshme të Tailandezit.

Tregjet lundruese përbëhen nga një mori varkash të vogla prej druri të ngarkuara me fruta, lule dhe produkte të tjera. Ata drejtohen nga gra të veshura me blu. Në Bangkok dhe rrethinat e tij mund të vizitoni disa prej tyre, këtu janë më të famshmet:

  • Bang khu wiang, E hënë deri të premten nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 17 pasdite. Arrihet pas një udhëtimi gjysmë ore me anije, duke u nisur nga Chang Pier, pranë Pallatit Mbretëror. Nuk është as më i madhi dhe as më i famshmi, por ndoshta më tradicionali.
  • Damnoen saduak, Oubtedshtë padyshim tregu më i famshëm lundrues në Tajlandë. Shtë larg qytetit, rreth 100 kilometra, por të gjitha agjencitë organizojnë ekskursione, të cilat gjithashtu mund të rezervohen nga hoteli. Isshtë shumë e orientuar për të pritur turistë dhe për këtë arsye ka humbur vërtetësinë e saj, por është një vizitë plot ngjyra.
  • Saphan lek. Në Chinatown të ​​qytetit. Arrihet me anije nga skelë Rachawong dhe në të, midis shumë gjërave të tjera, mund të gjeni të gjitha llojet e produkteve të mjekësisë tradicionale kineze.
  • Taling chan. Isshtë alternativa perfekte për Damnoen Saduak: është më afër qendrës së qytetit dhe jo aq e mbushur me turistë. Ata ecin nëpër kanalet e saj tezga ushqimore lundruese, ku mund të shijoni kuzhinën Thai në ambientin më të përshtatshëm.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*