Ujëvarat e Amerikës së Jugut: Ujvarat mbresëlënëse

Amerika e Jugut bie

Amerika e Jugut është shtëpia e peisazheve të bukura natyrore të shpërndara në brigje, male dhe xhungla. Uji, një thesar kaq i çmuar sot, udhëton në kontinent nëpër lumenj, përrenj, burime, ujëvara dhe ujëvara. Pikërisht sot ne duam të reklamojmë ujëvarat përrallore dhe mbresëlënëse që ka kontinenti i Amerikës Latine.

Vlen të organizohet një udhëtim në këto toka vetëm për të parë me sytë tuaj mrekullitë që na ofron natyra. Cfare ka me shume, në Amerikën e Jugut ata e dinë se sa të mrekullueshme janë rëniet dhe ka hotele që organizojnë udhëtime duke u larguar nga hoteli në mënyrë që të lehtësojnë udhëtimin dhe vizitën tek klientët e tyre.

Tjetra, unë do t'ju tregoj disa nga këto ujëvara që përveç se janë të pabesueshme, janë mbresëlënëse dhe që nëse i shihni të jetojnë, nuk do të jeni indiferentë. Do të jetë një përvojë që do të gdhendet gjatë gjithë jetës në mendjen dhe zemrën tuaj!

Falls Iguazu

Ujëvara Iguazu

Pa dyshim, më imponueset nga të gjithë dhe të konsideruara si më të lartat në botë janë Ujëvarat Iguazú. Këto rënie janë një dhuratë e vërtetë e natyrës midis Brazilit dhe Argjentinës që shumë njerëz kanë pasur fatin ta shohin drejtpërdrejt, pse do të jeni më mirë? Ata ia vlen të shihen!

Në provincën e Misiones, saktësisht në pjesën gaucho dhe në Parkun Kombëtar Iguacu, në Paraná në zonën e Rio de Janeiro. Nëse guxon për të vizituar këto 275 ujëvara 80 metra të larta, Ne ju rekomandojmë që të shkoni gjatë sezonit nga tetori në dhjetor për të qenë në gjendje të bëni udhëtime me anije nën ujëvarat pa probleme me shiun. Do të habiteni aq shumë sa që do të kurseni vetëm që të keni mundësinë të ktheheni të shoqëruar nga të dashurit tuaj dhe që ata të mund të mendojnë për këtë mrekulli të natyrës.

Djajtë e fytit

Gryka e djallit

Ujëvara më mbresëlënëse nga të gjitha është Gryka e Djallit. Përpara kësaj ujëvare të mrekullueshme ka një urë me pamje nga ku turistët zakonisht shfrytëzojnë rastin për të kapur imazhet më mbresëlënëse me kamerat e tyre.

Dhe nuk është çudi, me teknologji të reja dhe telefona celularë dhe kamera që mund të lagen pa u prishur ose dëmtuar, ia vlen të kapni një fotografi kaq të pabesueshme sa më vonë dëshironi ta shndërroni atë në kanavacë dhe ta shijoni në dekorimin e shtëpisë tuaj. Kujt nuk i pëlqen ideja për të kujtuar një udhëtim fantastik me një imazh të pabesueshëm për veten?

Rrëzimet e Kaieteur

Ujëvara e Kaieteur

Le të ndryshojmë zonën gjeografike dhe të shkojmë në Guajana. Një nga atraksionet më turistike të këtij territori është Ujëvara përrallore e Kaieteur, e konsideruar nga shumë si një nga më spektakolaret në botë për 226 metra lartësinë e rënies së lirë. Mund ta imagjinoni sa të gjatë janë? Thjesht duhet t’i krahasoni me Niagara Falls për të ditur që ato janë 5 herë më të larta… t’i shohësh drejtpërdrejt është një spektakël i vërtetë i ujit, erës dhe mrekullive!

Kërcimi i engjëllit

Katarakti i Shenjtit të Engjëllit

Nga Guajana do të zhvendosemi në një territor aty pranë, në Venezuelë, posaçërisht në Parkun Kombëtar Canaima për të njohur eksponentin e tij maksimal natyral: Ujërat e Engjëjve dhe 979 metra të larta, dhe për këtë arsye ujëvara më e lartë në botë. Emri tashmë na jep një vështrim të shkurtër se si duhet të jetë ky lloj ujëvara dhe sa spektakolar do të jetë. Aq mbresëlënëse sa do të duhej një kamerë e madhe dhe shumë distancë për të qenë në gjendje të kapte madhësinë e saj.

Ujëvara blu

Në Ekuador hasëm në Rezervatin Natyror Shishink dhe Ujëvarën e tij Blu. Megjithëse nuk është vërtet imponues në madhësi (25 metra i lartë), prapë vlen të vizitohet për të vëzhguar bukurinë e saj të madhe. Kush thotë se një ujëvarë relativisht e vogël nuk mund të jetë plot shkëlqim? Dhe është që madhështia e natyrës nuk i kupton madhësitë, kjo na jep mundësinë të sodisim bukurinë e saj.

Disa ujëvara në Peru

Ujëvarat e Perusë

Nëse udhëtoni në Peru, duhet të kaloni një ditë shtesë në vizitën tuaj për të parë ujëvarat malore të tilla si Velo de Ángel me 28 metra rënie të lirë, Sirena e Magjepsur dhe 70 metra i lartë ose Ujëvara e San Miguel me 100 metra e lartë. Sidoqoftë, ai që bie më shumë në sy në male është Ujëvara e Parijaro me 250 metra të lartë, e vendosur në Parkun Kombëtar Otishi.

Në zonën e xhunglës ne gjejmë ujëvara të tilla si ujërat e qeshura dhe kristalore të Ahuashiyacu, Ujëvara Velo de la Novia, ose Ujëvarat e Tirolit. Bregu peruan nuk është shumë mbrapa dhe na tregon madhështinë e tij natyrore me Ujëvarën Pala Cala të lartë 20 metra.

Ata ia vlen të shihen

Dhe nëse vërtet dëshironi të shihni një shfaqje kaq të bukur, gjëja më e mirë që mund të bëni është të kërkoni një pushim të gjatë për të shijuar një rrugë të mirë ujëvare, por natyrisht ... kjo do të nënkuptojë se përveçse keni shumë kohë, ju gjithashtu duhet të keni një fond të mirë ekonomik për të qenë në gjendje të paguani për akomodimin, udhëtimet nga një vend në tjetrin, ushqimin ... dhe nëse Ju udhëtoni nga Spanja, do të duhet të kurseni para të mira sepse udhëtimet ajrore nuk janë zakonisht shumë të lira.

Por sapo të vendosni mendjen dhe të filloni të organizoni udhëtimin tuaj, ju keni akomodimin ose mënyrën për të qëndruar dakord dhe ndieni se pak nga pak dita e udhëtimit tuaj po afron ... pa dyshim që do të filloni të ndjeni nervat të një udhëtimi kaq të rëndësishëm, për të njohur vende aq të pabesueshme sa ujëvarat e këtij lloji.

Gjithashtu, disa këshilla që mund t'ju jap (siç e përmenda në fillim të këtij artikulli) është se nëse doni të shijoni këto mrekulli që natyra ju ofron, bëjeni atë me një udhëtim të organizuar nga një kompani e specializuar në këtë lloj vizite. Një ide tjetër për tu njohur me këto vende është të shoqëroheni me të dashurit tuaj. Të shijosh këto shfaqje natyrore me familjen dhe miqtë më të afërt është një përvojë që padyshim do ta jetosh si të paharrueshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   lucilla dijo

    Faleminderit. Për shkak të informacionit tuaj tërheqës, Peruja nuk mbetet pas, nuk ka shumë ujëvara përrallore dhe të shkëlqyera -
    Peru ju jeni i mrekullueshëm!

  2.   Fernando dijo

    Në Peru, një nga ujëvarat që gëzon një lartësi të madhe është Ujëvara Gocta, me rreth 771 metra të lartë, aktualisht konsiderohet si një nga pesë më të lartat në botë.
    Përveç kësaj, vendndodhja e saj në mes të xhunglës Amazon e bën atë një mrekulli të natyrës që meriton të njihet dhe të kujdeset nga të gjithë ata që e vizitojnë atë.