Ushqimet tipike të Spanjës

Paella

L Ushqimet tipike të Spanjës ata janë të famshëm në të gjithë botën. Më tej do t'ju themi se gastronomia e vendit tonë ka konsideratë ndërkombëtare. Në fakt, siç e dini, shumë kuzhinierë spanjollë gëzojnë një prestigj që nuk ka asgjë për të pasur zili ndaj francezëve. Edhe çfarë Franca ishte djepi i kuzhinës së lartë.

Megjithatë, ushqimi tipik spanjoll i ka rrënjët në Tradicion dhe kjo është kryesisht për shkak të nevojat ushqyese. Paraardhësit tanë kishin nevojë të hanin pjata të përzemërta për të rifituar forcën pas ditëve të vështira të punës në fusha. Si rezultat, u shfaq një gastronomi sa kalorike aq edhe e shijshme, pjatat e së cilës janë shndërruar në simbole autentike që përbëjnë ushqimet tipike të Spanjës. Ne do t'ju tregojmë disa prej tyre.

Omëleta me patate, emblema e ushqimeve tipike të Spanjës

Omeletë

Omëleta me patate

Ndoshta kjo pjatë sa e thjeshtë aq edhe e shijshme është më e njohura ndërkombëtare e gastronomisë sonë. Por origjina e saj është e paqartë. Falë Kronikat e Indisë, ne e dimë se si pushtuesit ashtu edhe vendasit e konsumonin tashmë omëletën me vezë.

Nga ana e saj, patatja është një zhardhok nga Amerika e Jugut që hispanikët e njihnin falë inkasve. Por përmendja e parë e qartë e kësaj pjate është e vitit 1817. Është një dokument drejtuar Cortes de Navarra në të cilin thuhet se fshatarët e konsumojnë atë. Nga ana tjetër, një legjendë thotë se omëleta me patate u shpik nga gjenerali karlist. Zumalacarregui për të kënaqur urinë e trupave të tij, që rrethonin Bilbaon.

Sido që të jetë, kjo lloj tortilla përgatitet në të gjithë Spanjën dhe është e shijshme për vendasit dhe të huajt. Siç sugjeron emri i tij, ai përmban vezë, patate dhe, përveç kësaj, qepë. Po kështu prej tij vijnë edhe variante të tjera, si p.sh Tortilla Paisana, e cila përfshin chorizo, piper të kuq dhe bizele.

Paella

Paella

një pjatë paella

Me siguri kjo pjatë është më e pëlqyera, si ushqim tipik i Spanjës, jashtë vendit. Në fakt, konsiderohet më ndërkombëtare e gastronomisë sonë. Është vendas në zonën Levantine, një tokë ku orizi kultivohet me bollëk. Origjina e kësaj recete është edhe më e vjetër se ajo e omëletës së patates, pasi besohet se lidhet me ardhjen, pikërisht, të orizit në Gadishullin Iberik në shekullin e XNUMX-të me arabët.

Sido që të jetë, njohuritë për paella-n tashmë janë të dokumentuara gjerësisht në shekullin e XNUMX-të, megjithëse atëherë quhej Oriz valenciane. Madje ishte tashmë popullor, sepse edhe në atë kohë u përsërit në rajone të tjera me variante. Është pikërisht një nga pjatat që ka më shumë ripërpunime. Nuk kemi nevojë t'ju përmendim ushqim deti, paella pule ose mishi, për të dhënë vetëm tre shembuj.

Megjithatë, duhet të dini se paella valenciane, e cila është origjinale, nuk përmban asnjë nga këto produkte. Receta e saj është më e thjeshtë dhe me një numër më të madh përbërësish vegjetalë. Gjithsej, është bërë me nëntë baza: oriz, lepur, pulë, bishtaja, domate, vaj ulliri, shafran, kripë dhe ujë. Megjithatë, lejohen edhe të tjera si hudhra, paprika, angjinarja, rozmarina dhe madje edhe kërmijtë.

Zierje me fasule Asturian

Zierje me fasule asturiane

Zierja me fasule asturiane, një nga ushqimet tipike të Spanjës

Kjo pjatë veriore është gjithashtu e njohur në mbarë botën. Siç ju thamë edhe më parë, receta e saj i detyrohet pikërisht nevojat kalorike e asturianëve të lashtë, të mësuar me temperaturat e ulëta dhe punën e vështirë bujqësore.

Edhe pse konsumi i fasuleve ("fabas") në Asturias daton në shekullin e XNUMX-të, fabada lindi, sipas disa studiuesve, në shekullin e XNUMX-të, megjithëse nuk ka asnjë provë dokumentare. Përmendja e parë me shkrim gjendet në gazetën Gijón El Comercio në vitin 1884. Për këtë gastronomë të tjerë mendojnë se gjella ka lindur në fund të shekullit të XNUMX-të.

Në çdo rast, është receta më e fortë që kemi parë deri tani. Sepse nuk përmban vetëm fasule, paprika, hudhër, qepë dhe ujë, por edhe të njohura kompango. Kjo, e cila gatuhet me vetë fasulet, përbëhet nga chorizo, puding i zi, shpatulla derri dhe proshutë me bollëk.

Për kuriozitet do të përmendim se urtësia popullore thotë se ziera e fasules shijon më mirë të nesërmen. Kjo do të thotë që, nëse lihet të pushojë për njëzet e katër orë, gjella do të jetë edhe më e shijshme. Dhe kjo recetë ka arritur gjithashtu famë ndërkombëtare dhe është riprodhuar në pjesën më të madhe të botës. Për shembull, në Meksikë ka të ngjashme idiotët dhe në Brazil feijoada.

Gazpacho, një tjetër simbol i ushqimit tipik spanjoll

një gazpaço

Gazpacho, një tjetër simbol ndër ushqimet tipike të Spanjës

Është një tjetër nga gatimet ndërkombëtare të kuzhinës spanjolle. Në rastin tuaj, ajo vjen nga Andaluzi, ku ndoshta ka mbërritur me muslimanët. Në fakt, dihet se tashmë ishte konsumuar në Al Andalus në shekullin e tetë. Megjithatë, receta nuk ishte e njëjtë si tani. Mbani në mend se një nga përbërësit kryesorë aktualë është domatja. Dhe kjo erdhi nga Amerika pas pushtimit.

Së bashku me të, piper, hudhra, bukë, vaj ulliri, uthull, kripë dhe ujë përbëjnë këtë supë të shijshme të ftohtë. Por asaj i shtohen edhe kastravecat dhe qepët. Nga ana tjetër, kjo pjatë lidhet edhe me veçoritë e veçanta të zonës. Nuk ka të bëjë fare me punën e banorëve të saj, por me nxehtësi intensive që ndodh në Andaluzi gjatë verës. Për ta luftuar atë, u krijua kjo recetë supë e ftohtë dhe freskuese.

Ashtu si pjatat e mëparshme, edhe gazpacho është përhapur në të gjithë botën. Variantet nuk bëhen vetëm në shumë rajone të tjera të Spanjës si Castilla La Mancha, Extremadura dhe madje edhe Aragón, por edhe në vende të tjera. Për shembull, në Meksikë gazpaço morelian, e cila përgatitet me fruta tipike nga zona e Morelia, qytet i shtetit të Michoacan.

Cod al pil pil

Një merluc me salcë pil pil

Cod al pil pil

Për shekuj me radhë, merluci ishte peshku i vetëm i konsumuar në zonat e brendshme të Spanjës. Arsyeja ishte se, në një kohë pa frigoriferë, ruhej shumë mirë në kripë dhe mund të transportohej në zona të largëta të bregdetit.

Megjithatë, kjo recetë është tipike për Kuzhina Baske, nga e cila është përhapur në të gjithë Spanjën dhe gjysmën e botës. Në fakt, ndër ushqimet tipike të Spanjës të bëra me peshk, është receta më e njohur dhe gjithashtu më e njohur e gastronomisë së hollë të Euskadi.

Në rastin e tij dihet origjina. Në vitin 1835, një tregtar i Bilbaos me emrin Simon Gurtubay ai bëri një porosi për njëqind ose njëqind e njëzet merluc të cilësisë së lartë. Megjithatë, ata i dërguan atij jo më pak se një milion copë. Nuk mundi t'i kthente, kështu që ose falimentoi ose mprehu mendjen. Për të nxjerrë produktin, ai shpiku një recetë të thjeshtë dhe të shijshme që do të ishte cod al pil pil. Ishte aq i suksesshëm sa Gurtubay u bë i pasur.

Gjithashtu për kuriozitet do t'ju themi se emri i kësaj pjate është onomatopeik. Pil pil riprodhon flluska që tingëllon kur vaji i ullirit lidhet me xhelatinën e peshkut. Së bashku me këta dy përbërës, receta përfshin hudhra, speca dhe speca djegës.

Po kështu, kjo recetë tradicionale e merlucit u gatua në a tenxhere që përdorej edhe për ta servirur, pikërisht me salcën që gufonte.

Zierje Madridi

Zierje Madridi

Një zierje e Madridit

Mund të mos jetë aq popullor jashtë vendit si të mëparshmet, por nuk ka asnjë turist që largohet nga Madridi pa e provuar dhe, pa dyshim, është me të drejtë ndër ushqimet tipike të Spanjës. Përbërësi kryesor i tij është qiqra, të cilat ndoshta tashmë ishin futur në Gadishullin Iberik nga Kartagjenasit.

Megjithatë, përdorimi i tij për zierje është i mëvonshëm. Përmendet si i pari prej tyre Adafina sefardike, e cila i shoqëronte qiqrat me mish qengji. Por paraardhësi historik i zierjes së Madridit, sipas ekspertëve, mund të jetë tenxhere e kalbur nga La Mancha. Kjo pjatë, e cila tashmë ishte gatuar në mesjetë, përfshinte bishtajore (në këtë rast, fasule të kuqe) dhe mish të ndryshëm.

Nga ana tjetër, ziera e Madridit përbëhet nga qiqra, perime që përgatiten veçmas dhe një shtesë mishi. Midis tyre, chorizo, puding i zi dhe proshutë derri, pjesë pule dhe viçi. Megjithatë, në origjinën e saj, ziera e Madridit ishte një pjatë popullore dhe, rrjedhimisht, më modeste.

Do të ishte në shekullin e XNUMX-të kur pjata filloi të shfaqej në menutë e restoranteve të Madridit. Konkretisht në atë kohë ofrohej nga lokali luksoz Lhardi Nga kryeqyteti. Kështu, shtresat e larta u njohën me këtë pjatë të shijshme që sot është simboli kulinar i Madridit.

Përveç kësaj, duhet t'ju themi se, çuditërisht, ziera e Madridit është një nga gatimet që është thyer në dy apo edhe tre, nëse mishi hahet veçmas. Tashmë në shekullin e XNUMX-të, lëngu i gatimit filloi të nxirret në të ashtuquajturën "përmbysja e abetares" dhe një shkop me të që konsumohet para se të gatuhet vetë.

Torta e Santiagos

Torta e Santiagos

Cakembëlsira e Santiagos

Nuk mund të humbasë i ëmbël në këtë prezantim të ushqimeve tipike nga Spanja që po bëjmë për ju. Mund të flasim me ju për kasadiela Asturian, i pestiños të Andaluzisë dhe Extremadurës, të nugat Levantine ose të sobaos Kantabrianët. Por ne kemi zgjedhur ta bëjmë atë Cakembëlsira e Santiagos, nga Galicia.

Edhe pse tashmë në shekullin e XNUMX-të flitet për një tortë mbretërore me përbërës të ngjashëm, recetat e para të shkruara për këtë ëmbëlsirë datojnë në shekullin e XNUMX-të. Gjithashtu, regjistrimi i Kryqi i Santiagos në sipërfaqen e saj është edhe më i ri. Ishte ideja e Compostela Casa Mora në 1924.

Përbërësi kryesor i tortës Santiago është bajamet. Dhe së bashku me to sheqer, vezë, kanellë dhe lëvozhgë limoni ose portokalli. Me këtë recetë të thjeshtë, bëhet një nga ëmbëlsirat më të shijshme në botë.

Si përfundim, ju kemi prezantuar disa nga gatimet më përfaqësuese të Ushqimet tipike të Spanjës. Por, në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë në bojë të tjerë si ai thërrime në varietetet e saj të ndryshme rajonale, Sallatë speca të pjekur të Katalonjës, të Qengji gjidhënës kastilian dhe aragonez (i quajtur ternasco), the Salmorejo ose hake në salcë jeshile. Një përmendje e veçantë meriton Jamon, por kjo nuk është një recetë por një produkt. Nuk ju ka ardhur dëshira t'i shijoni?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*