Varadero, destinacioni më i madh i turizmit në diell dhe plazh në Kubë

Varadero Kubë

Varadero Konsiderohet destinacioni më i rëndësishëm turistik për diellin dhe plazhin në Kubë. Trashëgimia e tij kryesore natyrore mund të shihet në vijën bregdetare parajsore prej më shumë se njëzet kilometrash që kufizohet me bregdetin e saj, ku një rrip me rërë të bardhë të hollë ndërthuret në një mënyrë magjepsëse me ujërat spektakolare bruz të Karaibeve. Klima e saj e ngrohtë, transparenca e ujërave të saj dhe peizazhi i saj tropikal e bëjnë Varadero një destinacion Karaibe pa të barabartë.

Varadero ndodhet në Gadishulli Hicacos, duke formuar një pjesë të provincës së Matanzas, e vendosur vetëm njëqind e tridhjetë kilometra në lindje të qytetit të Havana. Ky qytet kuban u themelua në 1887, si një qytet në të cilin një grup prej dhjetë familjeve vendosën të vendoseshin, aty ku ndodhet aktualisht Playa Azul, në bregdetin verior të Matanzas.

Zhvillimi turistik i Varaderos filloi në fillim të viteve nëntëdhjetë, kur u promovua ndërtimi i një grupi hotelesh me synimin për të marrë turizmin ndërkombëtar. Aktualisht Varadero ka një infrastrukturë hoteliere që ka 20 mijë dhoma, dhe bashkon numrin më të madh të komplekseve 'gjithë-përfshirëse' në vend, duke përfshirë zinxhirët kryesorë të hoteleve si Sol Meliá, Barceló, H10, Husa, Iberostar, Gran Caribe, Gaviota dhe Grupo Cubanacán.

Më shumë informacion - Cayo Santa María, destinacioni ideal turistik në Karaibet Kubane
Burimi - Yahoo
Foto - Udhëtimi Amerigo

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*