Zakonet australiane

Australi

Australia është një vend relativisht i ri, i cili është ushqyer nga emigracioni nga vendet e tjera, kështu që kultura e tyre është një përzierje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, ne duhet të marrim parasysh kulturën vendase të vendasve, e cila është gjithnjë e më e rëndësishme për të shpëtuar rrënjët e vendit.

Sot do të dimë pak më shumë për Zakonet australiane, një vend komod dhe shumë interesant për të gjitha llojet e turistëve. Pa dyshim, është një përzierje e madhe e zakoneve dhe kulturave që befason të gjithë ata që shkojnë ta vizitojnë atë.

Pije Australiane

Australia është një vend në të cilin do të ndihemi shumë rehat, sepse ata nuk kanë zakone që ndryshojnë shumë nga vendet evropiane. Sa më shumë të tijat popullsia është me origjinë evropiane, doganat kanë lëvizur. Kjo është arsyeja pse pijet e tij të preferuara janë birra, kafeja dhe natyrisht çaji. Shtë e nevojshme të theksohet ndikimi i madh anglez në të gjithë gastronominë e saj. Kultura e kafesë është shumë e zhvilluar dhe është e zakonshme të shohësh vende ku ka edhe barista profesionale. Nga ana tjetër, çaji nuk mungon në të gjitha shtëpitë, për të shoqëruar disa vakte, ashtu siç bëhet në Angli.

Festimet në Australi

Dita e Australisë

Në Australi ata kanë festime tipike, të tilla si Viti i Ri ose Krishtlindjet, të cilat festohen në plazh në shumë raste. Isshtë diçka shumë e veçantë, sepse duke qenë e vendosur në hemisferën jugore, Krishtlindja përkon me verën dhe pothuajse të gjithë festojnë diçka në plazh. Ata që jetojnë në hemisferën veriore e shohin këtë si diçka shumë të çuditshme, por pa dyshim që është vendi ideal për të kaluar një Krishtlindje ndryshe. Nga ana tjetër, kultura e tyre ka marrë edhe shkopin e Halloween, kështu që më 31 tetor të gjithë vishen. Ka një ditë që është shumë e veçantë për australianët, më 26 Janar pasi është Dita e Australisë. Kremtohet në ditën e kolonizimit anglez në kontinent, dhe megjithëse aktualisht nuk është pa polemikë, është ende një ditë e përsosur për të kaluar me familjen duke bërë pikniqe dhe duke shijuar ngjarjet dhe koncertet e planifikuara për atë ditë.

Lifestyle

El stil jetese australian Quiteshtë mjaft zemërmirë. Pa dyshim ka një ndryshim të madh në llojin e jetës në bregdet, me një traditë të shkëlqyer të surfimit dhe në brendësi, ku ka ferma të mëdha me shumë punë dhe fusha të mëdha. Shumica e popullsisë është pa dyshim e përqendruar në zonat bregdetare, por nuk duhet të humbasë largësia Australiane, e cila mund të jetë po aq interesante. Nëse diçka na befason në lidhje me australianët, është mikpritja e tyre dhe sa të hapur janë, veçanërisht duke marrë parasysh ndikimin anglez në vend. Ata janë njerëz të hapur dhe të gëzuar në përgjithësi, të cilët pranojnë të huajt me mikpritje totale.

Ushqimet në Australi

barbacoa

Ashtu si në shumë vende anglo-saksone, vakti i mesditës nuk ka një rëndësi të madhe, diçka që na çudit në Spanjë, pasi është vakti ynë kryesor. Në Australi, darkës i jepet shumë më shumë rëndësi dhe bëhet rreth orës 19.00:XNUMX pasdite, pasi edhe ato ngrihen shumë më herët sesa në vendin tonë. vakti i mesditës është një drekë dhe merret rreth orës 12.30 pasdite, duke qenë një vakt i lehtë i një aperitivi. Këto vakte bëhen duke ndaluar në punë, prandaj janë kaq të lehta, pasi ditët zakonisht janë të vazhdueshme deri në pesë të pasdites.

Në vaktet e ushqimit duhet të bëni një përmendje e veçantë për Barbecues. Me motin kaq të mirë pjesën më të madhe të vitit, Barbecues janë bërë një pjesë e rëndësishme e jetës së përditshme për Australianët. Atyre u pëlqen të festojnë shumë Barbecues dhe në shumë prej shtëpive ka kopshte të vegjël për të qenë në gjendje të hanë ushqime jashtë me Barbecue bujare.

Aborigjenët

Aborigjen

Me kolonizimin erdhi rënia e kulturës vendase në kuptimin që territoret e tyre u pushtuan dhe ata u trajtuan si qytetarë të klasit të dytë. Çështja e njerëzve vendës është ende e nxehtë sot, megjithëse sot zakonet dhe mënyra e saj e jetës po rimëkëmbet. Ne mund të mësojmë gjithnjë e më shumë për ata që banonin në Australi para emigrimeve evropiane. Ju nuk do të jeni në gjendje të rezistoni duke luajtur një Didgeridoo për të rikrijuar ato tinguj të veçantë që tashmë janë të lidhur drejtpërdrejt me Australinë.

Sportive

Surfing në Australi

Në Australi ekziston një kulturë e madhe sportive. Një nga të preferuarat është surfimi, i cili mund të praktikohet në plazhet e panumërta përgjatë bregdetit. Ka shumë shkolla surf për të shijuar disa orë në plazhet e bukura Australiane. Nga ana tjetër, ragbi është shumë i rëndësishëm, prandaj nuk duhet të humbisni mundësinë për të parë një lojë interesante të këtij sporti kërkues.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*