Zakonet boliviane

Nëse nuk e njihni Amerikën e Jugut, ndoshta nuk e dini se çfarë Bolivi Isshtë një vend shumëplanësh dhe për këtë arsye nuk është e mundur të thuhet se traditat dhe zakonet e tij janë homogjene. Në fakt, ato janë aq të larmishme sa grupet etnike që përbëjnë këtë vend të pasur të vogël Amerikan.

Tenxhereja e shkrirjes së grupeve shoqërore në Bolivi i ka rrënjët në të kaluarën mijëravjeçare të kësaj toke por edhe në trashëgiminë koloniale të Spanjës, kështu që këtu pak nga gjithçka është e kombinuar duke i ofruar vizitorit një ylber kulturor e mrekullueshme. Na tregoni disa nga zakonet e Bolivisë.

Bolivi

Shtë në Amerikën e Jugut dhe emri i saj zyrtar është sot Shteti shumëkombësh i Bolivisë, duke nënvizuar pikërisht grupet e ndryshme etnike që e përbëjnë atë. Ka dy qytete shumë të rëndësishme, Sheqer (kryeqyteti historik dhe kushtetues), dhe La Paz (selia e qeverisë), dhe disa gjuhë zyrtare, Keçua, Spanjisht, Aymara, Guaraní, midis 33 gjuhëve të tjera.

Ajo është e banuar nga rreth 10 milion njerëz dhe e kaluara e saj e lashtë, trashëgimtar i kulturave Tiwanaku, Moxeña ose Inca, për shembull, duke kaluar me atë Spanjolle prodhoi një interesant keq-gjenizimi kulturor.

Zakonet boliviane

Populli Bolivian është në linjat e përgjithshme shumë miqësor dhe me lidhje shumë të ngushta familjare. Megjithëse feja katolike ka rrënjë të forta, është ende e zakonshme që çiftet të jetojnë së bashku para se të martohen. Disa zakone të krishtere ruhen dhe janë një arsye për mbledhje dhe festa me ushqim dhe pije, të tilla si dasma, pagëzime ose funerale.

qartë zakonet ndryshojnë sipas rajonit të vendit dhe sipas klasës shoqërore, si kudo. Duhet të kihet parasysh se Spanjollët u përqendruan në shfrytëzimin e minierave të Oruro dhe Potosí, kështu që veriu, jugu dhe lindja ishin pothuajse të braktisur, kështu që në këto pjesë të vendit ka më shumë tradita indigjene dhe më pak me origjinë evropiane. Në një farë mënyre, ideja e paramenduar që dikush ka zakonet boliviane ka të bëjë me jetën në Ande, por në të vërtetë ka shumë më tepër.

Një nga gjërat që më pëlqen të bëj më shumë kur udhëtoj është të provoj ushqim lokal, pra, çfarë ushqimesh tipike ka në Bolivi? Në parim, vlen të thuhet se ka përbërës tipikë të zonës që përsëriten në vendet fqinje: patatenpër shembull baba. Ky zhardhok është i popullarizuar në të gjithë malësinë dhe kur dehidrohen ata njihen me emrin e chuño. misër Alsoshtë gjithashtu një klasik edhe pse harroni atë që njihni sepse këtu ka shumë larmi.

Ju do të shihni pjata të bazuara në mish pule, qengji, dele ose lope, oriz dhe shumë supave. Recetat ndryshojnë nga qyteti në qytet, rajoni në rajon, por mbani në mend se nuk janë të gjitha patatet dhe misri dhe ka fruta tropikale, bishtajore, fasule soje dhe shumë perime gjithashtu. Personalisht më pëlqen Tamales, me misër të bardhë të zier me gjalpë, djegës, mish të grirë dhe qepë, dhe humita në chala, mbështjellë me lëvoren e misrit. Ashtë një kënaqësi!

Në të vërtetë, duke folur gjerësisht, mund ta themi atë në tropikët gastronomia ndikohet nga fqinji i saj Brazil dhe nga Evropa dhe Azia (Santa Cruz është këtu), ka më shumë pjata me mish sepse është një zonë për mbarështimin e bagëtive, dhe në zonën e Andeve gastronomia ka tendencë të jetë më pikante.

Ka shumë tregje në qytete dhe nëse ngrënia në rrugë nuk ju tremb, ato janë vende të mira për të provuar aromat lokale. Nëse jo, në qytete mund të vizitoni restorante edhe pse, natyrisht, nuk është e njëjta gjë. Nëse jeni brenda Santa Cruz vini re se Isshtë një vend i njohur për mishin e tij. Njerëzit këtu e duan skarën, kështu që nëse dilni për një shëtitje, bëni një shëtitje përgjatë rrugëve Equipetrol ose Monseñor Rivero pasi që të dy përmbajnë bare, restorante dhe kafene. Në La Paz e njëjta gjë ndodh në zonën jugore ose në Prado ose San Miguel.

Lidhur me zakonet shoqërore Bolivianët zakonisht e bëjnë një pushim në mes të mëngjesit. Nuk zgjat më shumë se gjysmë ore dhe ka të bëjë me ngrënien e diçkaje, a saltena, siç thonë ata këtu. Isshtë një empanada e mbushur me mish, vezë, ullinj dhe perime disa që është e hollë. Atëherë në mes të mëngjesit, mos harroni një salce. Dhe në mes të pasdites, në vend që të koha e çajitDo të shihni gjithashtu që shumë priren të ulen për të pirë çaj ose kafe.

Ka shumë kafene apo dhoma çaji, veçanërisht në La Paz, Santa Cruz ose Cochabamba. Darka, ndërkohë, shërbehet ndërmjet 8 dhe 9. Klima e Bolivisë është e larmishme, kështu që ndikon edhe në kuzhinën. Në vendet tropikale njerëzit hanë më shumë akullore dhe lëngje dhe çaji në orën 5, për shembull, nuk është aq i zakonshëm.

Pas mesdite është dremitje kështu që shumica e dyqaneve mbyllen diku nga ora 12 deri në 3 të pasdites. Dreka është e gjatë dhe ka punëtorë që kthehen në shtëpi për të drekuar me familjen e tyre, për shembull, veçanërisht kur distancat janë të shkurtra. Kjo është e zakonshme në shumë pjesë të Amerikës Latine dhe etiketimi është gjithashtu i ngjashëm kështu që nëse tashmë keni udhëtuar në këtë pjesë të botës nuk do të hasni asgjë të çuditshme.

Një bolivian do të jetë më i përzemërt dhe miqësor me ju deri në masën që ai ju njeh për një kohë më të gjatë dhe më pas etiketimi relaksohet. Këtu nuk hani me duar, përveç gjërave të zakonshme që ha njeri kështu (sanduiçe, hamburger), kripa kalohet duke e mbështetur në tryezë (është fat i keq ta kalosh nga dora në dorë), gjë e sjellshme është të bjerë me një dhuratë nëse Ata ftojnë një shtëpi, lule, çokollata, verë, dhe nëse ka fëmijë diçka për ta dhe ato lloj detajesh që në këtë pikë ne i shohim në shumë vende.

Etiketimet ndryshojnë pak në varësi të faktit nëse shkoni në një shtëpi familjare ose në një restorant me miqtë apo në një drekë biznesi. Thuhet se në përgjithësi njerëzit e Santa Cruz janë më të relaksuar në këtë çështje sesa njerëzit e zonës së Andeve, për shembull, por kjo nuk do të thotë që ju mund të shkoni për të ngrënë në rrokullisje.

Së fundi, A ka zakone të çuditshme në Bolivi? Po. Makinat janë të bekuara, për shembull. Një prift katolik bekon makinat çdo ditë në 10 të mëngjesit në Copacabana, në brigjet e Liqenit Titicaca në një ceremoni në të cilën fishekzjarret dhe alkooli nuk mungojnë në secilin automjet. Një zakon tjetër është lexoni fatin në gjethet e kokës. Telefonatat jatarët ata lexojnë fatin duke hedhur gjethe koka në ajër dhe duke interpretuar të ardhmen sipas mënyrës se si bien.

A do të shkoni në Bolivi në nëntor? Atëherë ju mund të merrni pjesë në partinë e Gjithë ditën e vdekjes. Në fillim të atij muaji, njerëzit Aymara të tokave perëndimore zbukurojnë kafkat njerëzore, të etur për shpirtrat e të vdekurve për t'i mbrojtur dhe shëruar ato. Nëse kafka është një e afërme, më e mirë, edhe pse grabitja e varreve duket se është rregulli i ditës ...

Në të njëjtën mënyrë nëse bëni një shëtitje rreth të njohurave Tregu i Shtrigave La Paz Ju do të shihni llamba të mbushura me foshnje që njerëzit blejnë për të varrosur në shtëpitë e tyre të reja duke kërkuar favorin e Pachamama, Nënë Natyra.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*