Aberdeen, një margaritar në Skoci

 

Kur të bëheni gati të udhëtoni në MB, shumë herë nuk dëshironi të qëndroni vetëm në Londër. Ideja është të përfitoni dhe të udhëtoni. Kile është më e shtrenjtë se euro, kështu që në një udhëtim mund të vrasësh disa zogj me një gur.

Kur të shihni hartën, shikimi juaj do të ulet në një moment Skoci. Edimurgo është destinacioni më klasik por nëse ngrini sytë, drejt veriut të ftohtë, do të dalloni Aberdeen. Isshtë qyteti i tretë më i populluar në vend dhe njihet si Qyteti i granitit. Zbuloni pse.

Aberdeen, destinacioni në Skoci

 

Nëse ju pëlqen historia Skoceze ose ju kanë shpërthyer BraveheartPër shembull, nuk mund të humbasësh Aberdeen. Gjatë Luftërave për Pavarësinë Skoceze ishte nën kontrollin anglez dhe ishte i famshmi Robert de Bruce i cili shfaqet në film gjysma e tij si një tradhtar i Wallace i cili kryen një rrethim të rëndësishëm, për ta shkatërruar atë plotësisht në 1308, për të vrarë të gjithë anglezët dhe për t'ia kthyer skocezëve.

Aberdeen nuk ka pasur atë që thuhet një jetë të qetë, midis vendeve, betejave dhe plagëve të tmerrshme që shkatërruan popullsinë e saj, falimentimet dhe rindërtimet. Sot ajo paraqitet si e mbijetuar. Nshtë vendosur mes dy grykave të lumenjve, Don dhe Dee, dhe mbi disa kodra kodrina. Si është moti juaj Epo, thjesht shikoni në hartë për ta ditur këtë dimrat e tyre janë të ashpër, me shumë pak orë diell.

Bëni kujdes duke shkuar në dhjetor sepse ai muaj ka thyer rekorde të ngricave me -16ºC në 2010.Vera është opsioni më i mirë? Sigurisht, temperaturat tejkalojnë 20ºC dhe në një verë të nxehtë ato mund të arrijnë 30ºC. Jo keq për Aberdeen-in e largët.

Si të shkoni në Aberdeen

Aberdeen është shumë mirë e lidhur me botën: ka aeroportin e vet ndërkombëtar, stacionin hekurudhor, terminalin e trageteve dhe stacionin e autobusëve. Me makinë ju jeni në vetëm dy orë e gjysmë nga Edinburgu ose Glasgow.

Nga Londra mund të merrni një shërbim hekurudhor nga Virgin East Coast që niset nga King Cross Station dhe zgjat rreth shtatë e çerek orë. Trenat largohen çdo katër orë. Ekziston një shërbim i shpejtë, por duhet të bëni një lidhje në Edinburg (Stacioni Haymarket i Edinburgut). Vitin e kaluar tarifat për këtë shërbim ishin rreth 80 paund.

Nga Londra një mundësi tjetër është Gjumi i Kaledonisë i cili niset nga London Euston në 9:15 pasdite dhe arrin në Aberdeen rreth orës 7:30 të mëngjesit. Nuk është aspak keq dhe për një kabinë me një ik me vrap të përbashkët ju paguani rreth 100. Duhet të keni parasysh që tarifat më të përshtatshme gjenden gjithmonë kur rezervoni dhe paguani paraprakisht. Biletat vajtje-ardhje janë gjithashtu zakonisht më të lira, kështu që mbani në mend.

Ka edhe oferta për Klasën e Parë prandaj kërkojini sepse në fund të fundit udhëtimi nuk është i shkurtër, merrni cilindo tren që merrni.

Lidhur me itineraret Me autobus nga Londra udhëtimi zgjat rreth 12 deri në 13 orë. Autobusët nisen nga Stacioni i Trainerëve Victoria dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Ju keni një autobus në 8 të mëngjesit, për shembull, dhe një shërbim nate në 10:30 të mbrëmjes. Në këtë rast udhëtimi zgjat rreth dy orë më pak, më shumë ose më pak. Vitin e kaluar normat filluan me 20 paund. Padyshim, ju mund të blini bileta në internet në faqen e internetit të National Express Coaches.

Nëse ju pëlqen të vozisni, mund të merrni me qira një makinë dhe të bëni udhëtimin vetë. Ka disa autostrada që lidhin Londrën me Aberdeen ose Edinburg me Aberdeen. Por, çka nëse jeni tashmë në Skoci? Nga Glasgow dhe Edinburg mund të arrini atje me trenGjithashtu nga Newcastle dhe nga York. Shikoni për shërbimet e Skraile.

Siç thashë më lart, Aberdeen ka një terminal trageti i vendosur në Jamiesen's Quay, pikërisht përpara stacionit të trenit. Tragete që nisen dhe mbërrijnë nga terminali për në Ishujt Skocez, Shetland dhe Orkney.

Çfarë të shohësh në Aberdeen

Së pari duhet të thuash se Aberdeenshire, qarku, dihet të jetë qarku Castle Castle Dhe kjo sepse kjo pjesë përqendron sasinë më të madhe të kështjellave mesjetare për hektarë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Pra, të zgjedhësh mirë cilat nuk dëshiron të humbasësh! Ju mund të regjistroheni për Gjurma e vetme e dedikuar e Sctoland që përbëhet nga 18 kështjella, përfshirë Balmoral Castle, Crathes Castle, Drum Castle, Dunnator Castle ose Huntly.

El Kalaja e Balmoralit Isshtë Rezidenca Mbretërore kur Mbretëresha Elizabeth II është në një shëtitje ose pushim në Skoci. Ajo daton nga fundi i shekullit të 2017-të dhe u ble nga Kurora nën sundimin e Victoria. Këtë 1 kopshtet, kafeteria, dhomat e ekspozitave dhe dyqani do të jenë gjithashtu të hapura për pushime midis 31 prillit dhe 10 korrikut, nga ora 5 e mëngjesit deri në XNUMX pasdite.

Pranimi është 11 dhe përfshin parkimin, hyrjen në kopshte dhe pemishte, zonën e ekspozitës në stallat dhe Sallën e Banketeve të kalasë. Ai gjithashtu përfshin një udhëzues audio. Justshtë pak më shumë se një orë nga Aberdeen dhe mund të arrihet me taksi ose autobus. Ose në turne, natyrisht.

Përtej Balmoralit, cilat kështjella të tjera rekomandohen? Gratisjet e Kalasë është një kullë shumë klasik, i rrethuar nga kopshte të bukura. Brenda ka mobilje antike, mbajtës të portreteve familjare dhe shumë histori. Hapet nga 10:30 në mëngjes deri në 5 pas dite dhe hyrja kushton 12. Kalaja e Daulles Isshtë shtatë shekuj e vjetër dhe kulla dhe pyjet iu dhanë familjes së Robert de Bruce në 1323.

Sot ai ka sektorë jakobitë dhe viktorianë, më vonë, dhe një kopsht të bukur historik me trëndafila të kultivuar midis shekujve XVII dhe XX. Hap dyert në 11 e mëngjesit dhe kushton 12.

Siç thashë ka shumë kështjella, prandaj thjesht duhet të zgjidhni se cilat dëshironi të vizitoni dhe të bëni një turne. Ndonjëherë është më mirë të regjistroheni për një turne ose disa, në mënyrë që të mos humbni ato më të rëndësishmet. Ne anen tjeter, Skocia është e njohur për uiski. Cilësia e ujit lokal, të korrave të elbit dhe ajrit e bëjnë cilësinë e kësaj fryme të shkëlqyer. Për të zbuluar uiski skocez mund të bësh Malts Sekrete e Aberdeenshire.

Shëtitja ju kalon disa distileri që datojnë nga shekujt XNUMX dhe XNUMX, të vendosura në fshatra të ndryshëm piktoresk si GlenDronach, Ardmore ose Fettercairn. Këto turne variojnë nga gjërat themelore deri tek ato të specializuara, më të mirat kur jeni i varur nga uiski. Shumica e distilerive skoceze mbajnë teknikat e vjetra të distilimit dhe ju lejojnë të shihni procesin kështu që është e shkëlqyeshme. Ndër distilimet më të famshme janë ato të Glenfiddich, Chivas Regal, McCallan dhe The Glenlivet.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja është paraqitja urbane e Aberdeen: ka dy qendra historike, Abberini i Vjetër me rrugët e saj me kalldrëm dhe katedralen e fortifikuar të shekullit të XNUMX-të, dhe Këmbësor, një rreth peshkimi i vendosur mu në bregdet me shtëpi të vogla, kopshte lulesh dhe shtëpi shumëngjyrëshe. Ju mund të ecni nëpër rrugën kryesore, Union Street, rrugë që është e veshur me ndërtesa të ndërtuara në granit gri (pra emri i Qytetit Granit), për të ecur në plazh ose të bëjë bordi i vozis nëse koha është e mirë.

L plazhe me rërë të artë shtrihen për milje, ka edhe shumë duna, gjithmonë në veri, ndërsa në jug janë fluturues dhe të mrekullueshëm shkëmbinjtë. Më në fund, fotografia me Statuja e William Wallace nuk mund të mungojë në librin tuaj të albumeve. Ju e gjeni atë në kryqëzimin e Rosemount Viaduct dhe Union Terrace. Ekziston edhe një tjetër nga Robert Burns, një shkrimtar i njohur Skocez, dhe një tjetër nga Robert de Bruce në Broad Street.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*